Minister za varnost Bosne in Hercegovine Dragan Mektić je za spletni portal faktor.ba povedal, da so varnostne službe BiH po večletnem operativnem delu preprečile poskus hrvaških obveščevalcev, da bi pridobili pripadnike salafističnega gibanja v BiH. Skušali naj bi jih prepričati, da bi skladiščili orožje v islamskih verskih objektih. Potem pa naj bi orožje "našli" in bi se potrdile obtožbe hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović o na tisoče skrajnežih in terorističnih središčih v BiH.
Po Mektićevih navedbah je celotno hrvaško operacijo koordiniral hrvaški konzul v Tuzli Ivan Bandić. Vključene naj bi bile tudi nekatere osebe iz BiH. Izpostavil je novinarja radiotelevizije Republike srbske (RTRS) Mata Đakovića, ki sicer velja za osebo, ki je tesno povezana s predsedujočim predsedstva BiH Miloradom Dodikom. Mektić je znova zanikal trditve hrvaške predsednice ter menil, da je bila celotna operacija namenjena temu, da bi opravičili njeno izjavo, ki je bila "navadna neumnost in fikcija".
"Gre za zlonamerne, popolnoma neutemeljene in politikantske konstrukte"
Hrvaški premier Andrej Plenković je med obiskom v Neumu obtožbe zavrnil, češ da gre za popoln nesmisel in zelo kreativno manipulacijo. "Hrvaška je država, ki se bori proti terorizmu in v tem boju sodeluje s partnerji. In BiH je naš partner v tem boju," je dejal po poročanju Dnevnik.hr.
Obtožbe, da Hrvaška pomaga teroristom, je zavrnila tudi Hrvaška obveščevalna služba (SOA) in jih označila za neresnične in zlonamerne. "Boj proti terorizmu je prioriteta našega dela in vse ukrepe v zvezi s tem vodimo profesionalno in odgovorno z namenom, da bi zaščitili Republiko Hrvaško, naše zaveznike v EU in Natu, pa tudi celo Evropo," so zapisali in dodali, da so od bosanskih varnostno-obveščevalnih služb zahtevali uradna pojasnila, ki jih bodo posredovali svojim mednarodnim partnerjem.
Iz urada predsednice Grabar-Kitarović so se odzvali z besedami, da se na zlonamerne, popolnoma neutemeljene in politikantske konstrukte ne bodo odzivali. Na izjave ministra BiH so se odzvali tudi s sedeža hrvaške diplomacije, kjer so ocenili, da so "v celoti neutemeljene in skrajno tendenciozne". Menijo, da je njihov cilj postaviti pod vprašaj uspešno sodelovanje držav v boju proti terorizmu ter negativno vplivati na nadaljnji razvoj odnosov.
Znana sta najmanj dva konkretna primera
O domnevni operaciji hrvaških obveščevalno-diplomatskih krogov poroča tudi žurnal.info, ki omenja, da je v domnevno oboroževanje skrajnežev vpleten tudi Mektićev namestnik Mijo Krešić.
Po njihovih informacijah so hrvaški obveščevalci in diplomati člane salafističnega gibanja v BiH k prenosu orožja in eksplozivov na območje islamskih verskih objektov v Zeniško-dobojskem kantonu poskušali prepričati najmanj dvakrat.
V prvem primeru naj bi hrvaški obveščevalci sledili posamezniku z inicialkami Č. H., katerega družinski člani so delali na območju Evropske unije. V letu 2018 so mu med prečkanjem meje naročili, naj na območju Doboja prevzame paket z orožjem in ga odnese v mošejo Stranjani pri Zenici. Potem, ko bi orožje prenesel, bi moral poslati sporočilo nekemu Davorju iz Zagreba, ki bi o vsem obvestil policijske organe v BiH, ti pa bi izvedli akcijo, v kateri bi našli orožje in eksploziv. V kolikor ne bi pristali na sodelovanje, so Hrvati tem ljudem grozili, da jim bodo ukinili delovna dovoljenja, na meji pa jih bodo še dodatno kontrolirali.
Drugi primer omenja hrvaškega konzula v Tuzli, ki je po informacijah žurnal.info, pa tudi varnostno-obveščevalnih agencij v BiH v letu 2018 hodil v vas Dubnica, kjer živi salafistična skupnost. Tam je njihove člane poskušal prepričati, da na ozemlju Republike Srbske prevzamejo pakete z orožjem, ki bi jih pozneje odnesli v svoje mošeje, kjer bi jih odkrili s policijsko akcijo. Vse bi potekalo v sodelovanju s znotranjim ministrstvom Republike Srbske, koordinator akcije pa bi bil novinar RTRS in Dodikov prijatelj Mato Đaković. Za ta namen mu je bil na razpolago celo službeni avtomobil vlade Republike Hrvaške z diplomatskimi tablicami.
Član predsedništva BiH Željko Komšić je dejal, da so naivni tisti, ki menijo da diplomatske aktivnosti dandanes vključujejo le vzpostavljanje in vzdrževanje diplomatskih odnosov; opozarja pa, da obstaja meja, ki se je ne sme prestopiti.
Spomnimo
Grabar-Kitarovićeva je decembra 2016 izjavila, da se je treba soočiti z dejstvom, da se v BiH vračajo tisoči pripadnikov skupine Islamska država (IS) iz bojev v Iraku in Siriji ter da ni zanemarljiv niti vpliv nekaterih drugih držav na BiH. Njene izjave je Mektić že takrat zanikal kot "lažne in neutemeljene".
Hrvaška obveščevalna služba (SOA) je v svojem sporočilu za obdobje med junijem 2016 in septembrom 2017 objavila, da v Albaniji, BiH, na Kosovu, v Makedoniji in Srbiji obstaja več kot 10.000 privržencev salafizma, polovica od tega v BiH. Vsi niso pripadniki džihadističnega in takfirskega salafizma, ki podpira teroristične napade, temveč so med njimi tudi "politični salafisti", ki nasprotujejo nasilju, so ocenili jeseni 2017.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.