
Danes mineva leto dni od strmoglavljenja potniškega letala ruske družbe Kogalimavija na polotoku Sinaj, v katerem je umrlo 224 ljudi na krovu. V Egiptu so se žrtev v nedeljo spomnili s spominsko slovesnostjo, danes pa je tam potekala še spominska sveta maša.
Slovesnosti v Šarm el Šejku sta se v nedeljo udeležila tudi egiptovski minister za civilno letalstvo Šerif Fati, ki je družinam umrlih ponovno izrazil sožalje, in ruski veleposlanik v Egiptu Sergej Kirpičenko.
Slednji je dejal, da žalost, ki je še vedno prisotna, ne bo nikoli odšla. Po njegovih besedah je treba na podlagi teh izkušenj preprečiti tovrstne nesreče v prihodnosti.

Kaj se je dogajalo?
Airbus A321 je pred enim letom poletel iz letovišča Šarm el Šejk in je bil na poti v ruski Sankt Peterburg, 23 minut po vzletu pa ciprski nadzor zračnega prometa ni uspel vzpostaviti stika z njim. Po nekaterih podatkih naj bi rusko letalo zaprosilo za zasilni pristanek, malo preden je izginilo z radarjev.
Na krovu letala je bilo po podatkih egiptovskih oblasti 217 potnikov, od tega 214 ruskih in trije ukrajinski, in sedem članov posadke. Na seznamu potnikov je bilo 17 otrok v starosti od dveh do 17 let. Razbitine letala in posmrtne ostanke potnikov so našli v goratem območju v osrednjem delu Sinaja. Gre za najhujšo civilno letalsko nesrečo v ruski zgodovini.
IS je že kmalu po strmoglavljenju prevzela odgovornost in sporočila, da je letalo sestrelila, a tako Moskva kot Kairo sta te navedbe ovrgla. Nekateri mediji so poročali, da prvi izsledki preiskave kažejo, da je vzrok tehnična napaka.

A skoraj tri tedne po strmoglavljenju je Rusija sporočila, da je šlo za teroristični napad, in sicer naj bi doma izdelana eksplozivna naprava, katere moč je ustrezala kilogramu TNT, povzročila eksplozijo letala.
Dan zatem je IS na spletu objavila fotografijo bombe, ki naj bi uničila rusko letalo. Sporočila je še, da so bombo podtaknili, potem ko so na letališču v Šarm el Šejku odkrili varnostno luknjo. Napad je po navedbah IS odgovor na ruske napade na cilje IS v Siriji.
Rusija je po strmoglavljenju ukinila redne letalske povezave z Egiptom, Velika Britanija pa s Šarm el Šejkom, kar je bil hud udarec za egiptovski turizem. Ruski in britanski turisti so namreč po AFP predstavljali okoli 40 odstotkov vseh tujih turistov v Egiptu. Egiptovski turizem si leto dni po napadu še ni opomogel.
Ruski veleposlanik je sicer v nedeljo dejal, da bodo letalske povezave z Egiptom kmalu vzpostavili.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.