Tujina

Miloševića prenaša le ena srbska televizija

Haag/Beogred, 13. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sojenje svojemu nekdanjemu predsedniku Slobodanu Miloševiću na haaškem sodišču od danes prenaša v živo samo še ena televizija v Srbiji - TV B92. Neposredne prenose je danes ukinila še YU INFO, katere ustanoviteljica je jugoslovanska vlada.

Od enajstih beograjskih televizijskih postaj, ki imajo redne informativne oddaje, so sojenje sprva v živo prenašale tri postaje – tretji program RTV Srbija, TV YU INFO in TV B92. Prva je, sredi prejšnjega tedna, prenose ukinila srbska državna televizija. Svoj sklep je pojasnila s trditvijo, da nima toliko sredstev, da bi lahko še naprej plačevala 650 švicarskih frankov za vsako uro prenosa, in da v javnosti ni preveč zanimanja za sojenje Miloševiću v Haagu.

Danes je neposredne prenose ukinila še televizija YU INFO. Njeno pojasnilo za javnost se glasi, da ima pravico do televizijskih prenosov sojenja Miloševiću v živo edino TV B92. Direktor te zasebne postaje Veran Matić je za današnjo številko beograjskega časnika Novi ekspres povedal, da je njegova hiša edina, ki potek sojenja ne prevzema od Evrovizije, ampak ima v Haagu lastno ekipo in link. Matić je še povedal, da oblasti ne pritiskajo na TV B92, naj prekine neposredne prenose, da pa je RTV Srbija državni medij, na katerega so pritiski možni.

Opozicijska Socialistična stranka Srbije Slobodana Miloševića je napovedala vrsto protestov zaradi ukinitve prenosov na RTV Srbija. Prvi protest naj bi pripravili že danes zvečer pred poslopjem srbske vlade. Izsledki javnomnenjskih raziskav pa naj bi kazali, da je neposredno prenose sojenja Miloševiću do sredine prejšnjega tedna spremljalo 50 odstotkov prebivalstva Srbije.

Poskus razvednotenja priče

To je Milošević storil potem, ko je, kot je sam dejal, našel neskladje med torkovim pričevanjem železničarja in vsebino njegovih odgovorov, ko ga je danes sam zasliševal. Bacaliu je med zaslišanjem tožilstva opisal prisilne preselitve etničnih Albancev v Makedonijo po začetku operacije zveze NATO v ZRJ marca 1999.

Bacaliu, 44-letni Albanec s Kosova, je pričal tudi o sankcijah, ki so jih jugoslovanske oblasti v času Miloševićevega režima naložile albanskim železničarjem, ki so vztrajali pri uporabi albanščine tudi potem, ko je bila ta na železnicah od leta 1990 prepovedana. "Dobili smo 15 odstotkov nižje plače," je povedal Bacaliu.

Sodnik je prekinil Miloševića

Milošević v živo samo še na eni televiziji
Milošević v živo samo še na eni televiziji FOTO: Reuters

Milošević je njegovo pričanje poskušal razvrednoti tako, da je omenil železniško nesrečo, ki jo je priča povzročila leta 1987, kar je Bacaliu mirno priznal in dejal, da se je to dogajalo pogosto. Nekdanji jugoslovanski predsednik je tudi dejal, da se je Bacaliu udeležil protivladnih nemirov na Kosovu leta 1981, da je leta 1998 na skrivnih sestankih zbiral denar za albanske upornike na Kosovu in da je iz Slovenije tihotapil blago in denar. Milošević je nadalje še poudaril, da je bil pričin oče zaprt, njegov nečak pa je tihotapil tobak. Tu se je vmešal sodnik haaškega sodišča Richard May in dejal, da takšni poskusi diskreditiranja priče ne koristijo nikomur, in Miloševića pozval, naj nadaljuje s čim drugim.

V Haag je prispel tudi Paddy Ashdown

Na procesu proti Miloševiću je pričanje danes začel ameriški izvedenec za statistiko Patrick Ball, ki je preučeval beg etničnih Albancev s Kosova leta 1999. Pričal naj bi o vzrokih za njihov odhod. V Haag pa je prispel tudi britanski politik Paddy Ashdown, ki bo na sojenju nastopil kot prvi zahodni politik. Ashdown je bil v poznih 90. letih prejšnjega stoletja britanski odposlanec na Balkanu, nedavno pa so ga imenovali za visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH, na mesto, ki ga je doslej zasedal Wolfgang Petritsch.

Sojenje nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku se je pred haaškim sodiščem začelo 12. februarja, bremeni pa ga 66 točk obtožnice za tri vojne na območju nekdanje Jugoslavije, in sicer za Kosovo, BiH in Hrvaško.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10