Na ulicah italijanskih mest je danes začelo patruljirati okoli 3000 pripadnikov italijanske vojske. Gre za ukrep vlade premierja Silvia Berlusconija v boju proti kriminalu, vojaki pa naj bi zagotavljali dodatno varnost na "občutljivih območjih", kot so železniške postaje, veleposlaništva in turistične znamenitosti. Več kot tretjina vojakov je sicer nameščenih v sprejemnih centrih za nezakonite priseljence, 515 pa jih je priskočilo na pomoč policiji v Rimu, Milanu in Neaplju.
Opozicija je odločitev desnosredinske vlade kritizirala kot "propagando" in se sprašuje o dejanski učinkovitosti tega ukrepa v boju proti kriminalu. Namesto tega je predlagala povečanje sredstev in drugih virov za policijo.
Odločitev je kritiziral tudi policijski sindikat Coisp, je pa pozdravil dejstvo, da vojaki niso nameščeni v Benetkah. "V Benetkah so nas razbremenili, saj za vsake tri vojake potrebujemo enega policista ali karabinjerja za njihovo podporo," so sporočili iz Coispa. "Kje bomo našli dodatne policiste?" se sprašuje sindikat in dodaja, da policiji primanjkuje goriva za patruljne avtomobile in denar za plačilo nadur policistov.
Namestitev vojakov v mestih je naletela tudi na kritike desnosredinskega župana Rima Giannija Alemanna, ki vojakom ne dovoli patruljiranja po središču prestolnice. Alemanno se boji, da bo "militarizacija" Rima odgnala turiste.
Vojaki, ki smejo ljudi aretirati le v primeru, če jih zalotijo pri kaznivem dejanju, so nameščeni za obdobje šestih mesecev. Če bodo rezultati pozitivni, naj bi to obdobje podaljšali še za šest mesecev. Za projekt bo iz državne blagajne namenjenih 62,4 milijona evrov.
V italijanski prestolnici je nameščenih 400 vojakov, v Milanu jih je 424. Mnogo jih je tudi na jugu Italije, npr. 70 na otoku Lampedusa, kamor se zateče največ nezakonitih priseljencev, in 50 v Palermu.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.