Direktor Organizacije za prehrano in kmetijstvo Jacques Diouf je potrdil, da se je število lačnih v svetu zaradi visokih cen hrane povečalo za 50 milijonov. "Revne države resno občutijo visoke cene energentov in hrane,“ je poudaril v Bruslju.
Diouf je vzrok za prehrambeno krizo pripisal visokim cenam energentov in pa predvsem povečanim potrebam po prehrambenih izdelkih v državah v razvoju. V teh državah je mogoče zaznati visoko rast populacije in nezadostno proizvodnjo hrane, na katero pa vplivajo tudi klimatske spremembe. Poplave in suša tako še posebej negativno vplivajo na proizvodnjo hrane. Po njegovem mnenju morajo države najti nove rešitve, kako se spopasti s problemom prehrambene krize.
"Potrebujemo novo in močno partnerstvo, da razrešimo problem prehrane v revnih državah. Posamezne institucije ali pa države same ne bodo mogle razrešiti krize“. Omenil je še, da mednarodne institucije, vlade v državah v razvoju, civilna družba ter privatni sektor lahko skupaj odigrajo pomembno vlogo v boju proti lakoti.
Sedanje stanje je tudi posledica zanemarjanja kmetijstva s strani mednarodne skupnosti. V teh državah, za razliko od razvitih držav, kjer namenijo več kot pet odstotkov bruto družbenega proizvoda za raziskave in razvoj na področju kmetijstva, namenijo zgolj 0,6 odstotka. "Podpora kmetom in pomoč pri dobavi semen in gnojil bi v teh državh morala biti prioriteta, če hočemo povečati proizvodnjo hrane, je še dejal Diouf.
Da bi zmanjšali število podhranjenih oseb – med katerimi je na tisoče otrok – po svetu, bi se morala globalna produkcija hrane do leta 2050 podvojiti.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.