Tujina

Milijoni se poslavljajo

Vatikan/Rim, 06. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Konklave, na katerem bodo izbrali novega papeža, se bo pričel 18. aprila, je napovedal zbor kardinalov. V Rimu pa vernike pozivajo, naj ne prihajajo v že prenatrpano središče mesta.

Kardinalski zbor še vedno ni določil datuma začetka konklava (Foto: Reuters)
Kardinalski zbor še vedno ni določil datuma začetka konklava (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Splošni zbor kardinalov je sklenil zasedanje, na katerem so kardinali odločili, da se bo konklave, na katerem bodo izvolili naslednika pokojnega papeža, začel 18. aprila. Novico je že potrdil tiskovni predstavnik Vatikana Joaquin Navarro-Valls. Sporočili so tudi, da bodo papeževo oporoko objavili v četrtek.

Splošni kardinalski zbor, ki do izvolitve novega papeža začasno vodi rimskokatoliško cerkev, se je prvič sestal v ponedeljek, ko je odločil, da bodo Janeza Pavla II. pokopali v petek ob 10. uri v grobnici pod glavnim oltarjem v baziliki Svetega Petra. Po poročanju medijev pa je papež želel, da bi bil pokopan v zemlji, kar naj bi tudi spoštovali.

Po besedah Navarro-Vallsa bodo papeža Wojtylo pokopali v kripto, kjer je ležal papež Janez XXIII., dokler njegovih balzamiranih posmrtnih ostankov po beatifikaciji leta 2001 niso prenesli v samo baziliko.

Drugi dan srečanja je kardinalski zbor sporočil, da je papež zapustil dokument, ki pa ga še niso prebrali. Vatikan prav tako še vedno nima nobene informacije o identiteti kardinala "in pectore", ki ga je papež imenoval leta 2003, njegovega imena pa ni razkril.

Papež Janez Pavel II. naj v duhovni oporoki ne bi zapisal, kje želi biti pokopan. Šlo naj bi za papeževo razmišljanje o življenju, veri in smrti (Foto: Reuters)
Papež Janez Pavel II. naj v duhovni oporoki ne bi zapisal, kje želi biti pokopan. Šlo naj bi za papeževo razmišljanje o življenju, veri in smrti (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Zaradi velikega števila obiskovalcev, ljudje čakajo tudi do 12 ur, da bi se poslovili od papeža. Zaradi velike gneče se mu bodo lahko špoklonili le tisti, ki so se vrsti čakajočih prodružili v sredo do 22. ure.

Kardinali so prebrali tudi 15 strani dolgo oporoko papeža Janeza Pavla II., javno jo bodo objavili v četrtek. Gre za razmišljanje o življenju in smrti, veri in človeštvu, ki ga je Janez Pavel II. začel pisati kmalu potem, ko je postal papež, končal pa tik pred smrtjo. Dokument ne vsebuje nobenih praktičnih informacij niti ne razkriva imena kardinala "in pectore", je sporočil papežev predstavnik Navarro-Valls.

Kardinal "in pectore" je kardinal, ki ga papež imenuje 'na skrivaj' in njegovo ime zapečati v posebni ovojnici. Razlog za to je največkrat političen, ker bi javno imenovanje kardinalu lahko škodilo. Ponavadi gre za visoke predstavnike katoliške cerkve v državah, kjer je katoliška vera prepovedana ali preganjana.

Kot je moč razbrati iz papeževe oporoke, gre za večkrat spremenjeno besedilo, ki ima celo tri datume. Vendar v nasprotju s Pavlom VI., Janez Pavel II. ni pustil praktičnih navodil glede svojega groba, premoženja ali glede "tajnega" kardinala, je povedal strokovnjak za vatikanska vprašanja Luigi Accatoli. V bistvu gre za duhovno oporoko, za zadnje sporočilo, ki ga je papež hotel nasloviti na Cerkev o pomembnosti evangelija v začetku tretjega tisočletja. Besedilo je papež napisal lastnoročno v poljščini.

Ljudje čakajo tudi več kot 12 ur, da bi se poslovili od papeža (Foto: Reuters)
Ljudje čakajo tudi več kot 12 ur, da bi se poslovili od papeža (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na srečanjih splošnega zbora kardinalov se kardinali natančno seznanijo z apostolsko konstitucijo za volitve novega papeža in opravijo prisego molčečnosti, seznanijo pa se tudi s stanjem in potrebami Cerkve z namenom, da bi za novega papeža lažje izbrali primernega človeka. Ko bodo opravili te priprave, bodo kardinali po posebnem postopku, imenovanem konklave, izbrali novega vrhovnega poglavarja rimskokatoliške cerkve. Pravico in dolžnost voliti papeža imajo kardinali, ki na dan papeževe smrti še niso dopolnili 80 let. Takih je trenutno 117 ter eden in pectore, kar pomeni, da njegovo ime še ni bilo razkrito. Konklave se začne najmanj 15 in največ 20 dni po smrti papeža.

Poklonilo se je že več kot milijon ljudi

Pred baziliko svetega Petra v Vatikanu se zbirajo množice vernikov, ki se želijo še zadnjič posloviti od velikega človeka (Foto: Reuters)
Pred baziliko svetega Petra v Vatikanu se zbirajo množice vernikov, ki se želijo še zadnjič posloviti od velikega človeka (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
V baziliki Sv. Petra je na 15.000 kvadratnih metrih površine prostora za 60.000 ljudi. Kupola je visoka 119 metrov, pod njo pa stoji bronast baldahin nad papeškim oltarjem.

Medtem se v Vatikanu množica ljudi, ki želijo v baziliki Sv. Petra papežu izkazati poslednjo čast, ne zmanjšuje. Tudi v noči na sredo so množice romarjev in turistov iz vse Evrope dolge ure čakale na vstop v vatikansko baziliko. Italijanske oblasti ocenjujejo, da gre v eni uri mimo papeža okoli 20.000 ljudi, vrsta čakajočih pa je daljša od dveh kilometrov.

V prvih dveh dneh se je papežu poklonilo že več kot milijon ljudi. V ponedeljek se je od papeža poslovilo 400.000 ljudi, v torek pa še 600.000.

Na posebni maši za "poljskega papeža", ki je v torek potekala v Varšavi, pa se je zbralo skoraj 300.000 Poljakov.

V cerkvi svetega groba v starem delu Jeruzalema poteka sveta maša za v soboto preminulim papežem Janezom Pavlom II., ki jo vodi jeruzalemski patriarh Michel Sabah. V baziliki se je zbralo več sto vernikov, pretežno Palestincev, visokih političnih predstavnikov in diplomatov, pa tudi turistov.

Strogi ukrepi ob pogrebu

Na pogrebu papeža Janeza Pavla II. v Vatikanu pričakujejo največ ljudi v zgodovini te najmanjše države na svetu, rekordno pa bo tudi število najpomembnejših državnikov, zbranih ob istem času na istem kraju. Bilo naj bi jih okoli 200.

Ameriški predsednik George Bush že pripotoval v Rim, kjer se bo pred petkovim pogrebom srečal še z italijanskim političnim vodstvom. Pogreba pa se bo udeležil tudi iranski predsednik Mohamed Hatami.

Pogreba naj bi se udeležili štirje kralji, pet kraljic, najmanj sedemdeset predsednikov in premierov z vsega sveta in vsaj 14 verskih voditeljev drugih veroizpovedi, poleg njih pa pričakujejo še pet milijonov navadnih vernikov.

V Rimu so zato že sprejeli izredne varnostne ukrepe. Oblasti so iz drugih delov Italije vpoklicale šest tisoč vojakov in policistov, ki bod varovali dogodek, preleti nad mestom bodo prepovedani, postavili pa bodo tudi protiletalsko zaščito.

Za vernike, ki nimajo kje prenočiti, so v Rimu pripravili posebne šotore, oblasti pa meščane pozivajo, naj vernike nastanijo tudi na svojih domovih. Vsi hoteli do 200 kilometrov iz Rima so namreč polni.

V četrtek bodo zaprli vse vpadnice v Rim, saj je mesto popolnoma natrpano, zasedeni so tudi vsi hoteli v oddaljenosti do 200 kilometrov od Rima. Kljub temu se je tja odpravilo dva milijona Poljakov.

V rimskih četrtih protesti tamkajšnjih meščanov

Množice vernikov, ki se ob smrti papeža zgrinjajo v italijansko prestolnico Rim in Vatikan, so sprožile nezadovoljstvo pri meščanih, ki živijo v rimskih četrtih v bližini Vatikana. Zaradi gneče na ulicah meščani ne zapuščajo svojih domov, prav tako ne odhajajo po nakupih v bližnje trgovine. Mnogi trgovci so tako morali začasno že zapreti svoje trgovine.

Na stranski ulici Borgo Pio nedaleč od Vatikana, na kateri verniki že od ponedeljka zvečer stojijo v vrstah, so zaprte vse restavracije in kavarne. "Zaradi gneče nihče ne prihaja v trgovine in lokale. Prav tako je nemogoča dostava, saj avtomobili nimajo več dostopa. Za nas je zmeda obupna," je dejal tamkajšnji pek.

V Vatikanu zaradi ogromne gneče primankuje javnih stranišč (Foto: POP TV)
V Vatikanu zaradi ogromne gneče primankuje javnih stranišč (Foto: POP TV) FOTO: Reuters

Obupani pa so tudi hotelirji v bližini Vatikana. "Množice vernikov zapirajo naše dostope. Verniki pojejo in molijo. Nihče noče več prenočiti v naši okolici. Ta pogreb za nas pomeni veliko izgubo," se pritožuje Ilaria Bussiglieri, podjetnica na Via Conciliazione, glavni ulici, ki vodi v Vatikan.

Gneča v Vatikanu ob papeževi smrti je popolnoma ohromila promet
Gneča v Vatikanu ob papeževi smrti je popolnoma ohromila promet FOTO: Reuters

Na ulicah do Vatikana se kopičijo tudi smeti. Kavarnice in restavracije, ki so jih lačni in žejni verniki dobesedno okupirali, so že zdavnaj ostale brez zalog. Primanjkuje tudi javnih stranišč.

Kljub protestom trgovcev bo papežev pogreb večnemu mestu prinesel več milijonov prihodkov. Po oceni italijanske zveze potrošnikov Codacons naj bi verniki v Rimu "pustili" okoli 250 milijonov evrov. Hkrati je Codacons pozval italijanske trgovce, naj navala vernikov ob papeževem pogrebu ne izkoristijo za zvišanje cen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10