Konvencija o otrokovih pravicah in številni drugi mednarodni dokumenti opredeljujejo, da naj bi imeli vsi otroci pravico do zaščite pred nasiljem, zlorabami in izkoriščanjem. To je ključnega pomena pri preživetju otrok in njihovemu osebnostnemu razvoju. Žal so milijoni dečkov in deklic po svetu še vedno žrtve trgovine z ljudmi, so brez starševske oskrbe ali pa nimajo dokumentov, ki bi jih potrebovali za šolanje in osnovno zdravstveno oskrbo. Milijoni otrok so prisiljeni v delo v zdravju škodljivih razmerah, mnogi so žrtve nasilja in zlorab v svojih domovih, šolah, lokalnih skupnostih, različnih ustanovah, največkrat s strani odraslih, ki naj bi skrbeli zanje, opozarjajo v Unicefu.
To problematiko obravnava tudi novo Unicefovo poročilo z naslovom Napredek za otroke: Poročilo o zaščiti otrok, ki so ga danes predstavili v Tokiu. Ugotovitve niso preveč ohrabrujoče. Kar polovica otrok, ki so v zaporih, ni bila deležna sojenja, je le ena od ugotovitev v poročilu.
Otroško delo, zlorabe, trgovina z otroki
Več kot 150 milijonov otrok, starih med 5 in 14 let, je ogroženih zaradi otroškega dela. Otroško delo je pogosto posledica in vir revščine. Ogrozi lahko izobraževanje otrok in ohranja revščino, zaradi katere so otroci prisiljeni v otroško delo.
Več kot polovica žensk in deklic v državah v razvoju meni, da je tepež žena sprejemljiv, zagovarjajo ga tako mlajše kot starejše ženske. V večini regij je najpogosteje uporabljen izgovor za tepež žena zanemarjaje otrok.
V nekaterih predelih sveta v letu 2007 kar dve rojstvi izmed treh sploh nista bili registrirani. V Somaliji in Liberiji je registriranih manj kot pet odstotkov rojenih otrok. Registracija rojstev je zaradi različnih razlogov pomemben element pri gradnji varnega okolja za otroke, vključno s tem, da so brez rojstnega lista bolj izpostavljeni spolnemu izkoriščanju, trgovini z ljudmi in nezakonitim posvojitvam.
Kot poudarjajo v Unicefu, otroci v teh okoliščinah doživljajo najhujše oblike kršitev temeljnih človekovih pravic in imajo zato dolgoročne fizične ter psihološke posledice. Lokalna skupnost se ne more razvijati, če so njeni najmlajši člani prisiljeni v zgodnje poroke, če so zlorabljeni kot spolni delavci ali če so kršene njihove osnovne pravice. Razumevanje kršitev otrokovih pravic je prvi korak pri vzpostavljanju okolja, v katerem so otroci zaščiteni in imajo priložnost razviti svoj polni potencial.
Prepočasen upad obrezovanja deklic
Kjer so podatki na voljo, je mogoče zaznati precejšen napredek. Podatki na primer kažejo, da se v Bangladešu, Gvineji in Nepalu, treh državah, kjer so zelo razširjene otroške poroke, mediana starosti, pri kateri se zgodijo poroke, zvišuje, vendar pa je še vedno nižja od 18 let. Poročilo prav tako ugotavlja, da prihaja do prepočasnega upada obrezovanja deklic v državah, kjer je takšna zloraba običajna.
Poročilo o nasilju in zlorabah otrok so predstavili javnosti šest tednov pred 20. obletnico sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah. Predstavlja dokaz, ki mora spodbuditi odgovorne v svetu, da usmerijo večje napore v boljše uresničevanje pravic vsem otrokom po svetu, so še zapisali v Unicefu
MZZ: Pravice otrok so naša prioriteta
V uvodnem nastopu na Mednarodni konferenci o otrokovih pravicah in zaščiti pred nasiljem, ki v okviru predsedovanja Slovenije odboru ministrov Sveta Evrope in v tednu otroka poteka v Ljubljani, je zunanji minister Samuel Žbogar poudaril pomen, ki ga Slovenija v svoji zunanji politiki namenja promociji človekovih pravic, še posebej pravic najranljivejših družbenih skupin, med katerimi so tudi otroci.
Svet Evrope je tista mednarodna organizacija, ki ji je varovanje človekovih pravic eden najpomembnejših ciljev. Slovenija kot predsedujoča država izpostavlja, da so naše prioritete pravice otrok in izobraževanje o človekovih pravicah. Krepitev mednarodnih norm in standardov ter osveščanje o otrokovih pravicah, za kar si Slovenija prizadeva, so ključnega pomena za odpravo vseh oblik nasilja nad otroki, so ob začetku konference zapisali na zunanjem ministrstvu.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.