Udeleženci zborovanja so nasprotovali reformam delavskega statuta in predvsem spremembi spornega 18. člena, ki med drugim podeljuje delodajalcem večjo svobodo pri odpuščanju zaposlenih.

Šlo je za najbolj množično sindikalno zborovanje v italijanski zgodovini, ki ga je CGIL napovedal že pred tedni, da bi tako izrazil nasprotovanje vladni reformi delavske zakonodaje. Po torkovem atentatu Rdečih brigad na svetovalca ministrstva za delo Marca Biagija, ki se je ukvarjal prav s to reformo, pa so manifestacijo posvetili tudi boju proti terorizmu in odpovedali zabavni del prireditve.
Udeležence nagovoril generalni sekretar konfederacije sindikatov

Poleg delavcev so sodelovali tudi študenti, umetniki, združenja priseljencev in nasprotniki globalizacije. Sprevodi so potekali v prazničnem vzdušju in brez izgredov. Udeleženci manifestacije, ki so prispeli iz vse Italije, so se v šestih velikih sprevodih sprehodili skozi središče Rima in se nazadnje zbrali na trgu Circo Massimo, kjer jim je spregovoril generalni sekretar konfederacije sindikatov Sergio Cofferati. Poudaril je, da teroristom ne bo uspelo izzvati socialnega spopada in da bodo sindikati še naprej nasprotovali reformi delavske zakonodaje. Cofferati je še kritiziral ekonomsko politiko vlade Silvia Berlusconija, ki ne zmore zaustaviti upadanja gospodarske rasti. Udeleženci manifestacije so prispeli v Rim iz vse Italije z več kot 9000 avtobusi, 63 posebnimi vlaki, petimi čarterskimi poleti in tremi posebnimi ladjami s Sicilije in Sardinije.
Na manifestaciji tudi voditelji opozicijskih strank
Sindikalne manifestacije so se udeležili tudi voditelji levosredinskih opozicijskih strank. Francesco Rutelli, vodja koalicije Oljka, je dejal, da je Berlusconi z reformo 18. člena sprožil spor, ki nikomur ne koristi. Delovno zakonodajo je sicer treba posodobiti, je menil Rutelli, a hkrati tudi okrepiti jamstva za zaposlene. Rimski župan Walter Veltroni pa je dodal, da prav manifestacije, kot je današnja, utrjujejo demokracijo. Po mnenju predstavnika protiglobalizacijskih gibanj Luce Casarinija gre za pohod množic za obrambo demokracije. "Nimamo ne gumijevk ne pištol," je poudaril. "Nasilje izvaja le vlada proti tistim, ki zahtevajo svoje pravice."

Manifestacijo so kritizirali predstavniki desnosredinskih vladnih strank, med njimi senator Berlusconijeve stranke Naprej, Italija Renato Schifani. Po njegovem mnenju gre za politično izkoriščanje sindikalizma, saj so udeleženci demonstrirali proti vladi, s katero je sodeloval umorjeni svetovalec Biagi, in obenem trdili, da želijo počastiti njegov spomin. Schifani je poudaril, da želi vlada z reformo ustvariti več delovnih mest, in obtožil Cofferatija, da z napačnimi informacijami o tem, za kakšne spremembe gre, zavaja državljane.
Italijanska vlada je v četrtek sicer pozvala sindikate in predstavnike delodajalcev k nadaljevanju pogajanj o reformi. Sestali naj bi se v torek, 26. marca. V sredo pa bo v Rimu še ena manifestacija, podobna današnji, na kateri bosta razen CGIL sodelovala tudi druga dva največja sindikata, CISL in UIL.
Če vlada ne bo preklicala napovedanih sprememb zakonodaje, bo sredi aprila v Italiji splošna stavka, katere datum pa še ni določen. Prav tako še ni jasno, ali jo bodo podprli vsi trije veliki sindikati.
Rdeče brigade na pohodu?
Italijanske tajne službe so po torkovem umoru svetovalca ministrstva za delo Marca Biagija sprožile pravi preplah zaradi možnih novih atentatov in opozarjajo, da bi lahko Rdeče brigade kmalu spet udarile.