Tujina

Milijon francoskih protestnikov

Pariz, 28. 03. 2006 07.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
1

Na sicer relativno mirnih protestih v Franciji je prišlo tudi do nekaj incidentov. Policija ja prijela več kot 100 oseb.

Študentka, oblečena v snažilko, na protestih v Parizu
Študentka, oblečena v snažilko, na protestih v Parizu FOTO: Reuters
Sporni zakon omogoča delodajalcem, da zaposlene mlajše od 26-let v prvih dveh letih odpustijo brez obrazložitve oziroma brez poprejšnjega opozorila. Vlada pravi, da bo zakon spodbudil delodajalce k novemu zaposlovanju, študentje pa poudarjajo, da bo zmanjšal varnost zaposlitve v deželi, kjer je med mladimi od 18 do 25 leta starosti več kot 20 odstotkov brezposelnih.

Več kot milijon protestnikov se je znova podalo na ulice v več kot 200 organiziranih shodih po vsej državi. Študentom so se tokrat pridružili uslužbenci v železniškem in letalskem prometu, učitelji in dijaki. V več kot sto mestih so protestirali proti spornemu zakonu, ki predvideva uvedbo pogodbe o prvi zaposlitvi (CPE).

Podatki o številu protestnikov se sicer razlikujejo, po nekaterih naj bi skupaj protestiralo tudi do tri milijone ljudi. Policija ocenjuje, da se je protestnih pohodov udeležilo vsaj milijon ljudi, voditelj francoskega sindikata pa naj bi število protestnikov po vsej državi ocenil na tri milijone.

Zaradi izbruhov nasilja, ki so v zadnjih dveh tednih spremljali demonstracije, so francoske oblasti na ulice poslale več tisoč policistov. Od tega jih je samo v Parizu, kjer se je zbralo največ protestnikov, za red skrbelo kar štiri tisoč. Današnji protesti so že šesti v zadnjih dveh tednih.

Premier želi kompromise, študentje pa ukinitev zakona

Napis 'splošna stavka' v mestu Lille
Napis 'splošna stavka' v mestu Lille FOTO: Reuters
Premier Dominique de Villepin vztraja, da mu protestniki ne bo ukazovali
Premier Dominique de Villepin vztraja, da mu protestniki ne bo ukazovali FOTO: Reuters

Premier Dominique de Villepin si je želel pogovorov o kompromisih glede CPE, medtem ko sindikati in študenti vztrajajo, da je potrebno pred pogajanji najprej odpraviti CPE in napovedujejo, da bodo s protesti nadaljevali, če vlada ne bo odstopila od pogodbe.

Premier in voditelji petih glavnih sindikatov so že pred dnevi skušali na pogovorih v Parizu zmanjšati krizo, ki jo je sprožila sporna reforma delovne zakonodaje, vendar pa se je srečanje končalo brez uspeha.

Rezultati raziskave javnega mnenja, ki jo je objavil inštitut Ipsos, so pokazali, da po mnenju 63 odstotkov vprašanih de Villepin nima prav, ker vztraja pri spornemu CPE. Podoben odstotek vprašanih jih je tudi izrazilo razumevanje za proteste.

Sporni zakon je povzročil razkol tudi v vladajoči francoski stranki Unija za ljudsko gibanje (UMP). Francoski notranji minister Nikolas Sarkozy je namreč kritiziral premiera Dominiquea de Villepina, ker se med pripravo zakona ni posvetoval s sindikati in zaposlenimi, kar je sprožilo množične proteste.

Politični komentatorji menijo, da je Sarkozy, ki je glavni de Villepinov tekmec na predsedniških volitvah, izbral varno pot; uradno je sicer izrazil solidarnost s premierom, vendar je ob tem poskušal omejiti škodo študentskih protestov, da ne bi škodovali njegovim političnim ciljem.

Francoski študentje se na ulicah borijo za svoje pravice po redni zaposlitvi in zagotovljeni pokojnini
Francoski študentje se na ulicah borijo za svoje pravice po redni zaposlitvi in zagotovljeni pokojnini FOTO: Reuters

Vsesplošna stavka močno ohromila promet

Zadnji večji protesti zaradi spornega zakona so po vsej državi potekali že v soboto, ko se je na ulicah zbralo med 500.000 in 1,5 milijona ljudi.

Splošna stavka je skoraj popolnoma ohromila železniški promet, na letališčih so morali odpovedati nekaj letov. 

V prestolnici ni vozila tretjina vlakov podzemne železnice, na primestnih progah pa je bil promet prepolovljen. O podobnih prometnih težavah so poročali tudi iz preostalih francoskih mest, Bordeaux, Lille, Marseille, Nancy, Strasbourg in Valenciennes. Mednarodna vlaka Eurostar v London oziroma Thalys v Bruselj in Amsterdam pa sta vozila normalno.

Odpovedanih je bilo 30 odstotkov vseh letov, prihajalo pa je tudi do zamud, saj so v protestih sodelovali tudi sindikati, ki predstavljajo letališke delavce in zaposlene pri Air France.

Francoske oblasti so na ulice poslale več tisoč policistov, od tega samo v Parizu štiri tisoč
Francoske oblasti so na ulice poslale več tisoč policistov, od tega samo v Parizu štiri tisoč FOTO: Reuters

Pouk na velikem številu francoskih univerz in srednjih šol je že nekaj časa moten, danes pa je vrata zaprlo še več šol. Težave so imeli tudi pri poslovanju na nekaterih poštah, bankah in vladnih uradih, časniki pa danes sploh niso izšli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tomazbodner
28. 03. 2006 20.00
Bogi Francozi! Ce bo zakon sprejet, bodo dejansko lahko izgubili delo brez gromozanskih odskodnin, ce bodo fusali. Z drugimi besedami: "Welcome to the real World"