Ameriško sodišče je razsodilo, da se lahko več kot 2700 otrok iz Gvetemale, Hondurasa in Salvadorja znova združi s svojimi starši, ki v ZDA živijo na podlagi mednarodne zaščite. Veliko staršev se je namreč zaradi naravnih nesreč in konfliktov v domovini zateklo v ZDA.
Odločitev sledi tožbi, s katero je 12 staršev in otrok izpodbijalo ukinitev programa "Srednjeameriški mladoletniki" s strani Trumpove administracije leta 2017.
Že prejšnji mesec je sicer sodnik okrožnega sodišča v San Franciscu odločil, da mora ameriška vlada prošnje za azil obravnavati kljub ukinitvi programa.
Številne starše je leta 2017 nenadna ukinitev programa presenetila, saj so mnogi za svoje otroke že kupili letalske karte.
"Moje srce je kar poskočilo od veselja. Toliko otrok je, ki morajo nekako ubežati nevarnosti. Imam upanje, da bom znova kmalu združena s hčerko in vnukom," je povedala ena od tožnic.
V skladu z odločitvijo sodnika mora vlada dokončati obravnavo otrok, katerih vloge so bile ob ukinitvi programa že v zaključni fazi.
"Tako smo veseli, da se bodo lahko naše stranke po dolgem času znova varno združile," je povedala Linda Evarts, odvetnica pri mednarodnem projektu pomoči beguncem.
Prejšnji mesec je sicer predsednik Donald Trump ukinil humanitarno pomoč Salvadorju, Gvatemali in Hondurasu. Z odločitvijo je želel prisiliti njihove voditelje, da svojim državljanov preprečijo odhod v ZDA.
Število prosilcev za azil, ki bežijo pred nasiljem v srednjeameriških državah, se je sicer močno povečalo. Največ jih prihaja ravno iz Gvatemale, Salvadorja in Hondurasa.
Ameriške oblasti medtem še vedno ne vedo, kako bodo znova združile več kot 2300 otrok, ki so jih na ameriški južni meji z Mehiko odvzeli staršem migrantom. Proces bi se lahko vlekel več let, predvidevajo oblasti. Sporna Trumpova politika ničelne tolerance do nezakonitih migracij iz Srednje Amerike je sicer po objavi fotografij otrok, ki so jih zapirali v kletke, močno razburila svetovno javnost.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.