
Evropski komisar za razvoj in človekoljubno pomoč Louis Michel je po srečanju z izraelskim obrambnim ministrom Amirjem Perecem v Jeruzalemu zahteval, naj Izrael prekine pomorsko, zračno in kopensko blokado Libanona in tako omogoči razdeljevanje človekoljubne pomoči. "Če bo blokada ostala tako ostra, bo to imelo politične in človekoljubne posledice," je dejal Michel in posvaril pred prepuščanjem monopola nad pomočjo Libanoncem šiitskemu gibanju Hezbolah.
Michel je menil, da so Izraelci pripravljeni pomagati pri učinkovitejšemu razdeljevanju pomoči, vendar pa je Perec po njegovih besedah še vseeno zaskrbljen zaradi morebitnih pošiljk orožja Hezbolahu v primeru odprave blokade.
Izrael čaka na mednarodne sile
Libanonska vojska je davi začela nameščati svoje sile na jugu Libanona. S tem bo prvič po 38 letih znova prevzela nadzor nad območjem južno od strateško pomembno reke Litani ob meji z Izraelom.
Prvi libanonski vojaki, del 2500-članske desete libanonske brigade, so davi prispeli tudi v mesto Mardžajun. Da bi pospešili namestitev sil, ki jo ovirajo uničene ceste, so del vojakov s severa države po morski poti prepeljali v Tir na jugu.

Po navedbah predstavnika sil za območje Mardžajun se bodo vojaki ob modri črti, demarkacijski meji med Libanonom in Izraelom, namestili v 24 urah. Namestitev naj bi trajala tri ali štiri dni.
Sile Združenih narodov (ZN) na jugu Libanona pričakujejo, da bodo prvi pripadniki okrepljene mirovne misije začeli na območje prihajati v začetku prihodnjega tedna, je sporočil njihov poveljnik, general Alain Pellegrini.
Na sedežu začasnih sil ZN v Libanonu (UNIFIL) v Nakuri je Pellegrini še dejal, da bodo te sile UNIFIL zelo drugačne od prejšnjih. "Stari UNIFIL je mrtev. Novi bo močnejši, okrepljen z več ljudmi in novimi pravili delovanja," je še poudaril.
O krepitvi misije UNIFIL še danes?
Za danes popoldne po lokalnem času v New Yorku je napovedan prvi formalni sestanek o tem, kako okrepiti obstoječo misijo UNIFIL na 15.000 vojakov, kot to predvideva resolucija 1701, ki jo je Varnostni svet ZN sprejel prejšnji teden.
Po napovedih naj bi države na sedežu ZN dosegle dogovor o sestavi prve skupine približno 3500 vojakov, ki naj bi jo vodila Francija. V New Yorku upajo, da bo skupina na Bližnji vzhod prispela v 10 do 15 dneh. Temu prvemu koraku bi lahko "zelo hitro" sledil prevzem nadzora na jugu Libanona in umik izraelske vojske, kot predvideva omenjena resolucija VS ZN.
V južni Libanon je po začetku spopadov 12. julija vstopilo 30.000 izraelskih vojakov. Po 34 dneh nasilja je na libanonski strani umrlo 842 ljudi, na izraelski pa 157. Varnostni svet ZN je po koncu ameriške blokade v petek vendarle sprejel resolucijo, ki avtorizira povečanje števila pripadnikov UNIFIL na 15.000 in dovoljuje namestitev 15.000 libanonskih vojakov na jug Libanona.
Izraelski umik bo potekal v skladu z nameščanjem mednarodnih sil. Države, ki bodo morda dale na voljo svoje vojake za razširjen UNIFIL pa si želijo razjasnitve številnih podrobnostih glede misije, kot je to, kdaj lahko uporabijo silo.
Generalni sekretar ZN Kofi Anan je medtem v regijo poslal tudi dva svoja odposlanca, ki naj bi uredila določene podrobnosti iz petkove resolucije. Na pot sta odšla politični svetovalec Vijay Nambiar in posebni odposlanec Terje Roed-Larsen, ki bi se naj vrnila prihodnji teden. Anan mora v skladu z resolucijo namreč med drugim v 30 dneh pripraviti predloge, kako rešiti vprašanje spornega območja Šeba, ki je bil pod izraelsko zasedbo še pred zadnjim nasiljem.

Dunaj ne bo sodeloval v misiji ZN
Avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik je v pogovoru za današnji izdaji avstrijskih časnikov Die Presse in Kurier izjavila, da Dunaj izključuje sodelovanje v načrtovani vojaški misiji ZN na jugu Libanona. Ob tem sicer ni "kategorično izključila" prevzema kakšne "posebne funkcije", bo pa po njenih zelo malo avstrijskega osebja.
Vloge v silah na jugu Libanona Avstrija ne bo prevzela, ker je več nejasnega kot jasnega o njihovem mandatu in operacijskem konceptu, je še dejala Plassnikova. Obstaja prekinitev ognja, kar nikakor ne pomeni miru. "Še vedno imamo zelo nestabilne razmere," je poudarila.
V pogovorih je avstrijska zunanja ministrica še dodala, da od Izraela še vedno pričakuje pojasnilo o dogodkih, ki so privedli do nedavne smrti avstrijskega častnika v silah ZN, ki je bil še s tremi kolegi ubit v izraelskem napadu na opazovalno postojanko ZN na jugu Libanona.

Stališče Slovenije
Slovenija možnost napotitve slovenskih vojakov na jug Libanona še preučuje, so v sredo sporočili z zunanjega ministrstva. "Vlada preučuje morebitno sodelovanje v mednarodnih mirovnih silah na jugu Libanona, upoštevajoč relevantna dogajanja v okviru ZN in EU, potrebe za okrepitev UNIFIL, ki so v procesu načrtovanja, in razpoložljive slovenske vojaške in druge zmogljivosti," so zapisali na MZZ
Anan in Livnijeva o istih ciljih za Libanon
Izraelska zunanja ministrica Cipi Livni je v sredo po srečanju z Ananom v New Yorku izrazila prepričanje, da imajo glede Libanona iste cilje.
Izraelska vojska je v četrtek že začela s predajo svojih položajev silam UNIFIL, ki za zdaj šteje na jugu Libanona 2000 pripadnikov. Livnijva je po srečanju z Ananom dejala, da je umik izraelske vojske odvisen od prihoda libanonske vojske in mednarodnih sil. Zagotovila je, da se bodo umaknili, ampak je potrebno počakati na libanonske in mednarodne sile. Izrael hoče mednarodne sile, ki bodo pomagale opazovati mejo med Libanonom in Sirijo ter preprečevale ponovno oboroževanje skrajnega libanonskega gibanja Hezbolah s strani Sirije in Irana.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.