Po katastrofi v Mehiškem zalivu so se vodilni treh vpletenih podjetij – BP, Transocean in Halliburton – začeli medsebojno obtoževati glede odgovornosti za nastale razmere. Iz vrtine vsak dan v morje izteče 800.000 litrov nafte, da bi se razmere umirile, pa ni videti.
Direktorji so morali na zaslišanje v ameriški kongres. V Washington so se prišli zagovarjat predsednik BP America Lamar McKay, predsednik podjetja Transocean Steven Newman in eden od direktorjev pri Halliburtonu Tim Probert.
Pred stavbo kongresa so jih pričakali besni protestniki, ki so se osredotočili predvsem na britansko družbo BP. Ta je izkoriščala nafto preko ploščadi v lasti Transoceana, Halliburton pa je bil odgovoren za določena dela na ploščadi. McKay je pričal, da je za eksplozijo naftne na ploščadi 20. aprila krivo podjetje Transocean, ki je bilo odgovorno za sistem varnostnih naprav za preprečevanje izliva nafte v primeru nesreče.
Newman je krivdo zvalil na Halliburton, ki je bil odgovoren za cementiranje naftne vrtine po koncu vrtanja. Direktor Halliburtona Tim Probert pa je kongresnikom zagotovil, da je bilo njihovo delo dobro in uspešno opravljeno v skladu s praksami industrije in usmeritvami zveznih regulatorjev. Republikanski senator John Barrasso jim je sporočil, da na tak način ne bodo prišli daleč.
Vsako od treh podjetij ima svojo preiskovalno ekipo in ker gre za ogromno denarja, se bo prelaganje krivde nadaljevalo do sodnega epiloga. Kongres pa bo potrdil zakon, ki bo podjetju BP naložil do 10 milijard dolarjev odškodnine.
Z manjšo kupolo nad težave
Poskus zamašitve vrtine na 1500 metrih globine je propadel, ker so 1000 ton težko kupolo na dnu morja zamašili ledeni kristali. Kupola je postala lažja od vode in se ni usedla na dno, poleg tega pa so kristali zadelali luknjo na vrhu kupole, skozi katero so nameravali potegniti cev do tankerja na površju, kamor so nameravali zajemati okrog 85 odstotkov odtekajoče nafte. Pri BP so se odločili, da poskusijo znova s precej manjšo in lažjo kupolo, ki jo bodo spustili na dno s priklopljeno cevjo iz dveh plasti. Vmes bodo do kupole pošiljali toplo vodo in metanol, da preprečijo kristalizacijo. Nova manjša kupola ima le 1,2 metra premera in je visoka le 1,5 metra, tehta pa manj kot 2 toni. Rečejo ji "cilinder".
Katastrofa vseh katastrof
Upraviteljica Agencije za zaščito okolja Lisa Jackson je za CNN povedala, da se obeta najhujša okoljska katastrofa doslej, če jim kmalu ne bo uspelo ustaviti izlivanja nafte. Zvezna država Louisiana je danes na pomoč nacionalni gardi poslala tudi zapornike. Vsi skupaj polnijo vreče s peskom, ki jih helikopterji odmetavajo na otoke pred velikim močvirnatim območjem Louisiane. Četudi madeža še ni na obali, pa je že jasno, da bo poleg gospodarstva in okolja visoko škodo utrpel tudi turizem.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.