Tujina

'Mi ne odnehamo, jaz ne odneham!'

Washington, 28. 01. 2010 07.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Obama je priznal, da spremembe, ki jih je obljubljal v predvolilnem času, niso prišle dovolj hitro, ob tem pa pojasnil, da sam ne more narediti vsega, saj živijo v zapleteni demokraciji.

Barack Obama
Barack Obama FOTO: Reuters

Ameriški predsednik Barack Obama je svoj prvi govor o položaju v državi po težavnem letu sklenil z besedami: "Mi ne odnehamo, jaz ne odneham!" in napovedal nadaljevanje boja za delovna mesta, zdravstveno reformo in druge prioritete, predvsem pa za spremembo kulture Washingtona.

Obama je največji del svojega govora namenil domačim temam, na čelu z gospodarstvom, pri čemer je Američanom zatrdil, da se zaveda vseh njihovih težav in dela na tem, da jih odpravi. Priznal je, da spremembe, ki jih je obljubljal med kampanjo leta 2008, niso prišle dovolj hitro, obenem pa povedal, da sam ne more vsega narediti, ker živijo v zapleteni demokraciji 300 milijonov ljudi. Obama se je z govorom poskušal postaviti nad malenkostne zamere in strankarske razprtije ter pozival k nujno potrebnemu sodelovanju.

Obama je bil po izgubi demokratskega senatnega sedeža v Massachusettsu pred tednom dni deležen kritik, da se je cinično prelevil v populista, vendar pa je bil njegov govor pred kongresom, administracijo in vrhovnim sodiščem kljub občasnim kritikam Wall Streeta lobistov in celo vrhovnega sodišča učna ura realizma ter iskanja kompromisov. K temu je pozval tako demokrate kot republikance, ki jim je sporočil, da če vztrajajo na tem, da je za vsako najmanjšo odločitev v senatu potrebna večina 60 glasov, potem odgovornost za vladanje leži tudi pri njih.

Poziv k sprejetju drugega stimulacijskega paketa

Kako uspešni bodo pozivi za sodelovanje, je v volilnem letu vprašljivo, vendar je Obamov govor redno prekinjal aplavz, ki so se mu proti koncu nekajkrat pridružili celo republikanci. Še posebej, ko je spomnil, da ni nikomur zvišal davkov oziroma jih je več kot 90 odstotkom Američanov znižal. "Sem mislil, da bo kaj aplavza," je republikanski strani namignil Obama.

Ko je omenil 787 milijard dolarjev vreden stimulacijski paket, za katerega je dejal, da rešuje delovna mesta, ploskanja ni bilo. Je pa sledilo, ko je Obama zatrdil, da se morajo vsi osredotočiti na ustvarjanje delovnih mest. Poudaril je še, da morajo 30 milijard dolarjev, ki so jih dobili vrnjene od bank, porabiti za pomoč pri kreditiranju malih podjetij.

Obama je pozval k sprejetju drugega stimulacijskega paketa v obliki nižjih davkov za majhna podjetja in energetsko obnovo stanovanj, odvzemu davčnih olajšav podjetjem, ki selijo delovna mesta v tujino, ter potrdil zakon o energiji, ki bi zmanjšal izpuste toplogrednih plinov in povečal vlaganja v inovacije.

"Kako dolgo bomo čakali? Kitajska ne čaka, Nemčija ne čaka, Indija ne čaka. Ne gre jim za drugo mesto in jaz ne sprejemam drugega mesta za ZDA," je dejal Obama.

Govor Baracka Obame
Govor Baracka Obame FOTO: Reuters

Smeh republikancev ob obljubi varčevanja

Pozval je k vlaganju v izobraževanje in nadaljevanju zdravstvene reforme, ki je trenutno poražena. Glede slednje je ponovil, da ga zanima dostopnost zdravstva, nižji stroški in prepoved zavarovalnicam, da zavračajo bolne. Priznal je, da so proces sprejemanja reforme v kongresu zaznamovale kravje kupčije, a zatrdil, da je še vedno nujna in se bo zanjo še naprej boril.

Republikance je spomnil, da je osem let njihovega vladanja v Washingtonu privedlo do velikega proračunskega primanjkljaja, h kateremu je sam dodal milijardo, ki je bila nujna za oživitev gospodarstva. Napovedal je, da bo svojo milijardo primanjkljaja odpravil z varčevalnimi ukrepi vlade, kar je pri republikancih izzvalo nejeveren smeh. V slabo voljo pa jih je spravil z napovedjo izteka davčnih olajšav za tiste, ki zaslužijo več kot 250.000 dolarjev letno.

Obama je bil kritičen do vrhovnega sodišča zaradi nedavne odločitve, ki je odprla vrata za neomejene količine denarja korporacij v političnih kampanjah.

Za mednarodne teme malo prostora

Mednarodnim temam Obama ni posvečal veliko pozornosti, kar je v skladu z raziskavami, ki kažejo, da to Američanov ta trenutek ne zanima. Omenil je izboljšanje mednarodnega sodelovanja v zadnjem letu, ponovil obljubo o umiku vojske iz Iraka in potrdil zavezo pomoči Afganistanu.

Ker je ozračje sodelovanja boljše, je Obama menil, da so države, ki kršijo dogovore, bolj osamljene. Med njimi je omenil Iran oziroma njegovo vodstvo, ki se bo soočilo s posledicami, če bo še naprej zanemarjalo mednarodne obveznosti. "To obljubljam," je dejal. Omenil je tudi napredek pri pogajanjih o zmanjšanju jedrskih zalog z Rusijo.

Na koncu govora je Obama še napovedal, da bo sodeloval s kongresom in vojsko za odpravo prepovedi služenja homoseksualcev, ki svoje usmerjenosti ne skrivajo, v oboroženih silah in prizadevanja za celovito reformo priseljevanja.

Kot je v navadi, so imeli republikanci pripravljen odgovor. Zanj so izbrali novopečenega guvernerja Virginije Boba McDonnella, ki je poudaril, da si ZDA ne morejo privoščiti demokratske politike uravnilovke, visokih davkov in visoke porabe. Američani si želijo dostopnega zdravstva, a ne državnega, je še dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bolivar
29. 01. 2010 23.56
ZDA se bodo morale hočeš nočeš povezati z Latinsko Ameriko ,vendar pod poštenimi pogoji! Tako in tako pa prirast priseljevanja v ZDA prihaja 90% iz Lat.Amerike ,kajkmalu bodo tam dobili tudi svoj zelo močan politični glas. Na ameriških celinah se obeta izboljšanje odnosov med 'severom' in 'jugom' ,to pa je bistveno za konkurenco ostalim celinam na Zemlji.
12345s
28. 01. 2010 21.40
Kako je mogoče da bo "naš FBI", prebival v najetih prostorih?
skydrol7
28. 01. 2010 20.21
clovek z veliko idejo za zdravstveno zavarovanje za vse drzavljane , zdaj zgleda da je bila to samo ideja in zelja....
enadve
28. 01. 2010 18.30
stadion 28.01.2010, 08:19 4 nc novga da pred volitvam oblublajo vse kar jim pade na pamet da si zagotovijo izvolitev. ----------------------------- Neumnos... govoriš. Volitve za predsednika ZDA bodo potekale novembra 2012.
Miskolin77
28. 01. 2010 11.44
Minusi za resnico.
rafael.m
28. 01. 2010 10.24
12345s mislil sem v pozitivnem smislu.
tovarišinajuriš
28. 01. 2010 10.16
...lahko je govoriti,težko je narediti...
12345s
28. 01. 2010 10.00
rafael, to ne bi bilo niti daleč "blizu našega pokojnega socializma". Obamina prizadevanja, da se ameriške moči usmerijo v reševanje problemov v sami državi, ne pa agresivno uničevanje ostalega sveta je vredno Nobelove nagrade.Tudi če gre samo za retoriko je velika sprememba na boljše.
tovarišinajuriš
28. 01. 2010 09.53
...ker je še vedno živ,je očitno na pravi strani...
rafael.m
28. 01. 2010 09.11
Če bo Obami uspelo izvesti obljube in reforme, bo precej blizu našega pokojnega socializma. Pa dvomim. ga bodo prej spakirali.
DrPhill
28. 01. 2010 09.03
Na balkanu bi rekli.. isto sranje, drugo pakovanje
RedRocket
28. 01. 2010 08.52
Črnec iz Kenije pod imenom Hussein ! A resnično mislite da so pravi liderji pustili njemu da vodi Ameriko ??? Samo bedak bi verjel.
12345s
28. 01. 2010 08.39
ex-patriot
28. 01. 2010 08.30
Največji nakladač v zgodovini ZDA.
Miskolin77
28. 01. 2010 08.27
Lape,tak dela kot mu bogataški lobiji naročijo,lutka ena.
stadion
28. 01. 2010 08.19
nc novga da pred volitvam oblublajo vse kar jim pade na pamet da si zagotovijo izvolitev.
fuckface
28. 01. 2010 08.15
Sure we can, itak ;)