Britanski meteorologi trdijo, da se bo globalno segrevanje nadaljevalo in da bosta naslednji dve leti rekordno vroči. Del tega gre pripisati segrevanju Tihega oceana oziroma pojavu El Niño ter spremembi temperature morskega površja na severu Tihega oceana in na severu Atlantika, del pa človeškemu faktorju, ki povzroča segrevanje ozračja zaradi toplogrednih plinov. Na globalni ravni se bodo temperature ozračja tako dvigale, bodo pa po napovedih poletja v Evropi hladnejša.
Scaife: Smo pred klimatsko prelomnico
Britanski meteorolog Adam Scaife pravi: "Smo pred klimatsko prelomnico, saj se sočasno odvija več velikih sprememb." V Tihem oceanu se krepi El Niño, ki bo potisnil globalne temperature navzgor. Krajem, kjer je huda suša, bi lahko prinesel nekaj olajšanja z daljšim obdobjem dežja, tako vsaj upajo v Kaliforniji, kjer suša traja že dolga štiri leta, država pa je praktično na kolenih zaradi pomanjkanja vode in katastrofalnih požarov, ki divjajo.
Sever Tihega oceana se segreva ...
Drugi zelo pomemben dogodek, ki bo prav tako dvignil temperature, pa je sprememba temperature morske površine na severu Tihega oceana oziroma t.i. PDO (Pacifiška dekadna oscilacija), pravijo meteorologi. Gre za naravna nihanja oziroma izmenjavo hladne in tople faze, meteorologi pa opozarjajo, da prihajamo v toplo fazo, ki bo pospešila dvig temperatur na globalni ravni.
... sever Atlantika pa ohlaja
In če bo PDO prešel iz hladne v toplo fazo, pa se bo na severu Atlantika zgodilo ravno obratno. Tako imenovana severnoatlantska oscilacija (NAO) (obsežno nihanje zražnih mas med azorskim anticiklonom in islandskim ciklonom) prehaja v t.i. hladno fazo. Indeks oscilacije se namreč od leta do leta spreminja. Britanski meteorologi so prepričani, da bo to Evropi prineslo več mrzlega zraka, Sredozemlju pa bolj vlažne zračne gmote. A le, če ne bo vpliv pacifiške oscilacije presegel vpliv severnoatlantske.
To pa je tisto, kar ostaja uganka in izziv za meteorologe. Vremenske vzorce poznajo, njihove spremembe lahko napovedo, ne morejo pa še napovedati, kateri od teh dogodkov bo imel večji vpliv.
Na vprašanje, kdaj lahko pričakujemo, da bo faza segrevanja ozračja začela pojenjati, meteorologi odgovarjajo, da tega ni pričakovati, saj se zemeljsko ozračje že dlje časa segreva, segrevajo se oceani, led se tali in morska gladina se počasi dviguje. Prav tako pa človeštvo premalo naredi, da bi preprečilo onesnaženje ozračja in zmanjšalo učinek tople grede, še opozarjajo strokovnjaki.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.