
"Evropska komisija od Hrvaške kot verodostojne kandidatke za članstvo v EU pričakuje, da bo spoštovala svoje obveze in ne bo sprejemala enostranskih ukrepov v zvezi z ekološko-ribolovno cono (ERC) v Jadranu," je v Bruslju predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso "jasno povedal" hrvaškemu predsedniku Stipetu Mesiću. Hrvaški predsednik pa je poudaril, da v odnosih Hrvaške in EU ne bo nikakršnih trenj zaradi "interpretacije hrvaških obveznosti glede ERC". "Sporov ne bo," je zatrdil.
"Hrvaška naj si po najboljših močeh prizadeva za rešitev vseh odprtih dvostranskih vprašanj s sosedami, še posebej vprašanj, povezanih z mejami," je pozval predsednik komisije Barroso na novinarski konferenci, ki jo je imel s hrvaškim predsednikom v Bruslju.

"Hrvaška želi, da se njene sosede, ko sprejemajo odločitve, ki se tičejo nje, pred tem o njih pogovarjajo s Hrvaško. Enako velja za Hrvaško, ko sprejema odločitve, ki se tičejo njenih sosed," pa je o odnosih s sosedami dejal Mesič. "Treba se je pogovarjati in verjamem, da bomo tako lahko sprejemali najkakovostnejše rešitve," je poudaril.
V Bruslju poudarjajo, da mora Hrvaška spoštovati obveze glede ERC iz zapisnika srečanja državnih sekretarjev Hrvaške, Slovenije in Italije 4. junija 2004 v Bruslju. Takrat se je namreč Hrvaška zavezala, da bo uveljavljanje ERC v primeru Slovenije in Italije odložila, dokler ne bo sklenjen "skupen dogovor v duhu EU", ki bo upošteval interese vseh sosednjih držav članic povezave.
Sanader meni, da je Degert napačno informiral hrvaško javnost in komisarja za širitev Ollija Rehna, ki je konec prejšnjega tedna obiskal Hrvaško, o obveznostih Hrvaške do Italije in Slovenije glede ERC, ki naj bi izhajale iz tristranskega sporazuma iz junija 2004.
Dogovor je omenjen tudi v sklepih zasedanja Evropskega sveta junija 2004, in sicer v tistem delu sklepov, ki se nanaša na podelitev statusa kandidatke Hrvaški za članstvo v EU in na začetek pristopnih pogajanj z EU v začetku leta 2005.
"Ne smemo pozabiti, da je bil ta sporazum pogoj Hrvaški za pridobitev statusa kandidatke za vstop v Evropsko unijo," je sicer konec minulega tedna o obvezah Hrvaške glede ERC dejal evropski komisar za širitev Olli Rehn v Zagrebu na seji hrvaške vlade.
Mesić in Barroso sta se v Bruslju sicer poleg odnosov Hrvaške s sosedami pogovarjala tudi o napredku kandidatke pri izvajanju reform na poti v EU, pri čemer sta se strinjala, da je "ključ" za vrata v EU sedaj v rokah Hrvaške. "Hrvaška je dobro začela in nadaljnji napredek je odvisen zgolj od nje," je poudaril predsednik komisije in dodal, da bo "leto 2007 odločilno leto" za gospodarske in druge reforme na Hrvaškem.
"Hrvaška bo najverjetneje postala 28. članica EU in tega se že zelo veselimo," je dejal Barroso, vendar o konkretnem datumu za vstop Hrvaške v EU danes ni želel govoriti. "Seveda je pomembno postaviti datum, saj s postavitvijo datuma bolje usmerimo prizadevanja, vendar ga na tej točki še ne morem določiti," je dejal in dodal, da je hitrost pogajanj "v hrvaških rokah".
"Bodimo pošteni, pomembnejša kot hitrost je vsebina," je še poudaril predsednik komisije, ki poudarja, da je "zaščitna znamka širitvene politike unije kakovost". Ob tem je dodal, da "tak duh prevladuje na obeh straneh". "Evropska komisija si bo po najboljših močeh prizadevala, da Hrvaški pri tem pomaga," je pojasnil stališče ene strani.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.