Danes so se pred švicarskim veleposlaništvom v hrvaški prestolnici zbrali številni podporniki pevca Marka Perkovića Thompsona, poročajo hrvaški mediji. Protestniki so hrvaškega predsednika Stjepana Mesića označili za izdajalca. Na plakatu je bilo ob njegovi karikaturi zapisano: “1980 – komunist, 1990 – ustaša, 2000 – komunist, 2010 – ???”.
Protestniki so nosili transparente, na katerih je bilo zapisano, da je “dovolj poniževanj Hrvaške, napad na Hrvaško ni državljanska vojna, za svobodo in neodvisnost, Thompson – vitez pesmi in domoljublja” in podobno.
Zakaj naj bi bil Mesić izdajalec?
Mesić je v četrtek odkrito povedal, da je zgrožen nad ravnanjem zunanjega ministra Gordana Jandrokovića. Jabolko spora: Thompson oziroma tisti hrvaški pevec, ki po mnenju švicarskih oblasti spodbuja nasilje, desni ekstremizem in fašizem. Švica se je odločila, da spornemu pevcu za tri leta prepove vstop v državo, hrvaško zunanje ministrstvo, z Jandrokovićem na čelu, pa je Švicarjem poslalo diplomatsko noto.
Mesić je bil ob novici zgrožen. Ministrstvo pa: odzvali smo se na razlago, ki so jo švicarske oblasti ponudile kot osnovni razlog za svojo odločitev. Zunanje ministrstvo se je tako odzvalo na "neresnice, ki so jih Švicarji zapisali o hrvaški osamosvojitveni vojni". Švicarske oblasti so namreč zapisale, da je Thompson sporna oseba, ki je postala priljubljena med in po "državljanski vojni". "Če se ne bi odzvali, bi pomenilo, da se s to razlago naše osamosvojitvene vojne strinjamo,“ so sporočili z zunanjega ministrstva.
Mesić je takrat opozoril, da bi se morali pred oddajo diplomatske note posvetovati ali z njim ali pa s predsednico vlade Jadranko Kosor. Samovoljno podpreti osebo, ki zagovarja ustaštvo in pozdravlja s sloganom 'Za dom spremni', se Mesiću zdi sporno. Jandroković pa svoja dejanja opravičuje z besedami, da je moral odgovoriti na žalitev vseh Hrvatov.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.