Odzivi na novo jedrsko strategijo ZDA, ki jo je v torek objavil predsednik Barack Obama, so bili po pričakovanjih v ZDA mešani. Mednarodna politična in strokovna javnost se je večinoma odzvala pozitivno.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je Obamovo strategijo, ki med drugim pomeni odpoved razvoju novega jedrskega orožja in konec grožnje državam, ki tega orožja nimajo in si ga ne prizadevajo dobiti, pozdravil. Sporočil je, da gre za pravočasno pobudo v smeri sveta brez jedrskega orožja.
Podporo je izrazil tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle in strategijo označil za pogumen korak proti jedrski razorožitvi. Odziv iz Rusije ni bil tako ugoden. Zunanji minister Sergej Lavrov je med drugim posvaril, da lahko načrt nove strategije, da jedrske bombe na strateških raketah zamenjajo s konvencionalnimi, ogrozi Obamovo vizijo sveta brez jedrskega orožja.
Čeprav je ameriški obrambni minister Robert Gates zagotavljal, da nova strategija ne zmanjšuje ameriške varnosti, pa za republikance pomeni natanko to. Vodilni republikanec v odboru za oborožene sile predstavniškega doma kongresa Buck McKeon iz Kalifornije je izrazil prepričanje, da bodo posledice za nacionalno varnost negativne. Republikanska senatorja John McCain in Jon Kyle iz Arizone sta poudarila, da Američani pričakujejo, da jedrski odgovor v primeru kemičnega ali biološkega napada na ZDA ali zaveznike ne bo izključen.
Načelnik štaba združenih poveljstev ameriške vojske, admiral Mike Mullen, medtem novo strategijo v celoti podpira in verjame, da vključuje dovolj dejavnikov odvračanja pred morebitnim napadom na ZDA. Po mnenju državne sekretarke ZDA Hillary Clinton nova strategija utrjuje ameriško zavezo proti širjenju jedrskega orožja po svetu. Opozorila je, da ZDA sedaj prvič jasno pravijo, da ne bodo uporabile ali grozile z jedrskim orožjem državam, ki tega orožja nimajo, so podpisale Pogodbo o neširjenju jedrskega orožja (NPT) in se držijo njenih določil.
Giuliani: Obama nesposoben voditelj
Z druge strani se je oglasil neuspešni predsedniški kandidat iz leta 2008, nekdanji župan New Yorka Rudy Giuliani, ki je Obamo označil za nesposobnega voditelja, polnega levičarskih sanj. "Levica že 60 let sanja o svetu brez jedrskega orožja, kakor tudi socializiranem zdravstvenem varstvu," je za revijo National Review povedal Giuliani.
Različni komentatorji konservativnih političnih spletnih strani strašijo pred nevarnostjo terorističnega napada zaradi te nove strategije, ki jo razumejo kot mahanje z belo zastavo pred sovražnikom. Liberalne spletne strani pa strategijo hvalijo in opozarjajo, da sta Iran in Severna Koreja dobila jasno opozorilo, da ju lahko doleti napad z jedrskim orožjem.
Iran je Barackovo strategijo označil za propagando in Washington pozval, naj izpolni svoje obljube o svetu brez jedrskega orožja. Izrael pa je v odzivu na ameriško strategijo sporočil, da bo ob podpori ZDA še naprej vztrajal pri dvoumnosti glede svoje jedrske politike.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.