Tujina

Mešani odzivi na francosko-nemški mirovni načrt

Haag/Rim/Vatikan/Berlin, 10. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Nizozemska je prepričana, da bi morali na iraški režim stopnjevati pritisk, ne pa pripravljati nov mirovni načrt, obžalujejo pa tudi, da se je francosko-nemški mirovni načrt za Irak pojavil v medijih. Predsednik Evropske komisije Romano Prodi in Nova Zelandija pa sta načrt podprli.

Putinov obisk Nemčije in Francije naj bi bil namenjen predvsem dvigu meddržavnih odnosov na stopnjo "strateškega parnerstva". "Vsi, ki spremljajo razvoj dogodkov okoli Iraka, lahko vidijo, da se Francija, Nemčija in Rusija skoraj popolnoma strinjajo," je v po srečanju s Schröderjem še dejal ruski predsednik.

Ruski predsednik Vladimir Putin, ki se je v nedeljo srečal z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem, pa se bo danes v Parizu srečal še s francoskim zunanjim ministrom de Villepinom in predsednikom Chiracom. Po srečanju z nemškim kanclerjem je Putin opozoril, da bo enostranski napad na Irak milijonom ljudi povzročil trpljenje, prav tako pa je dejal, da "v tem trenutku ne vidi razlogov za uporabo sile".

Putin je že pred prihodom v Pariz v pogovoru za neko francosko televizijo dejal, da je ameriško obnašanje v zvezi z Irakom "velika napaka", ki lahko pripelje do razkola v varnostnem svetu in konca protiteroristične koalicije

Namestnik ruskega zunanjega ministra Jurij Fedotov je danes ponovil, da je Moskva pripravljena podpreti predlog, da bi v Irak napotili še več inšpektorjev. Uradni Berlin pa ne vidi nobenega povoda za drugo resolucijo varnostnega sveta, ki bi omogočala vojaško posredovanje. V ospredju bi namreč morala biti okrepitev števila inšpekcij, je dejal tiskovni predstavnik nemške vlade Bela Anda.

Odzivi na mirovni načrt niso enotni

Uradna Nizozemska je (še vedno) na strani ZDA
Uradna Nizozemska je (še vedno) na strani ZDA FOTO: Reuters

Nizozemski zunanji minister Jaap de Hoop Scheffer obžaluje, da so se francosko-nemške zamisli za rešitev krize v Iraku pojavile v medijih. "Nismo niti prepričani, če takšen načrt sploh obstaja. Neumno in obžalovanja vredno je zanj izvedeti preko medijev. Medtem ko inšpektorji Združenih narodov pripravljajo poročilo, se pritisk na iraškega predsednika Sadama Huseina ne bi smel zmanjšati. Če pa se že sedaj govori o mirovnem načrtu, potem bo Husein mislil, da nas je ponovno ugnal," je dejal tiskovni predstavnik nizozemskega zunanjega ministrstva Bart Jochems.

Predsednik Evropske komisije se zavzema za skupno evropsko stališče
Predsednik Evropske komisije se zavzema za skupno evropsko stališče FOTO: Reuters

Romano Prodi pa je v pogovoru za italijanski dnevnik Corriere della Sera podprl francosko-nemški načrt za rešitev iraške krize in pri tem poudaril, da je potrebno utrditi tiste razmisleke, ki poudarjajo, da se je vojni mogoče izogniti, obenem pa sprejeti ukrepe, ki bi iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu preprečili, da bi postal grožnja človeštvu. Predsednik Evropske komisije je ob tem petnajsterico in države pristopnice pozval k iskanju skupnega stališča glede politike do Iraka, saj brez tega, kot je prepričan, ni mogoče razmišljati ne o miru v svetu ne o trajnem ter trdnem sodelovanju Evrope z ZDA.

Francosko-nemški načrt predvideva, da bi celoten Irak razglasili za območje prepovedi preletov. Francoska izvidniška letala vrste mirage TV naj bi iz zraka podpirala delo inšpektorjev, število katerih bi potrojili. Uvedli naj bi tudi poostren nadzor nad izvozom v industrijskih državah in mednarodne sporazume z iraškimi sosedami.

Grški zunanji minister George Papandreu je za grško televizijo povedal, da bodo sklicali izredni vrh Evropske unije o Iraku, čeprav pri tem ni navedel konkretnega datuma. Kot se je izvedelo iz dobro obveščenih krogov blizu grškega zunanjega ministrstva, pa naj bi se šefi članic petnajsterice srečali v Bruslju 17. februarja zvečer, medtem ko bodo pred tem zasedali tudi zunanji ministri petnajsterice.

Francosko-nemški predlog za razorožitev Iraka je podprla tudi Nova Zelandija. Predlog dveh najpomembnejših evropskih držav je potrebno jemati resno, je dejala novozelandska premierka Helen Clark, ob tem pa dodala, da pričakuje podrobnosti o načrtu.

Papež poziva Huseina, naj se izogne vojni

Vodstvo katoliške skupnosti nasprotuje vojni
Vodstvo katoliške skupnosti nasprotuje vojni FOTO: Reuters

Papež Janez Pavel II. je iraškega predsednika Sadama Huseina v pismu, ki naj bi ga iraškemu voditelju v Bagdadu izročil visoki predstavnik Vatikana, pozval, naj se izogne vojni. Kardinal Roger Etchegaray bo papeževo pismo izročil v okviru petdnevnega obiska v Iraku, kamor se iodpravlja. Papež meni, da je vojna nepravična in je ni mogoče upravičiti, je za italijanski dnevnik La Repubblica povedal Etchegaray.

Napad na Irak bi iraškemu ljudstvu prinese ogromno trpljenja, poleg tega pa bi vojna škodovala ravnovesju v mednarodni skupnosti in bi pomenila katastrofo za prihodnost Združenih narodov, je še pojasnil. Kot je znano, papež ostro zavrača vojaško posredovanje v Iraku in si z vsemi diplomatskimi sredstvi prizadeva za mirno rešitev iraške krize.

Sicer pa je v Vatikanu podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz, ki je po pogovorih s papežem Janezom Pavlom II., v grobnici Svetega Frančiška molil za mir. Aziz je sicer edene vidnejših pripadnikov krščanske skupnosti v Iraku, s papežem pa se bo sestal zopet v petek. Iraške oblasti naj bi tudi razmišljale o povabilu voditelja katoliške skupnosti v Irak.

Načrt, ki je razdražil Busha?

ZDA mirovnemu načrtu Pariza in Berlina (še) ne posvečajo pozornosti
ZDA mirovnemu načrtu Pariza in Berlina (še) ne posvečajo pozornosti FOTO: Reuters

Francoski tisk je veliko pisal o odzivih na francosko-nemški predlog, predvsem se odziva na ameriško razburjenje nad predlogom dveh ameriških zaveznic. "Načrt, ki je razdražil Busha" piše na naslovnici francoskega dnevnika France Soir. Predlog, ki predstavlja nadomestilo vojaškemu posredovanju v Iraku, je že razburil ameriškega obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda, v nedeljo pa je ameriški državni sekretar Colin Powell ocenil, da ta predlog ne odgovarja na problem, še piše France Soir.

Predsednik ZDA Bush pa je zopet pozval varnostni svet, naj se opredeli do reševanja iraškega vprašanja: "Združeni narodi se bodo v kratkem odločali, ali bodo pri ohranjanju miru še naprej relevantni – če njihove besede kaj pomenijo." Ameriški državni sekretar Powell pa je francosko-nemški načrt označil za "diverzijo, in ne rešitev" krize okoli Iraka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20