Na zemljišču v naselju Rakovlje bo v dveh letih za prebivalce Letuša zraslo okoli 100 novih hiš. "Zemljišče je absolutno primerno z vidika strokovnega pregleda. Je poplavno varno, je plazovito varno," pojasnjuje Tomaž Žohar, župan občine Braslovče.
Da je selitev s poplavno ogroženega območja modra odločitev, se z županom strinjajo nekateri prebivalci Letuša. Med njimi je tudi Marko Jani. "Sem zelo zadovoljen, ker tisti, ki tega ne doživi, ne ve, kako je, ko pride voda," pove, Stanislav Kokot pa doda, da bo tako živel mirneje. Model selitve prebivalcev sicer predvideva več možnosti, pojasnjuje Žohar, in sicer se bo s pogovori videlo, kdo se bo odločil za selitev na predlagano lokacijo in kdo se bo odločil preseliti v drugo občino.
Spet drugi se bodo preselili v najemna stanovanja ali pa odšli v domove za starejše, dodaja Žohar. "Če se ne bo nekdo odločil za nadomestno gradnjo, bodo lahko vzeli denar in si kako drugače rešili situacijo," pove. Osnova za nadomestilo, bodisi v obliki denarnega izplačila bodisi v obliki nove gradnje, bo cenitev hiše. Kot še razloži župan, je zelo pomembno to, da je osnova cenitev tretjega avgusta. "Če je nekdo imel parcelo, veliko 500 kvadratov ali 2000 kvadratov, se bo to tukaj, na tej strani, upoštevalo."
Čeprav bodo krajani lahko izbirali, kam se bodo preselili, pa vsi tega ne podpirajo. "Jaz, ki sem starejša, mi to ni všeč," pove prebivalka Letuša Slavica Farčnik. Da imajo tukaj mir in raj ter želijo tu ostati, pa se strinja tudi Bojan Arčan.
Tisti prebivalci Letuša, ki se zaradi uničenih domov v svoje hiše niso mogli vrniti, so trenutno nastanjeni pri svojcih in prijateljih ter v občinskih stanovanjih, kjer bodo tudi počakali na selitev, pojasnjuje Žohar. Skupno se bo moralo iz kraja sicer preseliti 158 gospodinjstev, njihove domove pa bosta občina in država spremenili v kmetijska zemljišča.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.