Predsednica Nemške krščanskodemokratske unije (CDU) Angela Merkel je s podporo 397 od 612 navzočih poslancev bundestaga postala prva kanclerka v zgodovini Nemčije in prva, ki prihaja iz nekdanjega komunističnega vzhodnega dela države. 202 poslanca Merklove nista podprla, 12 se jih je vzdržalo, ena glasovnica pa je bila neveljavna.
Tako kot vse njene predhodnike so tudi Merklovo poslanci izvolili že v prvem krogu. "Sprejemam izvolitev," je po glasovanju dejala nova nemška kanclerka.
Izvolitev Merklove za novo predsednico vlade je bila pričakovana, saj ima koalicija konservativne unije (CDU/CSU) in socialdemokratov (SPD) v bundestagu večino oz. 448 sedežev v 614-članskem parlamentu. Večina Nemcev je sicer prepričanih, da njena vladavina ne bo zdržala do konca mandata, saj sta po dolgotrajnih pogajanjih o sestavi vlade stopili v zavezništvo glavni politični nasprotnici.
Merklova prisegla pred bundestagom in bogom
"Prisegam, da bom svoja pooblastila uporabljala v dobro naroda, da bom skrbela za narodov blagor in ga ščitila, da bom izpolnjevala temeljne in zvezne zakone, da bom vestno izpolnjevala svoje naloge in da bom vsakogar obravnavala pravično. In naj mi bog pomaga," je dejala nova kanclerka
.
Za novo kanclerko je priseglo še vseh 15 ministrov njene vlade. Pri tem so izrekli sicer le "prisegam", nekateri pa so dodali še "in naj mi bog pomaga".
Merklova je prisegla po besedilu, ki ga predlaga 56. člen temeljnega zakona. Omemba boga pri tem ni obvezna, a se za kanclerko iz vrst Krščanskodemokratske unije (CDU) spodobi, da pri prisegi omeni tudi pomoč boga.
Nova vlada se bo sestala še danes
Popoldne so v bundestag potrjeval tudi novo vlado, ki se bo že drevi sestala na prvi seji. Novi zunanji minister je postal dosedanji vodja kanclerjevega urada in tesen sodelavec dosedanjega kanclerja Gerharda Schröderja, Frank Walter Steinmeier. Finančno ministrstvo bo poslej vodil nekdanji ministrski predsednik nemške zvezne dežele Severno Porenje-Vestfalija Peer Steinbrueck. Franz Josef Jung je prevzel obrambno ministrstvo, Michael Glos pa gospodarsko.
Najprej bo obiskala Francijo
Merklova bo že odpotovala na prvi obisk v tujino, in sicer v Pariz, kjer se bo sešla s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. V četrtek jo pričakujejo v Londonu pri predsedujočemu Evropski uniji Tonyju Blairu. Med prvimi naj bi obiskala tudi Bruselj. V skladu s prvotnimi načrti naj bi Merklova isti dan kot Pariz sicer obiskala tudi Varšavo, da bi pokazala enako težo obeh sosed Nemčije, vendar pa je iz terminskih razlogov obisk na Poljskem prestavila na 2. december.
Ji bo uspelo zmanjšati proračunsko luknjo?
Glavna naloga nove vlade bo zmanjšati 35 milijard evrov veliko proračunsko luknjo, kar naj bi vlada dosegla tudi z dvigom davkov. Davek na dodano vrednost naj bi tako zvišali za tri odstotne točke na 19 odstotkov, zvišali pa naj bi tudi stopnjo prispevkov za socialno varnost in davčno stopnjo za visoke dohodke.