Tujina

Merklova spregovorila v francoščini, Hollande v nemščini

Berlin, 22. 09. 2012 15.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Merklova in Hollande sta se na srečanju v Ludwigsburgu na jugozahodu Nemčije zavzela za več Evrope. Hollande je poudaril, da je evropska enotnost edini način za izhod iz dolžniške krize, Merklova pa je dejala, da so se Evropejci združili, da bi bili srečni.

Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Francois Hollande sta se srečala v Ludwigsburgu na jugozahodu Nemčije, kjer je imel nekdanji predsednik Francije Charles de Gaulle pred pol stoletja znamenit nagovor nemški mladini, kar je bilo pomembno dejanje sprave med državama po drugi svetovni vojni. Zavzela sta se za več Evrope.

Hollande je poudaril, da je evropska enotnost edini način za izhod iz dolžniške krize, v kateri se je znašlo območje z evrom. "Edini odgovor na krizo je Evropa," je dejal. Govoril je v francoščini, govor pa zaključil z nekaj nemškimi besedami.

Da so se Evropejci združili, da bi bili srečni, pa je povedala kanclerka Merklova, ki je svoj govor v nemščini zaključila s stavkom v francoščini. General de Gaulle je sicer pred 50 leti svoj govor izrekel v nemščini. Merklova je še poudarila, da imata Nemčija in Francija posebno odgovornost za nadaljnji razvoj Evrope in za to, da bodo tudi prihodnje generacije imele delovna mesta.

Hollande in Merklova
Hollande in Merklova FOTO: Reuters

Srečanje je bilo sicer v prvi vrsti ceremonialno, a naj bi državnika načela tudi nekatera pereča vprašanja, med drugim evropsko dolžniško krizo in načrtovano združitev evropskega letalskega proizvajalca EADS in britanskega izdelovalca vojaške opreme BAE.

Previdno glede združitve podjetij

Glede slednjega na srečanju po pričakovanjih ni bila sprejeta nobena odločitev, bosta pa Pariz in Berlin po besedah Merklove združitev v sodelovanju s podjetjema natančno in skrbno preučila. "Vemo, da bo treba kmalu dati odgovor," je dejala. Podjetji imata namreč do 10. oktobra čas, da projekt končata ali ga opustita.

Francija in Nemčija imata večinski delež v EADS, medtem ko ima Velika Britanija zlato delnico v BAE, kar ji omogoča, da da veto na projekte, ki bi bili po njeni oceni škodljivi za javni interes.

V obeh državah so napoved združitve podjetij sprejeli precej previdno. V Parizu so napovedali, da bodo odločitev sprejeli, ko bodo znane vse podrobnosti. Podobno so ravnali v Berlinu, kjer nekateri menijo, da bi bilo večje podjetje bolj konkurenčno na svetovnem trgu, drugi pa se bojijo, da bo na ta račun prišlo do ukinjanja dobrih delovnih mest.

Merklova in Hollande sta govorila tudi o vzpostavljanju nadzora nad bankami v EU. V Parizu se zavzemajo za to, da bi Evropska centralna banka že z januarjem začela nadzorovati vseh 6000 bank v območju evra, medtem ko bi v Berlinu raje, da ima ECB nadzor le nad večjimi bankami, poleg tega pa nasprotujejo hitenju.

Kot je zatrdila Merklova, med državama ni razlik, je pa poudarila, da nima smisla nečesa delati na hitro, če to ne bo delovalo. Hollande pa je dejal, da bi bilo "najbolje čim prej" vzpostaviti bančni nadzor v EU, čeprav se je strinjal, da je v procesu potrebnih več korakov. Ključno vprašanje je, kako narediti, da bi lahko vključili kar največje število bank, je dodal.

Kanclerka je še dejala, da imata s francoskim predsednikom prijateljski odnos, Hollande pa je poudaril, da so pogovori potekali v dobrem vzdušju. Njune odnose je sicer v začetku obremenjevalo dejstvo, da je kanclerka v predvolilni kampanji odločno podpirala Hollandovega nasprotnika, nekdanjega predsednika Nicolasa Sarkozyja, s katerim sta prihajala iz iste politične skupine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JoC13
23. 09. 2012 12.36
+1
bravo angelca, vrjetno sta se ga prej na oktoberfestu nalila
olyca
22. 09. 2012 22.02
Tisti, ki je dal prvo idejo za združevanje Evrope se je sigurno obesil od sreče....................
odpisan2x
22. 09. 2012 18.54
+0
francozi ne bodo ravno tako kot nizozemci nikoli hoteli in ne razumeti nemščine
Strelja?ko
22. 09. 2012 20.17
-1
Fineliner
22. 09. 2012 18.22
+1
Edini odgovor na krizo je Evropa-ja kdo pa drug, Uvesti visoke davke, na vse kar pride iz Kitajske, da evropska podjetja pripeljejo nazaj delo v Evropo, to je edini način, da Evropa preživi, drugače bomo čez 20 let kitajski hlapci.
Ramzess
22. 09. 2012 17.15
+1
Zaradi enega stavka pri obeh tak pomp.
Roxy79
22. 09. 2012 17.02
+5
Sej je tud Papež vsako leto na Božič spregovori Slovensko.... pa to ne pomeni, da zna Slovensko.
Strelja?ko
22. 09. 2012 20.18