Predsednik republike Borut Pahor je v kratkem pogovoru ob robu münchenske varnostne konference podpredsednika ZDA Mikea Pencea prosil, naj predsedniku ZDA Donaldu Trumpu prenese sporočilo, da je Slovenija pripravljena gostiti prvo srečanje Trumpa in ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Pahor je ob robu konference ocenil, da so Penceove izjave glede zavezanosti ZDA Natu učinkovale pozitivno in pomirjujoče, a je avtonomnost ameriškega predsednika kljub vsemu zelo velika, "zaradi česar se vsi vendarle sprašujemo, kaj je še morda tisto, česar ne vemo glede njegovih osebnih pogledov na čezatlantsko zavezništvo in zlasti vprašanja izboljšanja odnosov z Rusijo". Ocenil je, da bi bila kakršna koli drugačna Penceova izjava sicer presenečenje.
Kot je ocenil Pahor, je Slovenija zanimiva država zato, ker "brez slehernega dvoma poudari svojo zavezanost EU in Natu". "In kot taka država (...) ohranja dobre odnose z Rusijo, kar dokazuje tudi moj nedavni obisk," je dejal.
Izpostavil je, da ima vtis, da je trenutno vse v luči pričakovanj prvega srečanja Trumpa in Putina. Tega bo treba podrobno analizirati, saj bo verjetno imel velike posledice za vse, je ocenil Pahor. Želi si, da ne bi bilo sprememb načel, ki so bistvena tudi za varnost Slovenije ter njeno pripadnost EU in Natu.
Poudaril je, da so nekatere države zaskrbljene, da bi se na račun izboljšanja odnosov med ZDA in Rusijo poslabšali njihovi interesi. Ta skrb je po njegovih besedah utemeljena, saj ima Rusija včasih takšne ambicije pri urejanju odnosov v tujini.
Pahor tudi z iranskim zunanjim ministrom in finskim predsednikom
Kot je Pahor sporočil prek Twitterja, se je ob robu konference na kratko srečal tudi z iranskim zunanjim ministrom Mohamedom Džavadom Zarifom in finskim predsednikom Saulijem Niinistöm. Sestal se je tudi s predsednikom črnogorske vlade Duškom Markovićem.
V Münchnu je tudi ministrica za obrambo Andreja Katič, ki se je neformalno srečala s številnimi ministri za obrambo in drugimi udeleženci konference. Ob tem sta potekali tudi dve dvostranski srečanji, in sicer z britanskim ministrom za obrambo Michaelom Fallonom ter latvijskim ministrom za obrambo Raimondsom Bergmanisom, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Merklova se ni mogla zadržati: V Nemčiji je več iPhoneov kot v ZDA nemških avtomobilov
Nemška kanclerka Angela Merkel pa očitno kljub temu, da je poudarek Münchenske varnostne konference na varnosti, ni mogla mimo preteklih opazk ameriškega predsednika Trumpa. Njegovega podpredsednika Mikea Pencea je spomnila, koliko Applovih izdelkov je mogoče najti v prostoru, in ocenila, da jih je občutno več kot nemških avtomobilov v ZDA.
Trump je januarja v intervjujih izrazil nezadovoljstvo nad dejstvom, da je na newyorški Peti aveniji videti več nemških vozil kot ameriških na nemških cestah. Tudi sicer ZDA preveč uvažajo iz Evrope, je prepričan.
Merklova je v navzočnosti Pencea na pol v šali spomnila, da vendarle tudi Evropa uvaža iz ZDA. "Če pogledamo po tem prostoru in vidimo, koliko iPhoneov in drugih Applovih izdelkov se v njem nahaja, bi rekla, da je lahko podpredsednik povsem zadovoljen. In na Peti aveniji je po mojem mnenju še vedno manjši delež nemških avtomobilov," je dejala.
Na Trumpov očitek se je že takrat odzval tudi nemški podkancler in tedanji gospodarski minister Sigmar Gabriel, ki je dejal, da "bodo morale ZDA proizvajati boljše avtomobile", če želijo to spremeniti. "Ne pomaga, če oslabiš druge, s tem sam ne boš krepkejši," je poudaril.
Trump se je nad prevelikim deležem nemških vozil v ZDA namreč pritoževal v sklopu napovedi, da bodo ZDA avtomobilskemu proizvajalcu BMW naložile visoke dajatve, če ne bo opustil svojih načrtov za gradnjo tovarne v Mehiki namesto v ZDA. Med drugim naj bi ga po žepu udaril 35-odstotni davek na uvoz nemških vozil v ZDA.

Pence potrdil neomajno podporo ZDA Natu in čezatlantskim odnosom
Podpredsednik je v nagovoru na Münchenski varnostni konferenci sicer danes potrdil neomajno podporo ZDA Natu in čezatlantskim odnosom. Glede na to, koliko smo zanje žrtvovali, ne bi smel nihče dvomiti v podporo ameriškega predsednika Trumpa takšnemu partnerstvu, je poudaril. Ponovil je tudi zavezanost ZDA krepitvi demokracije.
"Predsednik me je prosil, naj danes tukaj prenesem sporočilo in zagotovilo, da ZDA močno podpirajo Nato in bodo neomajne v naših prizadevanjih za to čezatlantsko zavezništvo," je po poročanju tujih tiskovnih agencij poudaril Pence.
Kot je dejal, ZDA želijo prijateljstvo z Evropo in vsemi narodi, "ki so krvaveli za naš pakt". "Še naprej bomo dokazovali zvestobo, saj imamo skupno preteklost in imeli bomo skupno prihodnost," je poudaril Pence.
Je pa evropske zaveznike tako kot že obrambni minister ZDA James Mattis pozval, naj povečajo svoje izdatke za skupni obrambni proračun. "Prišel je čas, da storimo več," je poudaril. Članice Nata so se sicer zavezale, da bodo do leta 2024 obrambnemu področju namenile najmanj dva odstotka svojega BDP. Evropske države so trenutno v povprečju pri 1,5 odstotka, ZDA pa obrambi namenijo 3,6 odstotka BDP.
Merklova je na konferenci ponovila zavezanost Nemčije dvema odstotkoma, ob tem pa poudarila, da povečanje obrambnih proračunov za več kot osem odstotkov letno ni izvedljivo.
Pence je izpostavil tudi, da bodo ZDA pod Trumpovim vodstvom "močnejše kot kadar koli", Trumpova administracija pa bo "obnovila arzenal demokracije".
Rusijo je pozval, naj okrepi svoja prizadevanja za umiritev napetosti v Ukrajini. Rusija se mora po njegovih besedah zavedati svoje odgovornosti glede uresničevanja mirovnega sporazuma iz Minska. Glede tega so ZDA neomajne, čeprav skuša Trump najti skupen jezik z Rusijo, je poudaril Pence.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.