Nemška kanclerka Angela Merkel je dolila olja na že tako vročo razpravo o priseljevanju v Nemčiji. Po njenih besedah je namreč ideja o multikulturalizmu propadla. ''Multikulturni pristop je propadel, popolnoma propadel,'' je dejala v sobotnem nagovoru mladim članom njene Krščansko-demokratske unije (CDU).
Po njenih besedah so bila tako prizadevanja za vzpostavitev multikuklturne družbe, v kateri bi ljudje različnih kulturnih porekel srečno živeli eden ob drugem, neuspešna. ''V začetku 60. let prejšnjega stoletja smo vabili tuje delavce, naj pridejo v Nemčijo in sedaj ti ljudje živijo v naši državi. Kar nekaj časa smo se slepili, da bodo sčasoma odšli,'' je dejala Merklova.
V svojem govoru je sicer potrdila nedavne besede nemškega predsednika Christiana Wulffa, da je islam prav tako ''del Nemčije'' kot sta to judaizem in krščanstvo. Vendar pa je ob tem dejala, da bi morali priseljenci v Nemčiji narediti več za integracijo. Med drugim bi se morali naučiti nemško.
Vendar pa je hitro omilila svoje besede. ''Ne smemo pa dajati vtisa, da ljudje, ki takoj ne govorijo nemško, tukaj niso dobrodošli. To bi naredilo veliko škode,'' je prepričana kanclerka.
Merklova se je s tem govorom neposredno vključila v vročo javno razpravo o priseljevanju v Nemčiji. Zaskrbljujoče je, da v zadnjem času prihaja do izbruhov naperjenih proti priseljencem tako med politiki kot med širšo javnostjo. Merklova pa s svojim zadnjim nastopom strasti najverjetneje ni prav veliko pomirila.
Postavila se je namreč na stran tistih, ki niso ravno naklonjeni priseljevanju, poroča BBC. Pred tem je vodja bavarskih konservativcev Horst Seehofer glede integracije priseljencev dejal, da imajo ''priseljenci iz drugih kulturnih krogov, kot so Turčija in arabske države, očitno več težav pri tem''. ''Multikulti (koncept) je mrtev,'' je še dejal.
Merklova se je sicer pred tednom dni sestala s turškim premierjem Recepom Tayyipom Erdoganom, s katerim sta se zavezala, da bosta storila več za izboljšanje pogosto slabe integracije priseljencev turškega porekla. Teh je v Nemčiji približno dva in pol milijona.
Do priseljencev kritična sporočila visokih predstavnikov nemške politike pa so lahko v času splošnega nezadovoljstva zaradi visoke stopnje nezaposlenosti precej nevarna. Nedavna raziskava je pokazala, da več kot 30 odstotkov Nemcev meni, da so ''priseljenci preplavili Nemčijo''. Približno enak odstotek ljudi pa meni, da je večina od približno 16 milijonov priseljencev v Nemčijo prišlo, da bi izkoriščali njihove socialne prejemke.
Avgusta je šel malo predaleč visoki predstavnik nemške centralne banke Thilo Sarrazin, ko je dejal, da ''je muslimanska priseljenska skupnost med vsemi najbolj povezana z zahtevki za socialne prejemke in kriminalom''. Nato je moral odstopiti.
KOMENTARJI (354)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.