Nemčija, ki je sicer vodila napore Evropske unije glede končanja krvavega konflikta na vzhodu Ukrajine, je odobrila Rusiji izgradnjo plinovoda do Nemčije. Ukrajina rusko širitev plinovoda obsoja, češ da to ni v skladu s sankcijami.
Angela Merkel in Petro Porošenko sta sicer v okviru srečanja skušala okrepiti dvostranske odnose. Veliko pozornosti sta namenila tudi trajajočemu konfliktu ter mirovnemu sporazumu iz Minska, pri katerem je sodelovala Nemčija.
Na novinarski konferenci po srečanju se je Merklova izrekla za podaljšanje sankcij EU proti Rusiji, ki pa bi jih lahko omilili, če bo opazen napredek glede zmanjšanja napetosti na vzhodu Ukrajine. "Na žalost ne obstaja stabilna prekinitev ognja, umirajo vojaki," je dodala.

Porošenko je spomnil, da v spopadih umirajo tudi ženske in otroci. Kritiziral je še napovedane lokalne volitve za 11. november na vzhodu države. "Edina rešitev konflikta so pravične, transparentne in demokratične volitve po ukrajinski zakonodaji," je dodal.
Nemška kanclerka se bo danes predvidoma sestala še s premierjem Volodimirjem Grojsmanom.
Rusija in Ukrajina sta se zavezali ključnim določilom sporazuma iz Minska. Obljubili sta trajno prekinitev ognja, umik težke oborožitve, umik enot in razminiranje ter zagotavljanje zaščite in dostopa opazovalni misiji Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.
Konflikt v regijah Lugansk in Doneck na vzhodu Ukrajine, ki je izbruhnil leta 2014 po strmoglavljenju proruskega predsednika Viktorja Janukoviča in ruski priključitvi ukrajinskega polotoka Krim, je po ocenah ZN do zdaj zahteval več kot 10.000 žrtev.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.