"Nemčija in Francija morata sprejeti nujne odločitve za EU in območje evra, da pripravita družbo na prihodnost ter zaščitita in okrepita blaginjo," je v pisni čestitki zmagovalcu francoskih predsedniških volitev Francoisu Hollandu zapisala nemška kanclerka Angela Merkel.
Kanclerka je v pismu, ki ga je objavil njen urad, novoizvoljenega francoskega predsednika opozorila, da oblast v drugem največjem evropskem gospodarstvu prevzema "v času, polnem izzivov".
"Prepričana sem, da se bo z najinim sodelovanjem že tradicionalno tesno prijateljstvo obeh narodov še okrepilo in poglobilo," je izpostavila. Pri tem je spomnila na 50. obletnico elizejske pogodbe, ki jo bosta državi obeležili januarja prihodnje leto.
"Z nižjimi dolgovi in večjo rastjo nam bo uspelo"
Berlin sicer vztraja pri stališču, da revizije fiskalnega pakta, za katero se zavzema Hollande, ne bo. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je tako spomnil, da so se v območju evra odločili, da se politiki zadolževanja naredi konec. "In tako mora tudi ostati," je pozval.
"Prav je, da hkrati ustvarjamo tudi pogoje za gospodarsko rast. Prav zato moramo fiskalnemu paktu, katerega cilj je zmanjšati javne dolgove držav, dodati še pakt za rast, ki bo omogočil vzpostavitev večje konkurenčnosti," je menil nemški minister.
Da so razlike med nemškim in Hollandovim pogledom na fiskalni pakt rešljive, pa je povedal prvi mož Hollandove kampanje Pierre Moscovici. Kot je dejal, bosta Berlin in Pariz našla kompromis. "Prepričan sem, da bo šlo vse dobro," je bil optimističen. Po njegovih besedah bosta voditelja najmočnejših držav v EU o fiskalnem paktu govorila že na srečanju, predvidenem za prihodnji teden.
Kot je znano, se Hollande zavzema za revizijo fiskalnega pakta, katerega osrednje določilo je fiskalno pravilo o uravnoteženem proračunu, saj verjame, da pogodba preveč poudarja varčevanje in vsebuje premalo spodbud za rast. Merklova medtem trdi, da so kakršna koli nova pogajanja o paktu izključena.
Grčijo pozvali k oblikovanju "vlade razuma"
Sicer pa se vrstijo tudi odzivi na izid grških nedeljskih parlamentarnih volitev. "Odgovorne v Grčiji pozivamo, naj čim prej poskrbijo za stabilne odnose," je poudaril Westerwelle in pozval k oblikovanju "vlade razuma". Izpostavil je še, da razprava o že dogovorjenih varčevalnih ukrepih ni mogoča. "Ostati moramo pri dogovorjenih reformah," je dejal.
Prvi krog grških koalicijskih pogajanj se je v ponedeljek končal neuspešno. Antonis Samaras, predsednik konservativne stranke Nova demokracija, ki je zmagala na nedeljskih volitvah, namreč ni uspel prepričati strank, ki nasprotujejo mednarodni pomoči in varčevalnim ukrepom, naj sodelujejo v koaliciji. Situacija zbuja vse več zaskrbljenosti pri evropskih partnericah.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.