
Kot poroča focus.de, naj bi eden od tisth, ki jih je pred časov v Duisburgu ustavila policija, ko so po obisku centra za pomoč sedli za volan luksuznega vozila, socialno pomoč neupravičeno prejemal deset let.
Moški, ki je star znanec policije, je bil še pred kratkim lastnik ne enega, ampak več luksuznih vozil, ki so zdaj zaplenjena. Oblasti bi jih rade prodale in v okradeno blagajno vrnile vsaj nekaj denarja. Prevarantu pa zaradi neupravičenega črpanja pomoči grozi od pet do deset let zapora.
Kot je dejal šef centra Christoph Löhr seveda ni prepovedano, da imajo seveda tudi prejemniki socialne pomoči pravico do tega, da imajo vozilo, vendar pa njegova vrednost naj ne bi presegala 7.500 evrov. Če je vreden več, šteje za premoženje.
Nemška javnost se zdaj sprašuje, kakšen je sistem nadzora nad prejemniki socialne pomoči. Löhr trdi, da ne razume povsem, kako je lahko avtomatiziran sistem, ki primerja podatke o prejemniku v različnih bazah in opozori na kršitelje, zatajil.
Po drugi strani pa številni opozarjajo - baze razpolagajo z uradnimi podatki, prijavljanje resničnega materialnega stanja v uradne baze pa v primeru prevarantov ni ravno vrlina. In takšnih, ki kakšen prihodek zamolčijo, ni malo, priznava Löhr. Drugo vprašanje je, koliko jih dejansko ujamejo. Vsi sicer niso kaznovani z globo ali zaporom, mnogi jo odnesejo le z opominom.
Lani so sicer po vsej Nemčiji preiskali 150.000 primerov zlorabe socialne pomoči, v 50.000 primerih se je izkazalo, da je prestopek dovolj hud, da spada v kategorijo prevare.
Vseeno pa je, sodeč po primeru iz Duisburga, ki je močno razjezil nemške davkoplačevalce, sistem še vedno mogoče prevarati. Zato naj bi zdaj nadzor nad prejemniki še okrepili. Tako več ne brskajo le po uradnih bazah podatkov, ampak se vse več prejemnikom obeta obisk pristojnih na domu ali na delovnem mestu.
Centri namreč ugotavljajo, da se zgolj na predstavljene podatke ne morejo zanesti. "Odnos med uradom in upravičencem je vedno temeljil na zaupanju, zdaj se ta odnos ruši."
Urad Bremerhaven, kjer so že prav tako odkrili prevarante, se je problemu zoperstavil tako, da je najel dodatno delovno silo za preverjanje prejemnikov. Upajo, da se bo tako število tistih, ki izkoriščajo luknje v sistemu, s tem pa tudi število škandalov kot je zadnji v Duisburgu, zmanjšalo.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.