
Starša Melanie Trump, 73-letni Viktor in 71-letna Amalija Knavs, imata po besedah njunega odvetnika dovoljenje za delo in bivanje v ZDA oziroma tako imenovano zeleno karto. Washington Post navaja imigracijske strokovnjake, ki pravijo, da bi lahko Viktor in Amalija lahko prišla do zelene karte kot begunca, ali preko delodajalca ali pa ju je sponzorirala hči.
"Lahko potrdim, da sta starša prve dame zakonito sprejeta v ZDA kot stalna prebivalca," je v sredo po poročanju Newsweek sporočil odvetnik Michael Wildes. "Družina je prosila, da se spoštuje njihovo zasebnost. Ne bom komentiral njunih življenj, saj nista del administracije," je še dodal.
Za imigracijski status staršev prve dame se nihče ne bi zanimal, če ne bi predsednik ZDA med svojimi načeli za reformo priseljevanja zahteval ukinitev ene od poti v ZDA, ki sta jo najverjetneje izkoristila starša Melanie Trump - tako imenovane verižne imigracije.
Naturalizirani ameriški državljani, tisti, ki se niso rodili v ZDA, lahko sponzorirajo sorodnike za zeleno karto, med njimi tudi starše. Trump zahteva, da se to spremeni tako, da ostane le možnost sponzoriranja zakoncev in mladoletnih otrok, torej ne več staršev.
Za zeleno karto naj bi Viktor in Amalija Knavs zaprosila že pred leti in očitno se je nekje nekaj zataknilo, saj Washington Post navaja, da so njuni odvetniki med procesom stopili v stik s pisarno newyorškega demokratskega senatorja Chucka Schumerja.
Takšne prošnje za posredovanje pri imigracijskih oblasteh niso nič nenavadnega in ameriški senatorji pogosto pomagajo ljudem v stiski, še posebej, če se jim to izplača v podpori volilne baze ali kako drugače. Washington Post drugih podrobnosti ne navaja. Glede na izjavo odvetnika Wildesa se je očitno vse dobro izteklo izteklo.

Trump verižno imigracijo označil za grožnjo varnosti in kakovosti življenja v ZDA
Trump je v svojem govoru o položaju v državi januarja verižno imigracijo, kar zagovorniki pravic priseljencev zavračajo kot žaljiv izraz, označil za grožnjo varnosti in kakovosti življenja v ZDA.
"V sedanjem polomljenem sistemu lahko en sam priseljenec privede v ZDA praktično neomejeno število daljnih sorodnikov. Moj načrt se osredotoča na omejitev sponzoriranja na zakonce in mladoletne otroke," je dejal Trump.
Melania Trump je dobila zeleno karto za nadarjene leta 2001, državljanstvo pa potem leta 2006, to je leto dni po poroki s Trumpom. Zaradi Trumpovega odnosa do priseljencev sedaj levi mediji v ZDA spet postavljajo tudi vprašanja o njeni poti do državljanstva.
Trump je avgusta 2016 obljubil, da bo imela Melania novinarsko konferenco, na kateri bo vse pojasnila. To se potem nikoli ni zgodilo, ampak je septembra istega leta tvitnila pismo svojega odvetnika z zagotovilom, da je vse po predpisih.
Wildes je v pismu zagotovil, da se je sama sponzorirala za zeleno karto kot izjemno nadarjena, vendar je mesec dni pred tem za televizijo Univision izjavil, da je zeleno karto dobila zaradi poroke leta 2001.
Ni sicer znano, da bi bila še kdaj poročena, preden se je leta 2005 poročila s Trumpom. Voditelj Univison ga je na to opozoril, Wildes pa je dejal, da določeni deli procesa ostajajo zasebni.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.