Ameriški predsednik Donald Trump vse od začetka leta močno pritiska na ministre svoje vlade, da zaustavijo naraščanje nezakonitih prestopov ameriško-mehiške meje in njegov pravosodni minister Jeff Sessions se je spomladi domislil politike ničelne tolerance, kar pomeni, da vse nezakonite imigrante obravnavajo kot kriminalce. Odrasle zaprejo, otroke jim odvzamejo in nastanijo v posebne centre.
Vendar Sessions odvzema otroke tudi povsem zakonitim azilantom, ki pridejo na mejni prehod in se prijavijo ter prosijo za zatočišče. Tudi ti ljudje so avtomatično obravnavani kot kriminalci. Sessions je prepričan, da so trditve o nasilju v družini in nasilju uličnih tolp večinoma izgovor za vstop v ZDA in je zaradi tega to črtal s seznama utemeljenih razlogov za pridobitev zatočišča.
2000 ločenih družin v šestih tednih
Od sredine aprila je Sessionsova politika ločila 2000 otrok od staršev. Otroke zapirajo v zapuščena skladišča, kjer imajo hrano in posteljo, vendar je vsakomur, ki ni Jeff Sessions, jasno, da jih to ne zanima toliko kot odgovor na vprašanje, "kje je moja mama?".
Stotine otrok tako v centrih za pridržanje držijo stran od staršev, kar je za človekoljubne organizacije škandal brez primere. Otroke iz teh centrov lahko sicer predajo sorodnikom, ki živijo v ZDA, a če ti nimajo dovoljenj za delo in bivanje v ZDA, jih aretirajo, ko pridejo po otroke. Pred sedanjo prakso so v ZDA mladoletne otroke pustili skupaj s starši, dokler je trajal postopek.
Trump poziva: Demokrati, spremenite zakon!
"Trumpova vlada uporablja žalovanje, solze in bolečino otrok kot gradbeni material za naš zid. Gre za izsiljevanje, da v kongresu dobijo zakon, ki jim je všeč. Takšna praksa je zelo neetična. Dejstvo, da republikanski kongresniki sodelujejo pri tem, je žalosten prikaz propadanja stranke, ki je postala stranka laži," je ob tem izjavil demokratski kongresnik iz Kalifornije Adam Schiff.
Pa tudi sicer so slike in zgodbe otrok, ki so zaradi kontroverznega načina obračunavanja z ilegalnimi migracijami ločeni od staršev, v javnosti povzročile zgražanje in žolčne debate.
Vse skupaj je začinil še Trump, ki za situacijo, kljub temu, da je način ravnanja vpeljala njegova administracija, krivi demokrate, ki so sprejeli aktualni zakon. Na Twitterju je zapisal, da "demokrati lahko popravijo nasilne ločitve družin na meji tako, da skupaj z republikanci pripravijo spremembe zakonodaje." "Zaradi tega rabimo več republikancev, izvoljenih novembra. Demokrati so dobri samo v treh stvareh: visokih davkih, visoki stopnji kriminala in blokiranju."
Trump se torej ne da, saj bi mu njegova volilna baza, ki mu je dala glasove leta 2016 prav zaradi tega, ker je obljubljal neizprosno politiko do nezakonitih priseljencev, obrnila hrbet v ključnem letu kongresnih volitev. "SPREMENITE ZAKONE" je z velikimi črkami zjutraj tvital Trump, čeprav ni zakonov, ki bi narekovali odvzemanje otrok staršem.
Spravil se je tudi na vse bolj priljubljeno tarčo Nemčijo in zatrdil, da se Nemci obračajo proti svojemu vodstvu, ker so priseljenci nasilno spremenili evropsko kulturo in povečali stopnjo kriminala v Nemčiji. Uradna nemška statistika sicer ugotavlja, da je bila stopnja kriminala v letu 2017 najnižja v zadnjih 30 letih.
Po robu se mu je postavila celo Melania
Vendar pa ameriški konservativci še niso povem brez srca in morale, kar je dokazal tudi vodja največjega protestantskega gibanja v ZDA Franklin Graham, ki je bil doslej odločen podpornik Trumpovih potez in zelo prizanesljiv do njegovih moralnih pomanjkljivosti, ker je šel v "pravo" smer glede splava, pravic žensk in homoseksualcev. Politiko je označil za sramotno, v nedeljo pa jo je kritiziral tudi nekdanji tiskovni predstavnik Bele hiše z najkrajšim stažem v zgodovini, Newyorčan Anthony Scaramucci, ki mu je težko lagati, da so za Trumpovo politiko krivi demokrati. "Ni prav, da vlada krivi demokrate za ločevanje otrok od staršev na meji, kar izkorišča potem za pritisk na demokrate za podporo republikanski imigracijski zakonodaji," je dejal za CNN.
Trump je dobil košarico celo od prve dame ZDA Melanie Trump, ki je preko tiskovne predstavnice sporočila, da ne mara ločevanja otrok od staršev. "Gospa Trump ne more gledati, kako ločujejo otroke od staršev in upa, da bodo politiki obeh političnih strani končno prišli skupaj na poti do uspešne reforme migrantske politike," je za CNN povedala Stephanie Grisham, vodja stikov z javnostjo ameriške prve dame. "Verjame, da moramo biti država, ki spoštuje vse zakone, ampak tudi država, ki vlada s srcem," je dodala.
Trumpova je sicer nedavno predstavila svojo kampanjo Bodi najboljši, s katero želi izpostaviti spletne nevarnosti, ki pretijo otrokom, njeni cilji pa so spodbujanje zdravega načina življenja, spodbujanje pozitivne uporabe družbenih omrežij in boj proti zlorabi opiatov. Na temo migrantske politike svojega moža doslej še ni spregovorila.
Pridružila se ji je tudi nekdanja prva dama Laura Bush, ki je v prispevku za Washington Post zapisala, da ji zaradi takšne okrutne in nemoralne politike poka srce. Sedanjo politiko je primerjala z rasističnim zapiranjem Američanov japonskega izvora v koncentracijska taborišča v času druge vojne, kar je bilo eno najbolj sramotnih poglavij ameriške zgodovine.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.