Ameriški predsednik Barack Obama je v petek že tretjič obiskal območje Mehiškega zaliva po tem, ko je ameriška javnost vse bolj razočarana tudi z njim, ker da ne pokaže več jeze in odločenosti zaradi neuspešnih prizadevanj naftne družbe BP, da bi zaustavila iztekanje nafte v morje.
Podjetju je sicer nazadnje uspelo odrezati oziroma preščipniti poškodovano cev na dnu Mehiškega zaliva in nanjo natakniti pokrov s cevjo, da bi nafto preusmerili do tankerja na površju. Tako jim uspeva ujeti nekaj nafte, vendar ni znano koliko, saj se nafta na posnetkih podvodnih kamer še vedno izteka mimo pokrova. Doslej naj bi se v morje izteklo med 83 do 180 milijoni litrov nafte, ki je dosegla obale Louisiane, Alabame, Mississippija in Floride.
Obama je v petek po pristanku v New Orleansu dejal, da opaža napredek v boju proti izlivu nafte, vendar je opozoril, da je še prezgodaj za optimizem. Ponovno je kritiziral družbo BP, da namenja denar za televizijske in druge oglase ter plačuje dividende delničarjem, obenem pa skopari pri plačevanju odškodnin ribičem in drugim, ki so prizadeti zaradi izliva nafte.
Ker ni bil dovolj jezen, je postal "res jezen"
Ameriški predsednik je sicer v zadnjih dneh nekoliko zaostril retoriko, ker so Američani vse bolj razočarani, da ni bolj jezen. Zaradi tega je v četrtek zatrdil, da je zaradi naftnega madeža "res jezen".
Zaradi resnosti krize in padanja podpore v javnosti se je Obama tudi odločil, da odpove načrtovano pot v Indonezijo in Avstralijo. Naslednji teden se bo v Beli hiši sestal z družinskimi člani enajstih delavcev, ki so umrli ob eksploziji na naftni ploščadi Deepwater Horizon 20. aprila. Vlada je že v četrtek sporočila, da so BP izdali račun za 69 milijonov dolarjev za stroške odpravljanja posledic nesreče. Podjetje je sicer že samo porabilo skoraj milijardo dolarjev.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.