Donald Trump kot po tekočem traku podpisuje izvršne ukaze. Med drugim je včeraj že podpisal odloke, ki omogočajo gradnjo zidu ob mehiški meji, "ki ga bo plačala Mehika", odlok o začasni blokadi vstopa beguncev na ozemlje ZDA, pripravlja pa tudi izvršna ukaza, ki predvidevata zmanjšanje in celo ukinitev prispevkov ZDA za več agencij Združenih narodov in mednarodnih organizacij ter revizijo več mednarodnih sporazumov.
"Večkrat sem rekel: Mehika ne bo plačala nobenega zidu," se je na napovedi o gradnji zidu na meji z Mehiko odzval mehiški predsednik Enrique Pena Nieto, ki obžaluje potezo novega ameriškega predsednika. Poudaril je, da "Mehika ne verjame v zidove". Trump je namreč včeraj podpisal odloke, ki omogočajo gradnjo zidu ob mehiški meji, vztraja pa, da bo ZDA sredstva za njegovo gradnjo terjala od svoje južne sosede.
Mehiški predsednik se je sicer nameraval 31. januarja s Trumpom tudi srečati, a načrti so zaradi zadnjih dogodkov padli v vodo. Trump je namreč prek Twitterja sporočil: "Če Mehika noče plačati zidu, ki ga nujno potrebujemo, potem je bolje, da njihov predsednik obisk odpove." Nieto mu ni ostal dolžan in je tvitnil nazaj: "Zjutraj smo Beli hiši sporočili, da se naslednji torek ne bom udeležil srečanja s predsednikom."
Trump bo zaposlil dodatnih 5000 mejnih stražarjev
Trump je v televizijskem intervjuju za ABC News dejal, da bo Mehika "popolnoma, 100-odstotno povrnila stroške ZDA za gradnjo zidu", kar je zatrjeval tudi med svojo kampanjo. Kongres bo sicer moral potrditi financiranje gradnje, ki naj bi stala več milijard dolarjev, saj naj bi zgradili več kot 3200 kilometrov dolg zid. "Država brez meja ni država. Od danes ZDA znova prevzema nadzor nad svojimi mejami," je dejal Trump.
Trumpov izvršni ukaz predvideva takojšen začetek gradnje zidu v skladu z veljavno zakonodajo ter zapiranje vseh, ki jih bodo ujeli pri nezakonitem prečkanju meje, zaradi česar je predvidena tudi pospešena gradnja centrov ali taborišč zanje.
Novi ameriški predsednik je ukazal tudi pospešen pregled upravičenosti za vstop v ZDA in pospešeno odstranitev vseh, ki nimajo utemeljenega razloga v skladu z zakonodajo. Ukazal je tudi zaposlitev 5000 dodatnih mejnih stražarjev in vsem agencijam, naj podrobno pregledajo, koliko denarja so neposredno ali posredno namenile za pomoč Mehiki.
Trump: Omejitve za muslimane so potrebne, ker je svet popolna godlja
Trump bo po poročanju medijev predvidoma danes za nedoločen čas ustavil sprejemanje beguncev iz Sirije in izdajanje vizumov za obiskovalce iz sedmih muslimanskih držav. Trump je v pogovoru za televizijo ABC dejal, da so omejitve za obiskovalce iz muslimanskih držav potrebne, ker je svet 'popolna godlja'.
Poudaril je tudi, da pri tem ne gre za prepoved prihoda muslimanov. "To ni prepoved muslimanom, a njihove države imajo ogromno terorizma," je dejal in nadaljeval, da bodo ljudje iz teh držav "prišli in povzročili ogromno težav".
Pri tem ni želel razkriti, o katerih muslimanskih državah je govoril, na vprašanje, ali ga ne skrbi, da bodo omejitve, ki jih bo uvedel, razjezile muslimane po svetu, pa je dejal: "Jeza? Že zdaj je dovolj jeze. Kako bi jo lahko bilo še več?"
Časnik Washington Post je poročal, da osnutek odloka predvideva prepoved vstopa sirskim beguncem za nedoločen čas, za 120 dni pa bodo ustavili izvajanje širšega ameriškega programa sprejemanja beguncev, dokler ne bodo uradniki pripravili seznama držav z nizkim tveganjem.
30-dnevna blokada vseh prošenj za vizume iz držav, ki veljajo za nevarne
Za 30 dni bodo ZDA blokirale vse prošnje za vizume iz držav, ki veljajo za teroristično nevarnost. To so Irak, Sirija, Iran, Sudan, Libija, Somalija in Jemen. Poleg tega bo imel Pentagon na voljo 90 dni časa, da pripravi načrt za vzpostavitev t. i. varnih območij v Siriji ali blizu nje, kjer naj bi namestili begunce iz te od vojne razdejane države, še izhaja iz osnutka odloka.
Nekdanji ameriški veleposlanik v Afganistanu in Iraku Ryan Crocker je ocenil, da bo takšen izvršni ukaz ogrozil begunce, ki so tvegali svoja življenja za pomoč ameriškim vojakom. "Prepoved vstopa sirskim beguncem je v nasprotju z ameriškimi vrednotami, spodkopava ameriško vodstvo v svetu in ogroža ameriško varnost, saj iz vprašanja skrajne IS dela vojno z islamom," je menil.
Kuba pripravljena na sodelovanje s Trumpom
"Želim izraziti pripravljenost Kube na nadaljevanje pogajanj o dvostranskih vprašanjih z ZDA na podlagi enakosti, recipročnosti ter spoštovanja suverenosti in neodvisnosti naše države," je v sredo na vrhu Skupnosti latinskoameriških držav in Karibov (Celac), ki šteje 33 držav članic in poteka v Dominikanski republiki, dejal kubanski predsednik Castro.
Dodal je, da je njegova država pripravljena na nadaljevanje spoštljivega dialoga in sodelovanja s Trumpom glede vprašanj v skupnem interesu. Čeprav lahko Kuba in ZDA sodelujejo in sobivajo na civiliziran način, pa od Kube ne more nihče pričakovati, da bo popuščala pri vprašanjih, ki zadevajo njeno suverenost in neodvisnost, je dodal.
Po pol stoletja na nasprotnih bregovih zaradi kubanskega komunističnega režima je administracija nekdanjega predsednika ZDA Baracka Obame leta 2014 začela zgodovinski proces normalizacije odnosov s Kubo, v okviru katerega sta državi leta 2015 obnovili diplomatske odnose.
Trump namerava znižati prispevke ZDA za ZN
Administracija Trumpa pripravlja tudi izvršna ukaza, ki predvidevata zmanjšanje in celo ukinitev prispevkov ZDA za več agencij Združenih narodov in mednarodnih organizacij ter revizijo več mednarodnih sporazumov, je poročal ameriški časnik New York Times.
Prvi ukaz predvideva ustanovitev odbora, ki bo preučil, za koliko morajo ZDA znižati prispevke za vsako od organizacij. Med drugim naj bi zmanjšali sredstva za mirovne operacije, Mednarodno kazensko sodišče (ICC), sklad ZN za prebivalstvo ter države, "ki nasprotujejo pomembnim odločitvam ZDA".
ZDA sicer že zdaj ne financirajo delovanja ICC, prispevajo pa 28 odstotkov vseh sredstev za mirovne operacije pod vodstvom ZN.
ZDA v skladu z izvršnim ukazom ne bi več financirale agencij ZN ali mednarodnih organizacij, ki priznavajo polnopravno članstvo palestinskim oblastem ali Palestinski osvobodilni organizaciji ter organizacij, ki podpirajo programe za splave.
Popolnoma bi ukinili tudi financiranje organizacij, ki nasprotujejo sankcijam proti Iranu ali Severni Koreji. Za druge mednarodne organizacije besedilo priporoča zmanjšanje prispevkov ZDA "za najmanj 40 odstotkov".
Drugi osnutek izvršnega ukaza daje moratorij na vse večstranske sporazume, ki niso neposredno povezani z nacionalno varnostjo, izročitvami ali mednarodno trgovino. New York Times med sporazumi, ki ne ustrezajo nobenemu od teh kriterijev in bi zato lahko bil 'žrtev' dekreta, omenja pariški podnebni dogovor.
KOMENTARJI (1475)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.