Mehiške oblasti so v četrtek aretirale sina mehiškega narkokralja El Chapa, ki je bil v Združenih državah Amerike obsojen na več kot 30 let zapora, med drugim zaradi pranja denarja in tihotapljenja drog – aretacija Ovidia Guzmana Lopeza pa je sprožila spopade s policijo.
Ovidia Guzmana je policija odkrila med rutinsko preiskavo v stanovanjskem poslopju v mestu Culiacan – po očetovi aretaciji naj bi prevzel pomembno in vodilno vlogo znotraj kartela Sinaloa, ki predstavlja največjega dobavitelja drog v ZDA. Tam ga iščejo zaradi obtožb, povezanih z drogo.
Po njegovi aretaciji so člani kartela po poročanju tujih medijev napadli policijo v poskusu osvoboditve Ovidia Guzmana. Slednjega je policija kasneje izpustila - da bi se izognili nadaljnjemu nasilju, so sporočile oblasti.
Iz mesta s približno 750.000 prebivalci poročajo o strelskem spopadu med policijo in člani kartela, gorečih avtomobilih na ulicah in lokalnih prebivalcih, ki so bežali pred spopadi. Ti so sprva izbruhnili v popoldanskih urah v bližini tožilstva, ko so zamaskirani moški blokirali cesto in začeli streljati – prestrašeni vozniki pa so bežali iz avtomobilov. Boji so se razširili na več lokacij po mestu.
O morebitnih smrtnih žrtvah uradno še ne poročajo, a na fotografijah in posnetkih, ki so zaokrožili po družbenih omrežjih, pa je videti tudi trupla na ulicah mesta. Anonimni viri so za mehiške medije potrdili, da so bili v spopadih ranjenih policisti.
Posnetki mehiških televizijskih postaj pa prikazujejo vojsko in policijo v boju z močno oboroženimi moškimi.
Medtem naj bi med kaosom na ulicah Culiacana iz tamkajšnjega zapora Aguaruto pobegnilo še neznano število zapornikov, poroča AFP.
Lokalne oblasti v Sinaloi so sporočile, da "si prizadevajo za vzpotavitev reda in miru v luči incidentov, ki so se zgodili v zadnjih urah na več predelih Culiacan". Lokalne prebivalce pa so pozvali, naj "ostanejo mirni, naj ne hodijo ven ter naj bodo pozorni na nadaljnje nasvete". Predsednik Andres Manuel Lopez Obrador se naj bi na situacijo odzval po sestanku s pripadniki varnostnih sil. Obrador je bil izvoljen tudi zaradi obljub boja proti mamilarskim kartelom, v skladu s tem je pooblastil Nacionalno gardo za boj proti kartelom.
Kartel Sinaloa velja za enega najmočnejših kriminalnih združb v Mehiki. Po aretaciji El Chapa in njegovi izročitvi ZDA sta njegova sinova Ovidio in Alfredo sprožila pravo vojno za nadzor proti soustanovitelju kartela Ismaelu "El Mayo" Zambadi, kar je za seboj pustilo množico trupel. Poznavalci sicer menijo, da sinova, znana pod imenom Los Chapitos, prave moči znotraj kartela nimata, in ju opisujejo kot žurerja brez pravih sposobnosti za vodenje kriminalne združbe.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.