Splošno znana skrivnost, o kateri nihče ne želi govoriti, je, da imajo številni politiki in drugi pomembneži v Rusiji ponarejene diplome, magisterije in doktorate. Mnogi so zanje plačali ali pa jih od koga preprosto prepisali. Vse od razpada Sovjetske zveze tega nihče ni poskušal ustaviti prav zaradi tolikšne vpletenosti politične elite, ki naj bi segala vse do Vladimirja Putina, poroča Time.
Medvedjev začenja 'čistko'
A prejšnji mesec se je premier Dmitrij Medvedjev odločil, da bo temu naredil konec. Na sestanku z vladno ekipo in akademiki je naznanil kampanjo, s katero bo na plan izbezal vsa ponarejena dela. "Število lažnih del je preseglo vse meje. To bo neke vrste očiščenje," je dejal.
Ko je Medvedjev svoj namen septembra lani prvič omenil, je ob začetku šole v videoprispevku srednješolce in študente pozval, naj svojih nalog ne prepisujejo z interneta, saj plagiatorstvo "ne pelje nikamor". Teden dni pozneje so ga številni blogerji in spletna stran Slon pozvali, naj se iskanja plagiatorjev raje loti višje na hierarhični lestvici. Predlagali so mu nekaj imen, med njimi ministra za obrambo Sergeja Šojguja, ministra za kulturo Vladimirja Medinskija, čečenskega premierja Ramzana Kadirova in ne nazadnje tudi Putina. Vsi so se namreč že soočali z obtožbami o plagiatorstvu, kar pa nikoli ni bilo raziskano. Trije od njih so namigovanja zanikali, Putin pa zadeve ni želel niti komentirati.
Na čelu Medvedjeve ekipe, ki bo vodila kampanjo zoper plagiatorje, je Igor Fedjukin, ki je na univerzi Severne Karoline diplomiral iz zgodovine in ima osem mesecev izkušenj kot namestnik ministra za izobraževanje in znanost. Bil je član skupine akademikov, ki je januarja razkrila obširen problem plagiatorstva v Rusiji, s tem ko je naključno izbrala 25 diplom iz prestižnega oddelka moskovske pedagoške univerze. Vse, razen ene, so bile vsaj polovični plagiati, nekatere so bile celo 90-odstotno prepisane.
Obtožbe, da je Putin svoj doktorat iz ekonomije leta 1996 prepisal, izhajajo iz poročila leta, ki ga je izdelal možganski trust oz. t. i. "think tank" Brookings Institution iz Washingtona. Gre za javno znanstvenoraziskovalno ustanovo, ki analizira in hkrati oblikuje politične agende, strokovno seznanja javnost in deluje kot nekakšen most med akademsko in vladno sfero. Leta 2006 sta dva njihova raziskovalca pridobila kopijo Putinovega dela. Na 218 straneh sta našla 16 strani, prepisanih iz učbenika Ameriška ekonomija, prevedenega v ruščino. Razen omembe med viri v delu ni nobene označbe, da je Putin celotne odstavke prepisoval brez citatov.
Poročilo je tedaj v ruskem tisku povzročilo razburjenje, ne pa senzacije. Državna televizija o zgodbi namreč ni poročala, čeprav so bili blogerji besni in je zgodbo na naslovnici objavil ugleden neodvisni tednik Kommersant Vlast, ki se je pogovarjal tudi z raziskovalcem "think tanka" Cliffordom Gaddyjem.
"Najlažje je vse skupaj ignorati. To je velik slon v sobi. Vsi ga vidijo, nihče pa o njem ne želi govoriti," je dejal Gaddy. Zdaj, ko se je Medvedjev spravil v lov na plagiatorje, pa bo morda to zadevo težje ignorirati.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.