Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je posvaril pred novo hladno vojno, če z ZDA ne bo dosežen dogovor o evropskem protiraketnem ščitu. Rusija in Nato sta se novembra lani dogovorila, da bosta sodelovala pri izgradnji protiraketnega ščita v Evropi in se tako obranila pred morebitnimi grožnjami, kot je Iran, vendar pa končnega dogovora nista dosegla. Moskva je zaradi tega Zahod obtožila, da postavlja v ospredje svoj načrt.
"Upam, da vprašanje, ki ga zastavljam svojemu kolegu in prijatelju predsedniku Obami, dobi odgovor, tako da bomo lahko zastavili model za sodelovanje pri protiraketni obrambi. Če tega ne bomo uredili, potem bomo morali sprejeti ukrepe, da se bomo lahko s ščitom soočili, česar pa si ne želimo. V tem primeru bomo govorili o vsiljenem razvoju našega jedrskega potenciala," je povedal na tiskovni konferenci.
Pojasnil je, da bi v primeru enostranske izgradnje protiraketnega ščita Rusija lahko odstopila od dogovora Start o jedrski razorožitvi, ki je v veljavo stopil letos. Pri tem je še dodal, da bi bil to slab scenarij, ki bi odnose potisnil nazaj v čas hladne vojne.
Moskva se ves čas upira načrtom Nata, ki želi na evropskih tleh postaviti protiraketni ščit. Kremelj se boji, da bi lahko ščit nekega dne namesto za obrambo uporabili za izstreljevanje raket na rusko ozemlje. Tako je Medvedjev danes od ZDA zahteval zavezujoče zagotovilo, da se to ne bo nikoli zgodilo. To pa je jamstvo, ki ga Washington po besedah Moskve noče zagotoviti.
"Želimo, da bi razvoj protiraketne zaščite potekal v skladu z jasnimi pravili," je zatrdil in dodal, da razume, da ameriški ščit ni uperjen proti Rusiji, ampak podobnim grožnjam, kot je lahko Iran. Vendar pa je pri tem izpostavil, da te države še nimajo zmogljivosti za izstrelitev jedrskega orožja. "To pa pomeni, da je uperjen proti nam. In če ni, potem nas povabite k sodelovanju," je zaključil ruski voditelj.
O vnovični kandidaturi še nič novega
Sicer pa je Medvedjev napovedal, da bo kmalu obelodanil svoje načrte glede morebitne vnovične kandidature na predsedniških volitvah. Njegov predhodnik in sedanji premier Vladimir Putin lahko namreč prav tako zopet kandidira in ni jasno, ali se bo za to tudi odločil. "Odločitev, kot je ta, je treba sprejeti ob pravem času," meni ruski predsednik.
Govoril je tudi o Siriji. Pri tem je dejal, da Rusija ne bo podprla nobene resolucije, ki bi lahko tlakovala pot morebitni intervenciji. Poudaril je, da Moskva ni zadovoljna s tem, kako je Zahod izrabil resolucijo ZN glede Libije.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.