Da se ga je odločil predlagati za novega župana ruske prestolnice, je Dmitrij Medvedjev Sergeju Sobjaninu razkril na srečanju v svoji podeželski rezidenci v kraju Gorki, ki ga je prenašala televizija. Obenem ga je pozval, naj se čim prej loti glavnih problemov Moskve – korupcije in prometnega kaosa. Sobjanin mu je zatrdil, da bo naredil vse, da upraviči njegovo zaupanje.
Predsednikovega izbranca mora sicer potrditi še moskovski mestni parlament, kar pa naj bi bila le formalnost, saj ima v njem večino vladajoča Enotna Rusija.

Sobjanin ne prihaja iz Moskve in tudi ne iz Sankt Peterburga kot večina ruske vladajoče elite, ampak iz regije Tjumen v zahodni Sibiriji. Prvi pomembnejši položaj v prestolnici, mesto vodje urada tedanjega ruskega predsednika Vladimirja Putina, je prevzel šele leta 2005. Znan je postal predvsem kot vodja volilne kampanje Medvedjeva in vodja Putinovega kabineta. Ima pa Sobjanin več izkušenj z županovanjem in vodenjem mest oziroma širših območij, saj je bil med letoma 1991–1993 župan severnosibirskega mesta Kogalim, med letoma 2001–2005 pa guverner Tjumena.
Njegovo imenovanje za župana naj bi pomenilo, da prihajajo veliki politični in poslovni interesi prestolnice neposredno pod nadzor Kremlja. Poleg tega naj bi se s tem še okrepila Putinova moč v državi pred predsedniškimi volitvami leta 2012.

Medvedjev je sicer konec septembra na ponižujoč način odstavil dolgoletnega moskovskega župana Jurija Lužkova, saj naj ne bi 74-letniku, ki je prestolnico vodil od leta 1992, več zaupal. Lužkov je bil tarča očitkov o korupciji in tudi ostrih kritik Kremlja, da se ni ustrezno odzval, ko je Moskvo poleti zaradi okoliških gozdnih požarov in hude vročine prekril smog.
Lužkov pa je nedavno napovedal, da bo ustanovil politično gibanje. Kot je dejal v pogovoru za revijo New Times, želi z njim v Rusiji "uvesti demokratična načela". Izrazil je tudi bojazen, da bi ju lahko z ženo Jeleno Baturino, ki velja za najbogatejšo Rusinjo, doletela podobna usoda kot nekdanjega direktorja naftne družbe Jukos Mihaila Hodorkovskega, ki je že več let v zaporu.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.