Tiskovni predstavnik civilne misije UN na Kosovu Aleksandar Ivanko je za srbsko tiskovno agencijo Tanjug dejal, da redni pripadni policijskih enot Unmik spet prevzemajo nadzor v severnem (srbskem) delu Kosovske Mitrovice. Poudaril pa je, da se specialne enote omenjene policije še ne bodo vračale v severni del.
"Omenjeno odločitev je sprejel policijski komisar na podlagi operativnih razmer na terenu, ki so se od ponedeljka že umirile,“ je za Tanjug dejal Ivanko. Od ponedeljka so bili za varnost v severnem delu mesta zadolženi pripadniki sil Kfor. Ivanko je še dejal "da imajo dokaze, da so v stavbi sodišča bili prisotni tudi pripadniki srbskega ministrstva za notranje zadeve“. Medtem kosovski Srbi obtožujejo Kfor in Unmik, da sta se po scenariju Prištine, Bruslja in Washingtona prekomerno odzvala na proteste, v katerih je en človek umrl, številni pa so bili ranjeni.
Vodja slovenskega kontingenta na Kosovu Boštjan Velički je za 24ur.com dejal, da nam iz varnostnih razlogov še ne more povedati, ali bodo tudi slovenski policisti v skupini, ki se bo vrnila v severni del mesta. Povedal pa nam je, da se trije slovenski policisti trenutno nahajajo v južnem (albanskem) delu mesta. Tam so nastanjeni od prihoda na Kosovo. Velički je še dejal, da se vsi trije počutijo dobro in so na varnem. "Razmere v južnem in severnem delu mesta so danes pod kontrolo. Razmere se izboljšujejo," je zaključil Velički.
Tiskovni predstavnik sil Kfor Jean Lyc Kotar pa je sporočil, da "so razmere v mestu napete, toda mirne“, poroča Tanjug.
Preiskava umora poteka
Ivanko je za Tanjug tudi povedal, da je Unmik začel s preiskavo ponedeljkovih izgredov, v katerih je umrl ukrajinski policist.
"Včeraj smo sprožili preiskavo primera umora in poskusa umora. Preiskava je v začetni fazi, preiskovalci zbirajo dokazno gradivo,“ je dejal Ivanko. Poudaril je, da Unmik želi pred obličje pravice privesti tiste, ki so odgovorni za smrt ukrajinskega policista. Ivanko je še povedal, da je zdravstveno stanje 41 ranjenih policistov stabilno.
Namestnik vodje misije Unmik Larry Rossin je že v torek srbske predstavnike obtožil sokrivde za nasilje. Dejal je, da je jasno, da je bilo nasilje "orkestrirano". "Nenazadnje srbska vlada ni uporabila svojega vpliva in Srbov na Kosovu ni odvrnila od nasilja, v katerem je bilo ranjenih preko 60 pripadnikov Kforja in Unimka, poleg njih pa tudi več kot 70 kosovskih Srbov," je dejal Rossin. Eden vidnejših predstavnikov srbske vlade za Kosovo Dušan Proroković je očitke zavrnil in dejal, da se Srbija zgolj trudi umiriti situacijo.
Iščejo krivca
Visoki predstavniki ZN so danes v New Yorku zahtevali pojasnila glede poteka ponedeljkove akcije na sodišču, poroča Tanjug. Sprašujejo se, ali je bila akcija smiselna, saj so posledice zaskrbljujoče – smrt ukrajinskega policista, srbski protestnik, ki je že od ponedeljka v komi ter nestabilne razmere na severu Kosova. Zahtevali bodo tudi vpogled v akcijski načrt ter odgovorno osebo, ki je izdajala ukaze v času akcije.
Visoki predstavniki UN trdijo, da je kontroverzno akcijo odobril namestnik vodje kosovske misije ZN Larry Rossin, ki pa je odgovornost preusmeril na sedež organizacije. Rossin je namreč v Prištini dejal, da so delovali v skladu s pristojnostmi, ki jim jih je podelil generalni sekretar ZN Ban Ki Mun.
Preiskava tovrstnih dogodkov ni nič presenetljivega, tokratna pa bo še raziskala trditve prič, da so policisti uporabljali gumijaste naboje, ki so prepovedani od lanskega leta. Takrat sta dva kosovska Albanca umrla tekom demonstracij v Prištini, ko so Unmikovi policisti uporabili gumijaste naboje.
Spomnimo
Nasilje je izbruhnilo, potem ko je okoli 500 pripadnikov posebnih enot policije Unmik v ponedeljek zjutraj vdrlo na sodišče v severnem delu Kosovske Mitrovice, ki so ga že v petek zasedli kosovski Srbi. Nekdanji delavci sodišča so zahtevali, da jim omogočijo vrnitev na delovna mesta, s katerih so bili odpuščeni leta 1999 po prihodu Unmika. Od takrat so delali v zasebnih prostorih v okviru srbskega pravosodnega sistema. Za vdor v poslopje sodišča so se odločili, potem ko so od 21. februarja brez uspeha protestirali pred tem poslopjem z istimi zahtevami.