
V Bagdadu se je končala dolgo pričakovana mednarodna konferenca o varnosti v Iraku, na kateri so poleg iraških sodelovali predstavniki stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov - ZDA, Rusije, Kitajske, Velike Britanije in Francije - šestih iraških sosed, med njimi Irana in Sirije, ter predstavniki drugih držav in mednarodnih organizacij, ki so skušali najti rešitev za končanje nasilja v državi.
Konferenco o miru v Iraku pa je zaznamovalo tudi nasilje, saj sta v bližino stavbe v Bagdadu, v kateri so se sestali delegati, padla dva izstrelka.

'Naj Irak ne bo igrišče za interese držav'
Srečanje, največje v Bagdadu po vrhu Arabske lige leta 1990, je odprl iraški premier Nuri al Maliki. Konferenca sicer predstavlja preobrat v njegovi politiki, saj je doslej vztrajal, da je le v pristojnosti Iraka, da rešuje svoje težave.
Maliki je udeležence konference pozval, naj se zavzamejo za odločen boj proti terorizmu v Iraku in naj se izkoriščajo države za svoje interese. "Zoperstaviti se terorizmu pomeni ustaviti vsako obliko finančne pomoči in medijske ali verske podpore, pa tudi logistično podporo in tok orožja in ljudi, ki se spremenijo v bombe, ki ubijajo naše otroke, ženske in starejše ter uničujejo naše mošeje in cerkve," je dejal.
Šiitski premier je tudi poudaril, da je za končanje nasilja v državi najbolj pomembna sprava med šiiti in suniti, ki bo preprečila širjenje nasilja tudi izven iraških meja.
Naj ustavijo tihotapljenje orožja v to državo, naj domačim skrajnežem preprečijo odhode v Irak ter naj se zoperstavijo 'sektaški propagandi, ki podpira nasilje v državi', je iraške sosede pozval tudi ameriški ambasador v Iraku Zalmaj Halilzad. V nagovoru je menil, da morajo narediti več za umiritev razmer v državi. "Nobena od držav za to mizo ne bi ničesar pridobila, če bi Irak razpadel. V resnici bi vse zelo trpele," je dejal.
Iran: Krivi so Američani
Iran je zavrnil obtožbe, da spodbuja nasilje v Iraku, in odgovornost za nestanovitne razmere v tej državi pripisal ZDA. "Problem nasilja bi lahko pomagali rešiti tako, da bi določili datum umika svojih sil iz Iraka," je povedal predstavnik Teherana.
Pozornost usmerjena v ZDA, Sirijo in Iran

Kljub temu, da je osrednja tema konference doseganje miru v Iraku, je pozornost usmerjena predvsem na predstavnike ZDA, Sirije in Irana. Ameriški predsednik George W. Bush je še pred začetkom konference ponovil stališče ZDA, da tako od Irana kot iz Sirije pričakujejo pomoč mladi demokraciji. ZDA sicer iranske agente obtožujejo, da v Irak tihotapijo orožje in razstrelivo, namenjeno šiitskim milicam. Sirija pa je po mnenju Washingtona eno glavnih izhodišč za vtihotapljanje arabskih borcev v Irak, kjer se ti pridružujejo sunitskim uporniškim skupinam.
Delegati omenjenih držav so si sicer segli v roke, niso pa imeli ločenih srečanj ob robu konference, je sporočil predstavnik vlade v Bagdadu. Iraški zunanji minister Hošjar Zebari pa je dejal, da je prav "dialog med predstavniki ZDA, Velike Britanije, Irana in Sirije" eden najpomembnejših rezultatov srečanja. Pri tem je beseda tekla izključno o vprašanju varnosti v Iraku, je dodal.
Konferenco je Zebari označil za "pozitivno in konstruktivno" ter pojasnil, da se je 16 držav, prisotnih na srečanju, dogovorilo za oblikovanje treh tehničnih skupin, v okviru katerih bodo razpravljali o varnostnem sodelovanju, usodi iraških beguncev in energetiki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.