Okoli Zemlje namreč po ocenah strokovnjakov kroži 22.000 večjih kosov in nešteto število manjših z Zemlje nevidnih kosov smeti. Občasno se mora v izogib trkom odpadkom umikati celo Mednarodna vesoljska postaja (ISS), piše v poročilu, ki ga je v četrtek objavila ameriška Nacionalna akademija znanosti. V Zemljini orbiti se je namreč v desetletjih nabiralo vse več ostankov satelitov in vesoljskih plovil.
Ko so znanstveniki dogajanje prepoznali kot problematično, so začeli izdelovati načrte za omejitev količine odpadkov v vesolju. Od začetka delovanja teh načrtov se vse, kar človek pošlje v vesolje, čez nekaj časa začne vračati nazaj na Zemljo in zgori.
Očistimo vesolje – z velikanskim magnetom?
A kljub temu nepredvideni dogodki, kot sta bila kitajsko testiranje protisatelitskega orožja leta 2007 in trk dveh satelitov v Zemljini orbiti leta 2009, občasno znatno povečajo količino odpadkov v vesolju. Omenjena dogodka sta po besedah znanstvenikov izničila 25 let prizadevanj za čiščenje Zemljine orbite.
Zato je po mnenju strokovnjakov skrajni čas, da začnemo razmišljati o čiščenju vesolja. Znanstveniki za zdaj nimajo konkretnih odgovorov na to, kakšno tehnologijo bi za to potrebovali, a poročilo ameriške Nacionalne akademije znanosti omenja več inovativnih predlogov, kot so uporaba harpun, mrež, verig, magnetov in celo ogromne naprave v obliki dežnika, za pobiranje odpadkov.
Ameriška vesoljska agencija Nasa predloge trenutno preučuje, do njihove možne implementacije pa je še zelo daleč. Problem namreč ni zgolj tehnološki, ampak sega tudi na področje prava in diplomacije, še opozarjajo strokovnjaki v poročilu ameriške Nacionalne akademije znanosti.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.