Sirska vojska je danes razglasila konec prekinitve spopadov, ki je začela veljati minuli ponedeljek. "Bila je prava priložnost za konec prelivanja krvi, vendar so teroristične skupine kršile ta sporazum in niso spoštovale niti enega od določil," so sporočili iz sirske vojske. Dodali so, da so se ob kršitvah upornikov skušali zadrževati.
Sirska opozicija je medtem za propad premirja obtožila sirsko vlado. Obtožila jo je, da so njeni vojaki premirje kršili več kot 250-krat. "Že od začetka prekinitve spopadov sem govoril, da je režim ne bo spoštoval," je dejal nekdanji glavni pogajalec opozicije in član uporniške skupine Džaiš al Islam Mohamed Aluš.
Manj kot dve uri po koncu premirja so se v vzhodnem delu Alepa, ki je pod nadzorom upornikov, že začeli letalski napadi in bombardiranje. Letala so napadla pet vzhodnih sosesk, medtem ko je bilo obstreljevanje slišati v južnem predelu mesta. Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice so napadi potekali tudi v severnem delu mesta.
Kje se je zapletlo?
Sirski predsednik Bašar al Asad je danes ZDA obtožil, da so v soboto izvedle "očiten napad" na njegovo državo. Ameriška vojska je namreč v soboto napadla položaj sirske vojske v mestu Deir Ezor na vzhodu Sirije. V nedeljo so bili prvič po uveljavitvi premirja napadena tudi območja pod nadzorom opozicije v Alepu.
"Vsakokrat ko sirska država napreduje na terenu in v procesu nacionalne sprave, države, ki nam nasprotujejo, okrepijo podporo terorističnim organizacijam," je ob obisku namestnika iranskega zunanjega ministra v Damasku dejal Asad. "Zadnji primer je očiten napad na položaj sirske vojske v Deir Ezorju, ki je koristil teroristični skupini Islamska država," je poudaril.
Po navedbah ruske vojske je v napadu umrlo najmanj 62 sirskih vojakov, še okoli 100 pa jih je bilo ranjenih. Sirski observatorij za človekove pravice je medtem poročal o 90 smrtnih žrtvah v vrstah sirske vojske.
Na račun tega napada so džihadisti ponovno osvojili goro Thourda, ki se dviga nad letališčem v Deir Ezorju, je dejal neimenovani vir iz sirske vojske. To jim omogoča nadzor nad gibanjem letal in helikopterjev. V rokah IS je tudi samo letališče.
Predstavniki mednarodne koalicije so priznali napad, pri čemer so zatrdili, da so mislili, da gre za položaje IS. Napad so končali, ko jih je Moskva opozorila, da gre za sirsko vojsko. Medtem so britanske oblasti potrdile, da je v tem napadu sodelovala tudi njihova vojska. V Londonu so zagotovili, da ne bodo namerno napadali položajev sirske vojske.
Iz Moskve so danes sporočili, da premirje v Siriji "nima smisla", saj ga uporniki ne spoštujejo, ZDA pa niso sposobne sodelovati. "Glede na to, da uporniki prekinitve ognja ne spoštujejo, enostransko spoštovanje premirja s strani sirskih vladnih sil nima smisla," je povedal ruski general Sergej Rudskoj.
"ZDA in uporniki, ki jih nadzorujejo, oziroma samooklicana zmerna opozicija, niso upoštevali nobenega določila iz ženevskega sporazuma," ki sta ga 9. septembra sklenila Washington in Moskva, je še poudaril predstavnik ruske vojske. Rusija je upornike obtožila, da so premirje kršili 302-krat.
"Najpomembnejše je, da se zmerna opozicija ni oddaljila od Fronte al Nusra," je dodal Rudskoj. "Ruska stran na terenu ni opazila ločitve med opozicijo in Fronto al Nusro, temveč zavezništvo in priprave na skupen napad," je izpostavil.
Ameriški državni sekretar John Kerry je ukinitev premirja zavrnil in dejal, da je treba počakati, da v oblegane predele dostavijo humanitarno pomoč. Ob robu generalne skupščine ZN v New Yorku je poudaril, da je premirje ponoči veljalo in da so se tovornjaki s pomočjo odpravili proti približno osmim mestom.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.