Grčijo naj bi neurje zadelo že jutri zjutraj, najprej naj bi bila na udaru Kreta in Peloponez, potem pa naj bi medican čez Egejsko morje nadaljeval pot v zahodno Turčijo.
Strokovnjaki zaenkrat napovedujejo, da naj bi se hitrost vetra gibala med 120 in 150 kilometri na uro, večje moči od napovedane pa naj ne bi dosegla, saj je Sredozemsko morje relativno majhno in zaprto, zato vetrovi tudi nimajo veliko manevrskega prostora, da bi se jačali.
Čeprav mediteranski orkani nosijo ime "orkani" pa se po uničujoči moči običajno ne morejo kosati s tistimi, ki se razvijejo na Atlantiku in Tihem oceanu. Vseeno so nevarni. Nazadnje je takšen medikan leta 2017 v Grčiji povzročil hude poplave in vzel 20 življenj. Po zadnjih napovedih naj bi neurje obšlo Jadran, če bi prišlo do spremembe poti, pa bi bila mogoča ponovitev scenarija iz leta 2008, ko je neurje Faust prizadelo južno Dalmacijo.
Ljudje na območjih, kjer naj bi jih prizadel medikan, že izvajajo preventivne ukrepe, še posebej proti poplavam, če se bodo uresničile napovedi, da bo padlo od 100 do 150 milimetrov padavin.
Oblasti pa so zaskrbljene zaradi napovedi, da se bodo na poti medikana znašla tudi prenatrpana migrantska zavetja na egejskih otokih, kjer v že tako zelo slabih razmerah živijo migranti - večinoma iz Sirije in Iraka. Na udaru pa bo tudi obalno območje Aten, ki so ga letos že prizadeli hudi požari, ki so vzeli 99 življenj.
Močan veter sicer že povzroča težave v letalskem prometu, v pristaniščih je ostalo tudi nekaj trajektov. Ponekod na območju so šole danes preventivno ostale zaprte, nekaj ljudi pa je brez elektrike, ker so na napeljavo padla drevesa.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.