Kaci Hickox, ameriška medicinska sestra, ki so jo oblasti po vrnitvi iz Zahodne Afrike, kjer je zdravila paciente z ebole, dale v karanteno, čeprav ni kazala nobenih znakov okužbe z virusom in so bili testi negativni, bo zaradi tega pravico iskala na sodišču. Oblasti so se danes sicer odločile, da prekličejo karanteno za Hickoxovo.
'Obravnavali so me kot kriminalca'
Hickoxova, sicer članica mednarodne humanitarne organizacije Zdravniki brez meja, se je prejšnji petek vrnila iz Sierra Leone. Na letališču Newark v New Jerseyu so jo obravnavali kot kriminalca, je povedala za časopis Dallas Morning News. Takoj, ko je povedala, od kje je priletela, so jo namreč strpali v zasebno sobo in jo osorno zasliševali. Nato so jo na silo odpeljali v univerzitetno bolnišnico, v kateri so jo namestili v neogrevan šotor brez možnosti umivanja, dostopa do medijev, brez oblačil razen bolniških halj in stranišča na splakovanje. Čakati je morala več ur, bila je lačna. Čeprav dva testa, ki so ju opravili, nista pokazala okužbe z virusom, so jo dali v karanteno, kjer mora ostati 21 dni.
"To ni situacija, ki bi jo privoščila komur koli in strah me je za tiste, ki mu bodo sledili. Za moje kolege, ki bodo na letališčih povedali, da so se v Zahodni Afriki borili z ebolo. Bodo, tako kot jaz, prišli v neorganizirano, strašljivo karanteno? Bodo tudi z njimi ravnali kot s kriminalci ali zaporniki?" je vprašala.
Lawyers of nurse/UTA grad Kaci Hickox plan to sue over Ebola quarantine http://t.co/wrAhdbhBZL (Norman Siegel photo) pic.twitter.com/8S2zeljuQG
— NBC DFW (@NBCDFW) October 27, 2014
"Ne bomo ugovarjali na to, da ima vlada v določenih razmerah pravico odrediti karanteno," je povedal njen odvetnik Norman Siegel, a pravila so bila tu po njegovem mnenju prestroga. Zaradi kršenja človekovih pravic bosta vložila tožbo.
Dve epidemiji: ebola in strah zaradi ebole
New York, New Jersey in Illinois so namreč potem, ko so simptomi ebole pri 33-letnem zdravniku Craigu Spencerju izbruhnili šele nekaj dni potem, ko se je iz Gvineje vrnil v New York, zaostrili pravila. Ta zdaj zahtevajo obvezno 21-dnevno karanteno za vse zdravstvene delavce, ki so bili v stikih z ljudmi, ki imajo ebolo v Zahodni Afriki in so se vrnili v ZDA. O uvedbi podobnih ukrepov razmišljajo še v Virginiji in Georgiji.
Vse več ljudi pa zdaj izraža skrbi zaradi tako strogih ukrepov. Celo Bela hiša je opozorila, da ti lahko pripeljejo do tega, da ljudje ne bodo več želeli pomagati.
Župan New Yorka Bill de Blasio je Hickoxovo označil za junakinjo, do katere so se vedli nespoštljivo. "Dolgujemo ji več kot to, vsem tem ljudem dolgujemo več," je dejal.
Ameriška veleposlanica pri Združenih narodih Samantha Power je povedala, da bi zdravstveno osebje, ki se vrne domov, morali sprejeti z odprtimi rokami in jih obravnavati kot junake, ne pa, da se jih stigmatizira zaradi dela, ki ga opravljajo.
Tudi Anthony Fauci, direktor Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, je povedal, da bi tovrstne karantene in strogi ukrepi lahko odvrnili zdravstveno osebje od pomoči v Zahodni Afriki. "Najboljši način, da se zaščitimo, je, da ustavimo epidemijo v Afriki. Za to potrebujemo zdravstvene delavce, in jih ne smemo postavljati v položaje, da jim to postane neprijetno. Če tja ne bodo odhajali naši prostovoljci, bodo enako začeli tudi v drugih državah in epidemija se bo širila še naprej," je povedal.
Po vsem tem je guverner New Yorka Andrew Cuomo v nedeljo le omilil ukrepe in tako se zdaj zdravstveno osebje, ki ne kaže simptomov okužbe z virusom, lahko vrne domov, še vedno pa jih dvakrat na dan pregledajo.
V Italiji v karanteni ameriški vojaki, ki so se vrnili z misije v zahodni Afriki
Poveljstvo ameriške kopenske vojske je v Italiji poslalo v karanteno 12 ameriških vojakov, med njimi generala, ki so se vrnili z misije v zahodni Afriki. Štab združenih poveljstev je ob tem izdal priporočilo, da bo poslej to veljalo za vse vojake, ki se vračajo iz zahodne Afrike.
Tiskovni predstavnik Pentagona, polkovnik Steven Warren, je novinarjem v Washingtonu sicer zatrjeval, da v italijanski Vicenzi ne gre za karanteno, ni pa znal najti druge besede za izolacijo generala in 11 članov štaba, ki so pod stalnim zdravniškim nadzorom, čeprav menda ne kažejo nobenega znamenja okužbe z ebolo.
Iz španske bolnišnice odpustili vse, pri katerih so sumili na ebolo
Iz bolnišnice v Madridu pa so danes odpustili vseh deset ljudi, ki so bili v stiku z okuženo medicinsko sestro Tereso Romero. Iztekla se je namreč 21-dnevna inkubacijska doba.
V bolnišnici Carlos III so bili na opazovanju vsi, ki so bili v stiku z okuženo medicinsko sestro in za katere so domnevali, da bi se lahko okužili. Med njimi je njen soprog in eden od zdravnikov. V bolnišnico so jih sprejeli 6. oktobra.
Medicinska sestra se je kot prva oseba izven Afrike okužila s smrtonosno ebolo, glede na zadnje teste pa je to bolezen prebolela. Okužbo z ebolo so pri njej odkrili v začetku meseca, potem ko je skrbela za dva obolela španska misijonarja v madridski bolnišnici, ki sta kasneje umrla. Okužba Romerove z ebolo je sprožila skrbi, da bi se lahko virus razširil po Evropi.
Sodeč po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se je z ebolo doslej okužilo že več kot 10.000 ljudi, umrlo pa jih je 4.922. Vse smrti, razen 27, so zabeležili v Liberiji, Gvineji in Sierri Leone.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.