Obtožbe, da so člani Osvobodilne vojske Kosova (OVK) konec devetdesetih let ugrabili približno dva tisoč oseb, so vse glasnejše. Britanska spletna stran BBC je danes objavila prispevek, v katerem priče dokazujejo, da je do ugrabitev res prišlo.
Do ugrabitev je prihajalo med vojno in po njej na Kosovu leta 1999. Med ugrabljenimi naj bi bili kosovski Srbi, Romi in tudi Albanci.
"Kosovski premier Hashim Thaqi je zavrnil očitke,“ poroča BBC. "Zavedal pa naj bi se, da so posamezniki po vojni zlorabili uniforme OVK. Takšne zlorabe so bile minimalne, OVK pa se je od njih distancirala,“ poroča spletna stran.
Mednarodno sodišče uničilo dokaze?
Srbski mediji o ugrabitvah na Kosovu pišejo že leta. Tako je BBC objavil trditve, da so nekatere talce odpeljali v Albanijo, kjer so jih ubili, njihove organe pa preprodajali. Prav tako so objavili pričevanja nekaterih oseb, ki trdijo, da je Mednarodno sodišče za vojne zločine uničilo dokaze, ki so jih pridobili preiskovalci Združenih narodov. Kosovski Albanec, ki je želel ostati anonimen, je britanskim novinarjem povedal, da so ugrabitelji mučili talce.
Navajajo tudi trditve Združenja pogrešanih oseb Srbije, da je na Kosovu izginilo najmanj 400 Srbov. "Okoli 1500 kosovskih Albancev pa je še naprej pogrešanih. Preiskovalci so našli številna grobišča v Srbiji. So pa tudi pripadniki OVK kršili človekove pravice na Kosovo,“ so zaključili novinarji spletne strani BBC.
Jelinčič: Med žrtvami tudi Slovenci
Prvak Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič je 2. aprila letos slovensko vlado opozoril, da "so številne slovenske družine morale zapustiti še takratno avtonomno pokrajino Kosovo in Metohijo (kot pregnanci in begunci), kot žrtve albanskega separatizma in terorizma".
"V poslanski skupini Slovenske nacionalne stranke celo razpolagamo s točnim in poimenskim seznamom žrtev slovenskih državljanov, med katerimi so tudi otroci in ženske. Za nekatere slovenske žrtve se celo sumi, da so bili tudi predmet trgovine s človeškimi organi," opozarja Jelinčič. "Trgovina s človeškimi organi se je začela s pobojem več sto srbskih ujetnikov, med njimi tudi številnih slovenskega rodu, v spopadih na Kosovem leta 1999, katerih organe naj bi prodajali kosovski Albanci. Razvoj trgovine s človeškimi organi naj bi se vse do danes le še krepil in posegal v vse sfere nealbanskega prebivalstva," opozarja Jelinčič.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.