Lokalne oblasti so v nedeljo izdale seznam enajstih žrtev, med katerimi sta tudi dva brata in zakonski par. Večinoma gre za starejše posameznike, najmlajša žrtev je 54-letni možakar, najstarejša pa 97-letna ženska.
Župan mesta Bill Peduto, ki je strelski napad označil za "najtemnejši dan zgodovine Pittsburgha", je družinam in prijateljem žrtev dejal, da jim bodo pomagali preživeti ta "grozljiv dogodek". "Kot družba smo boljši od tega, zavedamo se, da sovraštvo ne bo nikoli zmagalo," je povedal.
Dodal je, da soseska Squirrel Hill, v kateri se je zgodil strelski napad, velja za najbolj raznoliko v zahodnem delu zvezne države Pensilvanija in da je prav tukajšnja judovska skupnost "njena hrbtenica".
"Ljudje živijo tukaj ravno zaradi raznolikosti skupnosti," je poudaril. Obenem pa je zavrnil pozive ameriškega predsednika Donalda Trumpa k uporabi oboroženih varnostnikov v cerkvenih objektih za boj proti strelskim napadom. Streljanje na judovsko skupnost v Pensilvaniji je imelo po mnenju Trumpa "malo opraviti" s trenutnimi zakoni o uporabi in posedovanju orožja. "Če bi imeli v notranjosti zaščito, bi morda lahko bila drugačna situacija."
Župan Peduto pa je na to odvrnil: "Po mojem mnenju je pristop, ki ga moramo ubrati v zvezi s tem, usmerjen v to, kako iz rok tistih, ki želijo sovraštvo izraziti z umori ljudi, vzeti pištole, ki so skupni imenovalec vsakega množičnega streljanja v Ameriki."
Trump je sicer 46-letnega osumljenca opisal kot "manijaka" in predlagal, da bi ZDA okrepile tudi izvrševanje smrtnih kazni za tovrstna dejanja. "Ti ljudje morajo plačati končno ceno. Ta dejanja se morajo ustaviti," je dejal. Predsednik je napovedal tudi obisk Pittsburgha in odredil svojim uradnikom, da na vladnih poslopjih ameriške zastave spustijo na pol droga.
Opremljen s štirimi kosi strelskega orožja
Lokalne oblasti so v nedeljo razkrile še nekaj novih podrobnosti o tragičnem dogodku, ki je pretresel tudi mednarodno javnost. Osumljenec, ki je v notranjost sinagoge vkorakal v času sobotnega dopoldanskega obreda, je med napadom govoril celo o genocidu in želji ubiti pripadnike judovske vere, pri tem pa uporabil tri polavtomatske pištole Glock 57 in puško AR-15. V sinagogi je bil približno 20 minut, ko je odhajal, je naletel na policiste in nato streljal tudi na njih. Še preden se je predal oblastem, je bil tudi sam ranjen. Kriminalisti so izključili možnost, da je imel pri tem sostorilce.
"Če bi Bowersu uspelo zapustiti sinagogo, bi bili najverjetneje priča dodatnin žrtvam," je povedal Robert Jones, posebni agent FBI in vodja izpostave v Pittsburghu.
Že v soboto je bil iz bolnišnice izpuščen eden izmed štirih ranjenih policistov, enega so odpustili v nedeljo, druga dva pa bosta morala ostati še nekaj časa na zdravljenju. Med ostalimi ranjenimi, ki so jih pripeljali v lokalno bolnišnico, sta dve osebi še vedno v kritičnem stanju, ena pa je stabilna.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.