V včerajšnjem najhujšem terorističnem napadu na Novi Zelandiji je umrlo 49 ljudi, več je bilo ranjenih. Glavni osumljenec za pokol je 28-letni Brenton Tarrant, ki je danes stopil pred sodnika. Avstralski državljan se je na sodišču pojavil v belih oblačilih, z lisicami in bos. Ni govoril, a z rokami naj bi po poročanju tujih medijev naredil znak za t. i. belo prevlado.
Medtem v javnost prihajajo prva imena žrtev, za katerimi žaluje ves svet. Večine še niso uradno identificirali, številni svojci pa čakajo novice o svojih bližnjih. Novozelandski Rdeči križ je na svoji spletni strani objavil seznam pogrešanih, med njimi so Jordanci, Indijci, Pakistanci, prebivalci Savdske Arabije, Bangladeša in Pakistana. Organizacija Syrian Solidarity New Zealand pa je potrdila, da je med žrtvami tudi vsaj en sirski begunec. Policija prav tako poziva ljudi, naj prijavijo pogrešane, ter preživele, da se evidentirajo.
Eno od prvih imen, ki je prišlo v javnost je Daoud Nabi. Gre za 71-letnika, rojenega v Afganistanu. Na Novo Zelandijo je skupaj s sinovoma prišel leta 1977, da bi ubežal sovjetski invaziji. 71-letnik je bil po poklicu inženir, bil pa je tudi predsednik afganistanske skupnosti v mestu. Nabi naj bi se vrgel pred ostale ljudi, zato da bi jih zaščitil pred strelcem.
Najmlajša žrtev terorističnega napada v mošeji je Mucad Ibrahim, triletni fantek. Petkove molitve se je udeležil z očetom in starejšim bratom Abdijem. "Mucad Ibrahim je umrl na očetovih rokah. Počivaj v miru moj mali prijatelj, vsi te bomo pogrešali," je na Twitterju zapisal eden od družinskih prijateljev. Sprva so sicer sorodniki triletnega dečka sporočili, da ga niso videli že vse od streljanja. Niso ga našli niti v bolnišnici med ranjenimi.
Oče je napad preživel, ker se je pretvarjal, da je mrtev. Starejši sin pa je med napadom uspel zbežati iz džamije in se tako rešiti.
Med smrtnimi žrtvami je tudi mladoletnik, 14-letni Sayyad Milne, ki je želel postati profesionalni nogometaš. V petek je bil v Al Noor mošeji skupaj z mamo. "Nisem še prejel uradne informacije, da je umrl, ampak so mi drugi povedali, da ga ni več na svetu," je za novozelandske medije povedal njegov oče.
"Spomnim se ga kot dojenčka, ki sem ga skoraj izgubil ob rojstvu. Majhen pogumen borec. Tako težko je razumeti, da mu je življenje vzel nekdo, ki mu je bilo vseeno za vse," je še dodal.
Naeem Rashid je prihajal iz Pakistana. V Christchurchu je delal kot učitelj. 50-letni Rashid naj bi bil ta, ki je sprva poskušal obvladati strelca, pri tem pa se je huje poškodoval. Odpeljali so ga v bolnišnico, nato pa je pakistanski minister za zunanje zadeve potrdil njegovo smrt.
"Bil je pogumen. To so mi povedale priče. Rekli so mi, da je rešil nekaj življenj, ko se je uprl strelcu. A vseeno smo šokirani," je njegov brat povedal medijem.
21-letni Talha Rashid je bil Rashidov najstarejši sin. Star je bil 11 let, ko so se z družino preselili na "zeleni otok". Pakistanske oblasti so potrdile tudi njegovo smrt. V kratkem bi se moral poročiti, je povedal njegov stric.
Bangladeške oblasti so sporočile, da so v napadu umrli tudi trije državljani Bangladeša. Ena od žrtev naj bi bila 42-letna Hosne Ara, ki je bila, ko se je streljanje začelo, v ženskem delu mošeje. Njen mož, ki je invalid, je bil v prostoru za moške. Hosne je, takoj kot je zaslišala strele, odhitela proti možu, a jo je strelec ubil. Njen mož naj bi preživel.
Zdravnik Amjad Hamid je pogrešan že vse od napada. Njegova družina je povedala, da so pregledali vse bolnišnice, našli pa ga niso nikjer.
"Grozno je ... upala sva, da bova tukaj otrokom lahko ponudila boljšo prihodnost," je povedala njegova žena Hahan. Par se je na Novo Zelandijo preselil pred 23 leti, imata tudi dva sinova.
"Nova Zelandija bi morala biti varna država. Zdaj se vse spreminja," pa je dejal njegov sin.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.