Na nemirnem severovzhodu Šrilanke so našli trupla 16 sodelavcev neke francoske človekoljubne organizacije, ki so pomagali pri obnovi območja po uničujočih cunamijih, ki so na otokih pustošili konec leta 2004. Vladne sile in Tamilski tigri za poboj krivijo drug drugega, Evropska komisija pa poziva šrilanške oblasti k takojšnji in podrobni preiskavi spopada, sprte strani pa, naj se vrnejo za pogajalsko mizo.
Evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner ter komisar za razvoj in človekoljubno pomoč Louis Michel šrilanške oblasti pozivata, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, za zaščito humanitarnih delavcev v državi.
"Na severovzhodu Šrilanke je več kot 325.000 zelo ranljivih ljudi, približno 30.000 jih je bilo v zadnjih dneh premeščenih zaradi stalnih spopadov," sta dejala komisarja in opozorila, da "bo dostop humanitarnih delavcev do teh ljudi resno oviran, če se bodo napadi nadaljevali".
Nasilje terjalo že 150 življenj
Spopadi med vojsko in uporniki se medtem nadaljujejo, čeprav sta se sprti strani že dogovorili o odprtju spornega vodnega rezervoarja, zaradi katerega je pred dvema tednoma izbruhnil val nasilja in zahteval 150 življenj.
Najbolj napeto je na severovzhodu otoka v mestu Mutur, ki leži na meji med ozemljem pod upravo vlade in območjem, ki ga nadzirajo Tamilski tigri. Po srditih spopadih, ki so tu zaradi vodne blokade divjali zadnjih dvanajst dni, so se tamilski uporniki umaknili za črto postavljeno z mirovnim načrtom leta 2002. Toda v mestu je še vedno slišati strele, eksplozije pa so postale del vsakdana.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.