Izraelska mornarica je prestregla šest ladij, ki so v Gazo prevažale pomoč Palestincem. Kot je poročal izraelski radio, so se na vsaj eno ladjo vkrcali izraelski komandosi, ki so jih varovali helikopterji, slišati pa je bilo tudi streljanje. Konvoji so pluli pod vodstvom Turčije, na šestih konvojih pa je bilo 700 oseb. Konvoji so pluli v mednarodnih vodah ob Cipru, kljub izraelski blokadi območja in opozorilom, da jih bodo prestregli. Na ladjah je bilo 10.000 ton humanitarne pomoči.
Med zasegom humanitarnih konvojev je umrlo devet ljudi, je sporočila izraelska vojska. Številni tuji in izraelski mediji so pred tem poročali, da je smrtnih žrtve več - med 16 in 19. Britanska spletna stran BBC poroča, da je ranjenih najmanj 30 aktivistov. Izraelske oblasti pa so sporočile, da je bilo v incidentu ranjenih 10 njihovih vojakov. Neuradno naj bi bili mrtvi turški državljani. Civilisti so umirali le na eni ladji!
Ameriška spletna stran CNN poroča, da so izraelske oblasti aretirale 15 ljudi.
Komandose razorožili s pomočjo palic in nožev?
Le nekaj ur po incidentu je izraelska vojska sporočila, da so njene čete med prestrezanjem konvoja naletele na streljanje. ''Komandosi so prevzeli nadzor nad šestimi ladjami, ki so skušale kršiti pomorsko blokado na območju Gaze. Med prevzemom so se srečali s hudim fizičnim nasiljem protestnikov, ki so jih napadli z noži in orožjem,'' so sporočili iz izraelske vojske. ''Naši viri pravijo, da je umrlo najmanj 10 ljudi, ki so bili na ladjah,'' je povedal predstavnik vojske.
Po poročanju izraelske televizije so se "propalestinski aktivisti uprli izraelskim komandosom". Vojake naj bi napadli z noži, palicami, imeli pa naj bi tudi vsaj dve pištoli. In kako naj bi prišli do strelnega orožja?
Po nekaj urah zapletov in različnih informacij, je izraelska vojska sporočila, da so civilisti napadli komandose s palicami in noži, nato pa so jim odvzeli dve strelni orožji, poroča Reuters. Nato naj bi ostali izurjeni vojaki, ki so videli, kaj se dogaja z njihovimi sedmimi onesposobljenimi kolegi, začeli streljati.
Tiskovna predstavnica skupine Free Gaza Movement (Gibanje za svobodno Gazo), ki je tudi organizirala konvoj pomoči za Gazo, Audrey Bomse je britanskim novinarjem povedala, da je bila izraelska akcija nesorazmerna. Kaj je s tem mislila? Gre za to, da aktivisti, ki so želeli v Gazo prepeljati humanitarno pomoč, niso načrtovali nasilnega odpora, saj tovrstnih akcij ne podpirajo. Edini odpor, ki ga uporabljajo, je nenasilen in njihove akcije temeljijo na pasivnem odporu. Gre za, na primer, oviranje dostopa do prostorov, ki so ključni za upravljanje z ladjo. Gre za odpor, ki temelji na simbolni ravni, je razložila Audrey Bomse, ki dodaja, da "dokazov, da so aktivisti uporabili strelno orožje, absolutno ni“.
Prek spletnega socialnega omrežja Twitter je skupina sporočila, da so komandosi začeli streljati takoj, ko so se iz helikopterjev spustili na ladjo, poroča ameriška spletna stran CNN, ki je objavila tudi izjavo predstavnika izraelske ambasade v Washingtonu. Ta meni, da gre za "načrtovano provokacijo teroristov, ki so bili zamaskirani v humanitarne delavce".
Res je, da je na posnetkih vidno, da so civilisti napadli komandose, toda vprašanje je, zakaj. Kdo je prvi napadel in čigave trditve držijo? Ali so res prvi začeli streljati komandosi, nato pa je prišlo do upora? Ali so prvi napadli civilisti, komandosi pa so se branili? Izraelske oblasti opozarjajo, da so imele težave le na eni ladji - turški Mavi Marmara. Kaj se je v resnici zgodilo, bo očitno morala pokazati neodvisna preiskava dogodka.
Posnetek, ki naj bi kazal napad na komandose:
Na posnetku se slišijo vojaki, ki se prek radijske povezave pogovarjajo o dogajanju na ladji. Pravijo, da so njihovi kolegi napadeni. Podoben posnetek je objavila tudi britanska spletna stran BBC. Akcijo so namreč vojaki snemali, tako kot velevako pravila.
Predstavnik skupine Free Gaza pa je za BBC dejal, da so ga kolegi, ki so bili na ladji, obvestili, da se komandosi spuščajo na palubo. Dejal je, da je nato slišal le še kričanje, streljanje in prošnje "Imamo belo zastavo, ne streljajte!"
Na ladji tudi najmanj en otrok
Konvoj je bil sestavljen iz treh tovornih ladij in treh potniških, poroča BBC. Izraelski komandosi so napadli potniško ladjo Mavi Marmara, ki je plula pod turško zastavo. Vse tri potniške ladje so bile turške, priskrbela jih je turška humanitarna organizacija Insani Yardim Vakfi (IHH), ki je povezana tudi s turško vlado. Free Gaza Movement pa je priskrbela tovorne ladje, ki so prevažale humanitarno pomoč. Dve ladji sta pluli pod grško in ena pod zastavo ZDA. Konvoju se je nameravala pridružiti še ena ladja, ki je izplula iz Irske.
Na napadeni Mavi Marmari sta bila tudi dva novinarja, tiskovna agencija Reuters pa je objavila fotografijo ladijskega inženirja Ekrema Cetina, ki se je včeraj v mednarodnih vodah fotografiral s svojim enoletnim sinom Turkerom Kaanom.
Na krovu ladij je bilo skupaj več kot 700 ljudi, med katerimi je bila polovica turških državljanov, drugo polovico pa so sestavljali državljani iz okoli 50 držav. Med njimi naj bi bilo več evropskih poslancev, nekaj pisateljev in novinarjev.
'Posnetki vsekakor niso prijetni'
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je izrazil podporo izraelskim vojakom, ki so bili vpleteni v incident, poročajo tuji mediji. Kljub temu je dejal, da obžaluje dogodek in smrtne žrtve.
Na dogodek se je odzval tudi izraelski minister za trgovino in industrijo, ki je obžaloval vse žrtve med prevzemom konvojev. ''Posnetki vsekakor niso prijetni. Vse, kar lahko storim, je, da izrazim obžalovanje za vse žrtve,'' je povedal.
'Za smrtne žrtve so krivi organizatorji konvoja in aktivisti'
Izraelski obrambni minister Ehud Barak je izjavil, da so za smrtne žrtve na konvoju ladij krivi organizatorji konvoja in aktivisti, ki so vkrcanje izraelskih komandosov pričakali z uporom. Organizatorji konvoja so namreč, tako pravi Barak, zavrnili izraelsko ponudbo, da bi pomoč izkrcali v izraelskem pristanišču Ašdod, kjer bi ga izraelske oblasti pregledale in nato napotile v Gazo. "Obžalujemo, da je prišlo do žrtev, a odgovornost je na organizatorjih konvoja," je dejal. Povedal je tudi, da so izraelske vojake z nasiljem pričakali le aktivisti na turški ladji Mavi Marmara. "Spričo nevarnosti so bili vojaki prisiljeni uporabiti sredstva za prekinitev demonstracij, tudi pravo strelivo," je dejal Barak.
Barak je medtem še pozval arabske države, naj ne dopustijo, da bi imel današnji incident negativne posledice na bližnjevzhodni mirovni proces. "V Gazi ne vlada lakota," je še poudaril Barak in dodal, da bodo lahko blokado območja, ki traja že od leta 2007, odpravili šele, ko bo tamkaj vladajoče palestinsko gibanje Hamas osvobodilo zajetega izraelskega vojaka Gilada Šalita in se odpovedalo nasilju.
Plovbo ladij s humanitarno pomočjo proti Gazi pa je Barak označil za "politično provokacijo protiizraelskih organizacij".
Turčija: Gre za nehumani državni terorizem
Turška vlada in vojaško vodstvo sta se zaradi izraelskega napada na konvoj ladij sestala na nujni seji, ki jo je sklical premier Recep Tayyip Erdogan. Dejal pa je, da gre v tem primeru za "državni terorizem". "Ta akcija, ki je v popolnem nasprotju z mednarodnim pravom, je nehuman državni terorizem. Nihče naj ne misli, da bomo tiho ob tem dogodku," je bil kritičen turški premier.
Namestnik premierja Bulent Arinc je zatem sporočil, da je Ankara odpoklicala svojega veleposlanika iz Tel Aviva, odpovedala načrtovane skupne vojaške vaje z Izraelom in zahtevala sklic izrednega zasedanja Varnostnega sveta Združenih narodov, kar so sicer zahtevale tudi palestinske oblasti. Njihovim zahtevam je VS ZN ugodil.
Pred tem je turško zunanje ministrstvo obsodilo napad na humanitarni konvoj, v katerem so bile tudi turške ladje, in Izrael opozorilo na "nepopravljive posledice" za dvostranske odnose.
Atene: Streljali so tudi na grško ladjo!
Grško zunanje ministrstvo je v sporočilu za javnost zahtevalo informacije o varnosti grških državljanov na ladjah in ukrepe za zagotovitev njihove varnosti, v Atenah pa so tudi sporočili, da so izraelske sile iz helikopterjev in napihljivih čolnov streljale na grško ladjo, ki je bila v konvoju. Grška vlada je poleg tega odpovedala skupne vojaške vaje z Izraelom.
Vodilni mož Hamasove oblasti v Gazi Ismail Hanija je že obsodil "nasilni" izraelski napad. "Pozvali smo generalnega sekretarja ZN Ban Ki Muna, naj zaščiti varnost solidarnih skupin, ki so bile na teh ladjah, in zagotovi njihovo pot v Gazo,'' je še dejal.
Na nujni seji se je sestala tudi kuvajtska vlada. Na šestih ladjah, namenjenih v Gazo, je bilo tudi 16 kuvajtskih državljanov, med njimi islamistični poslanec Valid al Tabtabaj.
Amnesty International je pozval Izrael, da takoj sproži verodostojno in neodvisno preiskavo glede poboja, ki so ga izvedle izraelske oborožene sile. Kot prvi korak AI poziva izraelske oblasti, da takoj razkrijejo navodila za bojevanje, ki so bila dana četam, ki so izvršile ta smrtonosni napad.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.