Gre za največje demonstracije v Egiptu v zadnjih letih, oblasti pa so samo na ulice središča Kaira poslale med 20.000 in 30.000 policistov. Dale so tudi vedeti, da bo policija odločno ukrepala proti vsakomur, ki se bo udeležil uradno nedovoljenih demonstracij, pa čeprav so v zadnjih dneh ponavljale, da v Egiptu ni nevarnosti za revolucijo po tunizijskem zgledu.
Policija naj bi bila kljub temu precej zadržana, očitno v izogib incidentom. A do spopadov je vseeno prišlo in v mestu Suez, na vzhodu Egipta, so bili ubiti trije ljudje.
Po ocenah varnostnih služb se je v Kairu zbralo okoli 15.000 protestnikov. Med drugim jim je uspelo prebiti policijsko blokado pred vrhovnim sodiščem in se razpršiti po okoliških ulicah. Prav tako jim je uspelo prodreti skozi policijski kordon pri pomembnem mostu čez Nil, tako da so se lahko združili z množico demonstrantov na drugem bregu reke.
Poziv k protestom se je razširil prek družabnih spletnih mrež Facebook in Twitter, na njih pa je udeležbo napovedalo več kot 90.000 ljudi. Zbrani v Kairu so vzklikali gesla, kot so "Tunizija je rešitev", "Dol z Mubarakom" in "Mubarak, kaj delaš z našim denarjem". Egiptovski predsednik, 82-letni Hosni Mubarak, Egiptu vlada že 29 let.
Protestniki med drugim zahtevajo tudi odstavitev notranjega ministra Habiba al Adlija, ki ga varnostne sile obtožujejo nasilja, odpravo že desetletja veljavnega zakona o izrednih razmerah in dvig minimalne plače.
O protestnih shodih poročajo tudi iz drugega največjega egiptovskega mesta Aleksandrija, ki leži na severu države, iz Asuana in Asiuta na jugu, iz več mest ob delti Nila, iz Ismailije ob Sueškem prekopu in s severa Sinaja.
Dogodki v Tuniziji so v Egiptu odmevali že pred protesti, ki namerno sovpadajo z dela prostim praznikom, dnevom policije, katerega namen je počastiti varnostne sile. V zadnjih dneh se je namreč po zgledu mladega Tunizijca zažgalo več Egipčanov.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.