Po silvestrskem dogajanju na trgu pred železniško postajo v nemškem Kölnu se kritike na račun tamkajšnje policije z dneva v dan krepijo in so terjale tudi prvo žrtev – predsednika kölnske policije Wolfganga Albersa, ki je po novem začasno upokojen. Novice uradno sicer še niso objavili, a o njej poročajo bolj ali manj vsi večji nemški mediji.
Zahteve po odstavitvi Albersa so postajale vse glasnejše, nazadnje se je od njega distancirala tudi kölnska županja Henriette Reker, ki je sicer tudi sama tarča kritik.
Novico o tem, da je začasno razrešen svojih dolžnosti, je danes prvi razkril kölnski časnik Kölner Stadt-Anzeiger, deželno notranje ministrstvo pa je za zvečer napovedala novinarsko konferenco. Notranji minister Severnega Porenja-Vestfalije Ralf Jäger naj bi sicer odločitev utemeljil s tem, da je treba povrniti zaupanje javnosti v sposobnost kölnske policije.
Vodji policije v četrtem največjem nemškem mestu med drugim očitajo, da javnosti z napadi na silvestrovo namerno ni pravočasno seznanil ter je prikrival informacije o tujem poreklu osumljencev in dejstvu, da so med njimi prosilci za azil.
Število kazenskih prijav je danes že preseglo 170, v kar dveh tretjinah primerov naj bi šlo za spolne napade. Podobno, a v manjših razsežnostih se je na silvestrovo dogajalo tudi v Hamburgu in Stuttgartu, pa tudi nekaterih drugih evropskih državah.
Ravnanje kölnske policije – ki naj bi bila povsem nepripravljena in nemočna, hkrati pa naj bi se bala krivdo pripisati pribežnikom, da ji ne bi očitali politične nekorektnosti – je tarča kritik z vseh strani, med drugim tudi s strani nemškega notranjega ministra Thomasa de Maiziera.
Policija je v zvezi s spolnimi napadi danes aretirala še dva osumljenca, stara 16 in 23 let ter iz Maroka in Tunizije. Kot je poročal radio WDR, je pri njiju našla mobilni telefon z video posnetki napadov in nadlegovanja žensk, imela pa naj bi tudi kos papirja z arabsko-nemškimi prevodi fraz, kot so "lepe prsi", "ubil te bom" in "želim seksati s teboj".
A kot zdaj poročajo nemški mediji, so osumljenca medtem že izpustili, domnevno zaradi pomanjkanja dokazov proti njima.
Merklova: Zgodile so se odvratne stvari
Na napade na ženske v Kölnu se je odzvala tudi nemška kanclerka Angela Merkel. "Najpomembneje je, da se o dejstvih, o tem, kaj se je dogajalo, pogovarjamo odprto in povsem brez olepševanj. Zgodile so se odvratne stvari in na to se moramo odzvati," je dejala Merklova. Preveriti je treba, ali sedanji zakoni zadostujejo ali jih bo treba spremeniti. "Verjamem, da obstajajo razlogi za to, da bo moralo priti do sprememb," je še dejala.
Hkrati pa dodala, da bo treba tudi zagotoviti pogoje, da se bodo ta pravila potem spoštovala. "Tu pa je Nemčija pred velikimi nalogami," je še povedala Merklova.
Se pa je tudi izrekla za čimprejšnje oblikovanje pravil, ki bi omogočila hitrejše vračanje zavrnjenih prosilcev za azil. Kot je opozorila kanclerka, velik del prošenj ne dočaka pozitivne rešitve. "Kljub temu pa nam doslej ni uspevalo, da bi realizirali tudi vračanja," je dejala.
"Državljani od nas pričakujejo, da to, kar želimo kot pravno državo, kar je naša politična volja, da to potem izvedemo tudi v praksi," je dejala.
Politični analitik: Verjetno bo sledila zaostritev nemške azilne politike
Po mnenju političnega analitika Klemna Grošlja bodo množični napadi vodili v zaostritev nemške azilne politike, predvsem na področju izgona prosilcev v azil, ki bodo zakrivili kazniva dejanja.
Grošelj je dejal, da so napadi predvsem vprašanje kriminalitete. "Napadalci so se očitno počutili v tej množici nedotakljive. Pričakovali so, da se jim enostavno nič ne more zgoditi," je dejal Grošelj in ocenil, da je morebiti šlo za kombinacijo občutka nedotakljivosti, alkohola in številčnosti, ki je napadalcem dala moč. Napadi so se po njegovem mnenju zgodili, ker ni bilo nobenega odziva policije. "Če bi se varnostne sile takoj odzvale na prvi primer napada, bi se zadeva končala s posameznimi incidenti," je prepričan Grošelj, ki je dodal, da policija teh napadov morebiti ni pričakovala in je tako zadeva ušla izpod nadzora. Ocenjuje, da napadi niso bili organizirani. "Oni so se pač zbrali in dinamika množic je, da se začne stvar sprva odvijati spontano in dokaj neorganizirano, potem pa to postane neka organizirana zadeva."
Glede poročil, da je šlo pri napadalcih tudi za prosilce za azil, je dejal, da so bili to verjetno posamezniki iz istih centrov za prosilce, ki se med seboj družijo. Ob tem je opozoril, da se sedaj ne sme sklepati, da so vsi migranti in prosilci za azil kar naenkrat potencialni posiljevalci. "Če imate skupino moških na kupu in je prisoten alkohol, se lahko zgodi marsikaj. Varnostni organi na javnih prireditvah se morajo na to odzvati. Je pa res, da teh ljudi leto dni nazaj na silvestrovanju ni bilo, letos pa so bili," je še povedal Grošelj.
Napeto tudi v finski prestolnici
Policija v Helsinkih je sporočila, da so v času pričakovanja novega leta prejeli kar nekaj prijav spolnega nadlegovanja, ženske pa so poročale, da gre za tujce arabskega videza. Policisti so potrdili, da gre za azilante. "Kaj takega se prej nikoli ni dogajalo. Gre za nov pojav v Helsinkih," so sporočili policisti, ki so tri moške že aretirali.
Policisti so potrdili, da so prejeli določene informacije, da bi se lahko kaj takega zgodilo. Zato so se oblasti odločile, da poleg policistov na ulice pošljejo tudi zasebne varnostnike. Če tega ne bi storili, se postavlja vprašanje, kako bi se praznovanje končalo.
KOMENTARJI (910)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.