Fundacija Thomson Reuters je predstavila izsledke raziskave, v kateri je sodelovalo 550 strokovnjakov, ki se ukvarjajo s kršitvami ženskih pravic po svetu, poroča CNN.
Indija v sedmih letih na vrh lestvice
Zaradi množičnega spolnega nasilja nad ženskami, trgovanja z ljudmi, prisilnega dela, spolnega suženjstva in prisilnih porok je nečastno prvo mesto na lestvici desetih ženskam najnevarnejših držav na svetu pripadlo Indiji. Nevarna je tudi zaradi tradicionalnih običajev, ki še posebej ogrožajo ženske, to so napadi s kislino, otroške poroke in obrezovanje ženskih spolnih organov.
Indija je bila v podobni raziskavi izpred sedmih let uvrščena na četrto mesto. Rezultati so v javnost prišli ravno med tem, ko v Indiji potekajo množični protesti, na katerih zahtevajo boljšo zaščito žensk in ki naj bi vladajoče prisilili v reševanje spolnega nasilja nad ženskami. Po letu 2012, ko so ulice zasedli protestniki zaradi brutalnega primera posilstva študentke v Delhiju, so sicer poskušali s poostrenimi kaznimi za spolne napade, posilstva in spolno nasilje, vključno z daljšimi zapornimi kaznimi in uvajanjem smrtne kazni. A kljub temu je v Indiji vsak dan prijavljenih 100 spolnih napadov na ženske. Leta 2016 je bilo prijavljenih 12 odstotkov več domnevnih spolnih napadov kot leto poprej, številka pa se je povzpela na skoraj 39.000.
"Da se je Indija povzpela na začetek lestvice, kaže, da ni bilo narejeno dovolj za zaščito pravic žensk. Indija je pokazala popolno neupoštevanje in nespoštovanje pravic žensk. Posilstva, spolni napadi, ubijanje žensk, še preden se rodijo, je le nekaj praks, ki so se razširile," je za fundacijo Thomson Reuters dejala Manjunath Gangadhara, uradnica v indijski državi Karnataka. "Svetovno najhitrejše rastoče gospodarstvo in vodilno državo tako v vesoljskih inovacijah kot v tehnološkem napredku mora biti sram zaradi nasilja nad ženskami," je dodala.

ZDA na seznamu zaradi gibanja #MeToo
Raziskava je bila narejena oktobra 2017, potem ko je svet preplavilo gibanje #MeToo. Veliko število žensk, ki so spregovorile, da so bile žrtve spolnega nasilja, je razlog, da je na seznamu tokrat prvič tudi zahodna država. Med prvimi desetimi najnevarnejšimi državami za ženske so se poleg Indije, Afganistana, Sirije, Somalije, Savdske Arabije, Pakistana, Demokratične republike Kongo, Jemna in Nigerije namreč znašle tudi ZDA.
Kot kažejo izsledki raziskave, si ZDA delijo tretje mesto s Sirijo glede stopnje spolnega nasilja nad ženskami. Sodelujoče v raziskavi so povprašali, katera država je najnevarnejša za ženske v primeru spolnega nasilja, vključujoč posilstva in pomanjkanje dostopa do pravnih sredstev v primerih posilstva. ZDA so bile sicer po stopnji nespolnega nasilja nad ženskami šeste.
Na drugem mestu po nasilju nad ženskami, ki ni povezano s spolnostjo, je zaradi vojne razklan Afganistan. Ženske tam masovno doživljajo nasilje v družini in nasilje, povezano z vojnimi konflikti, prav tako je ena izmed držav z najtežjim dostopom do zdravstvene oskrbe in ekonomskih sredstev ter visoko stopnjo diskriminacije.
Sirija, kjer vojna vihra že več kot sedem let, se je uvrstila na seznam kot tretja najnevarnejša država za ženske. Država je druga najnevarnejša zaradi spolnega nasilja in najslabša glede dostopa do zdravstvene oskrbe. Z ZDA je na tretjem mestu glede spolnega nasilja nad ženskami.

Ena od treh žensk na svetu doživlja nasilje
Svetovni voditelji so se pred tremi leti zaobljubili, da bodo do leta 2030 izkoreninili vse oblike nasilja in diskriminacije proti ženskah in deklicam ter poskrbeli, da bodo lahko živele svobodno, varno in da bodo enakopravno vključene v politično in ekonomsko javno delovanje. Kljub tej zaobljubi pa še vedno ena od treh žensk na svetu vsaj enkrat v življenju doživlja psihično ali spolno nasilje. Pereč problem so tudi otroške poroke, saj se pred osemnajstim letom še vedno poroči skoraj 750 milijonov deklic, posledica česar je pogosto zgodnja nosečnost, ki lahko ogrozi njihovo zdravje, omejuje šolanje in priložnosti.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.