Tujina

Med bombardiranjem umrlo deset ljudi

Abidjan/Pariz, 06. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Po več kot letu dni zatišja je v Slonokoščeni obali znova izbruhnilo nasilje. Med bombardiranjem vladnih sil je umrlo devet Francozov in Američan.

Nemirna država je razdeljena že od leta 2002; en del nadzorujejo vladne sile, drugega pa uporniki (Foto: Reuters)
Nemirna država je razdeljena že od leta 2002; en del nadzorujejo vladne sile, drugega pa uporniki (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
"Ob 14. uri sta dve vladni letali vrste suhoj bombardirali položaje francoske enote Licorne v Bouakeju. V odgovor na to agresijo je enota Licorne 15 minut kasneje letali sestrelila v Yamoussoukru," je potrdil predstavnik francoskega ministrstva za obrambo.

Potem ko je uporniška skupina Nove sile, ki nadzoruje sever države, pred več kot tednom dni umaknila svoje ministre iz vlade narodne enotnosti in vojsko obtožila, da se pripravlja na novo vojno, so vladne sile bombardirale glavno zatočišče upornikov, mesto Bouake in druge kraje na severu države. V prvi kršitvi premirja so vladne sile v četrtek in petek v letalskih napadih ubile enajst ljudi, okoli sto je bilo težje ranjenih. Zakaj se je predsednik države Laurent Gbagbo odločil za napade, ni znano.

Razmere so se naglo zaostrile, ko so bili v bombardiranju ubiti francoski vojaki. Po navedbah urada francoskega predsednika je bilo v sobotnem letalskem napadu vladnih sil na območje Bouakeja ubitih devet ljudi. Poleg osmih francoskih vojakov tudi Američan, še 23 francoskih vojakov pa je bilo ranjenih. Francoska vojska je v odgovor na napad na letališču v Yamoussoukru sestrelila letali, ki sta izvedli napad.

Poveljnik operacij vladnih sil na severu Slonokoščene obale Philipe Mangou je potrdil, da je francoska vojska uničila njihovi letali tipa suhoj. Po njegovih besedah sta bili letali sestreljeni potem, ko sta že pristali na letališču v Yamoussoukru.

Chirac: Uničiti potrebno vsa vojaška letala

Francoski predsednik Jacques Chirac je takoj ukazal uničenje vseh vojaških letal Slonokoščene obale, ki so v zadnjih dneh kršile premirje. Francoski ukrep je znotraj okvira mandata ZN, ki Franciji nalaga nadzor premirja v Slonokoščeni obali. Francija je v Slonokoščeno obalo že napotila dve dodatni četi, katerih naloga bo zaščita francoskih državljanov v tej državi. V Gabon na zahodu Afrike pa je poslala tri vojaška letala mirage.

Visoki predstavnik vlade pa je medtem zatrdil, da je pri napadu šlo za pomoto (Foto: Reuters)
Visoki predstavnik vlade pa je medtem zatrdil, da je pri napadu šlo za pomoto (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
"Takoj se moramo vrniti na pot miru. Francija, ki ima legitimno pravico do obrambe, je takoj odgovorila. Sam osebno sem bil s tem seznanjen, prav tako pa tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan," je pojasnil Barnier.

Francoski zunanji minister Michel Barnier je medtem pozval predsednika Slonokoščene obale, "naj prevzame odgovornost" za ohranitev miru v državi. Tudi francoska ministrica za obrambo Michele Alliot-Marie je Gbagba opozorila, da bo "osebno odgovoren on, in ne mednarodna skupnost, za ohranitev javnega reda in miru v Abidjanu".

"Bila je pomota"

Visoki predstavnik vlade Sebastien Dano Djeje je sicer bombardiranje oporišča francoskih sil v državi označil za "pomoto", toda hkrati tudi podvomil, da so bila vladna vojaška letala pravzaprav res odgovorna za ta incident. "Bila je pomota. Nismo jih nameravali zadeti. Toda kaj dokazuje, da so bila to letala Slonokoščene obale? Incident moramo preiskati," je zatrdil Sebastien Dano Djeje.

Nemiri na Slonokoščeni obali
Nemiri na Slonokoščeni obali FOTO: Reuters

Po incidentu so izbruhnili spopadi med francoskimi vojaki in pripadniki vladne vojske na mednarodnem letališču v Abidjanu na jugu Slonokoščene obale. Na francoske vojake na letališču so najprej streljale vladne sile, ti pa so na napad odgovorili. Zaradi spopadov so letališče zaprli za promet.

V Abidjanu so francoski vojaki tudi streljali v zrak in uporabili solzivec proti razjarjeni množici, ki je poskušala vdreti v njihovo oporišče. Protifrancosko naperjeni protestniki pa so v tem mestu podtaknili požar v francoski šoli Mermoz.

V kraju Sakassou, 45 kilometrov južno od Bouakeja, so izbruhnili še spopadi med vladnimi silami in pripadniki Novih sil. Gre za prvi spopad kopenskih sil sprtih strani v Slonokoščeni obali, medtem ko vladne sile že od četrtka bombardirajo kraje na severu države.

O nastalih razmerah tudi Varnostni svet

Slonokoščena obala je od začetka upora leta 2002 razdeljena na dva dela, na vladnega in uporniškega. Ta razdelitev je ostala tudi po sklenitvi premirja pred več kot letom dni. Premirje nadzoruje 6300 vojakov mirovnih sil ZN, med katerimi je 4500 Francozov.

Zaradi razmer v Slonokoščeni obali naj bi se na izrednem zasedanju sestal Varnostni svet ZN. Kot so povedali viri v ZN, je bilo zasedanje sklicano na zahtevo Pariza.

Takoj se je odzval tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki je pozval predsednika Slonokoščene obale, naj "ustavi vse vojaške operacije".

Chirac je medtem telefoniral generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu in nigerijskemu predsedniku Olusegunu Obasanju, ki trenutno predseduje Afriški uniji. Kot so sporočili iz urada francoskega predsednika, jima je predstavil francosko stališče do razmer v Slonokoščeni obali in zahteval takojšen sklic zasedanja VS ZN.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17