Mečiarjevemu gibanju HZDS sledi SDKU sedanjega premiera Dzurinde s 15,1 % glasov, stranka madžarske koalicije (SMK), Dzurindova koalicijska partnerka v zadnjih štirih letih, je zbrala 11,2 odstotka glasov, medtem ko naj bi Krščansko demokratsko gibanje (KDH), ki je tudi sodelovalo v doslej vladajoči koalciji, dobilo 8,2 odstotka glasov. Liberalna Zveza novega državljana (Ano) televizijskega magnata Pavola Ruska naj bi prejela 8 odstotkov glasov. Voditelji teh strank naj bi se sicer že v soboto dogovorili za oblikovanje koalicije.
Volitve so najbolj razočarale novo stranko Smer pod vodstvom mladega levosredinskega politika Roberta Fica, ki so ji pred volitvami pripisovali celo možnost zmage. Zanjo je namreč glasovalo 13,5 odstotka slovaških volivcev, s čimer se je uvrstila na tretje mesto po številu zbranih glasov. Izid volitev je presenetil tudi Slovaško komunistično stranko (KSS), ki so ji volilci namenili 6,3 odstotka glasov, s čimer ji bo prvič od neodvisnosti Slovaške leta 1993 uspelo preseči petodstotni prag za vstop v 150-članski parlament. Ostalim strankam in gibanjem se tokrat ni uspelo prebiti v parlament.
Češki politiki pozdravili izid volitev
Češki politiki so pozdravili izid parlamentarnih volitev na Slovaškem in ga označili kot korak v smeri proti zvezi Nato in Evropski uniji. "Če Gibanje za demokratično Slovaško (HZDS) nekdanjega slovaškega premiera Vladimirja Mečiarja dejansko ne bo sodelovalo v vladni koaliciji, za Slovaško skoraj ni več ovir za vstop v evroatlantske povezave," je ocenil predsednik češkega senata Petr Pithart. Tudi drugi češki poslanci so v pogovoru za češki radio izrazili prepričanje, da bo tudi nova koalicija nadaljevala pot reform, ki jo je začrtal sedanji premier Mikulaš Dzurinda.
EU in Nato zadovoljna z izidi
Evropska unija in zveza Nato sta se na izide parlamentarnih volitev na Slovaškem odzvali s precejšnjim zadovoljstvom. EU zdaj pričakuje oblikovanje nove slovaške vlade, ki bo lahko vodila državo na poti v članstvo v povezavi, je v izjavi poudarilo dansko predsedstvo petnajsterice. "EU je odločena skleniti pristopna pogajanja s tistimi kandidatkami, ki bodo pripravljene na članstvo, do konca leta 2002. EU bi pozdravila Slovaško kot novo članico," so še poudarili v Koebenhavnu.
Na zvezi Nato se z uradno izjavo na volitve danes niso odzvali, so pa viri na zavezništvu "previdno pozdravili rezultate" in poudarili, da je Slovaška na dobri poti za nadaljevanje reform in integracijo v evroatlantske povezave. "Počakati je treba seveda na oblikovanje nove vlade," so še pristavili viri na sedežu zveze Nato v Bruslju.